1 МИР Благоевград
101. Александър Дунчев
101. Александър Дунчев
Александър Дунчев е доктор по горско стопанство и един от най-активните представители на природозащитната общественост.
През последните 17 години допринесе много в защитата на природата, държавността и публичния интерес като експерт на Природен парк Витоша, на Югозападното държавно горско предприятие и на природозащитните организации Асоциация на парковете в България, WWF и Зелени закони, както и като директор на Изпълнителна агенция по горите и депутат в 47-то и 48-то Народно събрание.
Сред най-успешните му зелени каузи са борбата с незаконните сечи, защитата на вековните гори, спирането на горските заменки, развитието на дигитални инструменти за граждански контрол в горите, защитата на държавните гори от приватизация и политически натиск, както и транспонирането и използването на европейското природозащитно право за спиране на незаконното презастрояване на националните паркове, Черноморието и защитените зони от еко-мрежата Натура 2000.
В политическата надпревара за европейските и национални парламентарни избори Александър Дунчев се включва като представител на Зелено движение с цел защита на горите, природата и демокрацията в България, което е условие за справяне с промените в климата, за обществено развитие в хармония с природата и за увеличаване благоденствието на българския народ. Основните му приоритети са:
- Адаптиране на управлението на горите и околната среда към промените в климата с цел защита на хората и икономиката – от опазване на вековните гори и вододайните зони до защитата от природни бедствия.
- Пълна прозрачност на институциите, отговарящи за горите и околната среда – от конкурсите на всички служители до управленските решения на министрите;
- Максимален граждански контрол върху управлението на институциите, отговарящи за горите и околната среда – от гражданско участие в надзорните съвети до разширяване правата за обжалване на управленските решения;
- Децентрализация, декарбонизация и стимулиране на природосъобразните форми на енергопроизводство, земеделие, туризъм и промишленост – чрез развитие на науката, образованието и свободната инициатива.
Пълна ревизия на всички концесии и договори, с които публичните ресурси като гори, води, плажове, подземни богатства и имоти, са отдадени на частни компании, с цел максимална защита на държавния и обществения интерес по отношение на прозрачност, равнопоставеност, околна среда и приходи.
102. Владимир Милушев
102. Владимир Милушев
Владимир Милушев е от Благоевград. Семеен с две деца.
Магистър е по „Стопанисване на горите“. Има 15-годишен опит в сферата на опазването на околната среда. Работил в държавната горска администрация, в управлението на защитени територии, в неправителствения природозащитен сектор в България и Европа.
Владимир притежава опит като ръководител и координатор на проекти в областта на проучване и опазване на биоразнообразието, подпомагане на местните общности за устойчиво развитие, международно и регионално сътрудничество в опазване на природата. Одитор по устойчиво стопанисване на горите по системата FSC. Сертифициран инструктор по стратегическо планиране и оценка на ефективността в природозащитата.
Активен участник в граждански кампании и протести за опазване на околната среда.
Спортист-любител, участник и организатор на събития и състезания по планинско бягане. Планински водач с повече от 15-годишен опит в българските планини.
Основна кауза за Владимир е повишаване на ефективността в управлението на околната среда, за постигане на богато биоразнообразие, чист въздух, вода и почви, както и зелена градска среда. За да бъдат постигнати тези резултати, Владимир ще работи и за активно включване на обществото в управлението на природата.
Вторият основен приоритет за Владимир е развитието на устойчив туризъм и включва:
– Насърчаване на еко, агро, вело, кулинарния, винения и културно-историческия туризъм;
– Въвличане и овластяване на местните общности в планирането и вземането на решения за управлението и бъдещото развитие на туризма;
– Ефективна реклама и популяризиране на местни обекти и продукти;
– Актуални и практически ориентирани образователни програми и курсове за заети в туризма.
Ако бъде избран за народен представител, Владимир ще работи и за конструктивен диалог в парламента, нормален законодателен процес без недомислени и лобистки текстове, без промени през преходни и заключителни разпоредби в последния момент. За това от трибуната на Народното събрание да се обсъждат теми, важни за обществото.
103. Андрей Ковачев
103. Андрей Ковачев
Роден 1973 г в София. Завършил е Екология в Биологическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.
От 1992 е активист, доброволец и експерт в Сдружение за дива природа Балкани, в коалиция „За да остане природа в България“, кампаниите „Спаси Кресненското дефиле“, „Спаси Пирин“ и много други.
Основател на Зелено движение и негов съпредседател от 2008 до 2014 г.
104. Александър Пулев
104. Александър Пулев
Доктор по Екология в Югозападен университет „Неофит Рилски“ и магистър по Екология в Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
От 2008 г. работи като преподавател по Екология в ЮЗУ. Преди това е бил уредник в отдел Природа в Регионалния историческия музей в Благоевград.
105. Любомир Попйорданов
105. Любомир Попйорданов
Любомир Попйорданов е юрист по образование и интуитивен предприемач, едно от най-известните имена в туризма в България.
Любителите на екстремните спортове свързват името му с магазини „Стената”, „Дни на предизвикателствата”, „Байк и Рън за Чепън” и каузите, зад които застава – отговорен туризъм, спасяване природата на Пирин от застрояване, Кресненското дефиле без магистрала, подпомагане на българското катерене и переспективни атлети.
Роден е през 1959 г. Започва да се катери през 1979 г. в клуб „Академик”, преди да продължи в АК„Еделвайс”. През 1990 г. създава първата агенция за приключенски туризъм „Одисея-ин”, през 1997-1998 г.учредява последователно „Планини и хора – асоциация на планинските водачи в България – АПХ” и „Българската асоциация за алтернативен туризъм”, която председателства над 20 години.
Филантроп и граждански активист. Мечтае страната ни да се превърне в „най-желаното село на Европа” и вярва, че в България може да се развива успешно честен и етичен бизнес.
Семеен, с три деца.
106. Светослав Салкин
106. Светослав Салкин
Доктор по политология в Централноевропейския университет в Будапеща, преди това има магистърска степен по политология също в ЦЕУ и бакалавърска по икономика в СУ „Св. Климент Охридски“.
От 2005 г. работи в Лондон като анализатор в компании за рисков и кризисен мениджмънт.