На 18 май „Зелено движение“ навърши 18 години! Ето обръщението на съпредседателите на партията към членове, симпатизанти, приятели, избиратели по повод рождения ден на организацията:
Уважаеми членове на “Зелено движение”, приятели,
Зелените партии в демократичния свят се появяват през 60-те и 70-те години на миналия век, родени от радикални обществени движения, студентски и антиядрени протести.
С подобен генезис “Зелено движение” се появи на политическия хоризонт на България на този ден през 2008 г.
Нашата партия, наречена първоначално “Зелените”, се роди от автентичен граждански активизъм и недоволство от забавените демократични реформи и липсата на върховенство на правото, което да гарантира права и възможности за обикновените българи и да пази от посегателства българската природа.
Тези проблеми не са решени в България и днес. Затова ние оставаме партия антистатукво, но партия твърдо проевропейска.Ние
отстояваме принципи и ценности. Не сме конюнктурни играчи и опортюнисти – доказвали сме го много пъти и сме плащали висока цена.
Преживяхме ентусиазъм и отчаяние, удовлетворение и разочарование, натрупахме история от партньорства и предателства, грешки и успехи.
Днес навършваме 18-години! Възраст-граница, на която хората приключват с юношеството и стават пълнолетни!
Да се поздравим с нашия 18-ти рожден ден и да си пожелаем политическо пълнолетие, устойчивост и смелост и за в бъдеще!
Успешното бъдеще на “Зелено движение” не е нищо по-малко и нищо повече от успешно бъдеще за България!
Даниела Божинова и Тома Белев,
Съпредседатели на Зелено движение
