15 МИР Плевен
101. Албена Симеонова
101. Албена Симеонова
Албена Симеонова е еколог и биофермер. Завършила е СУ „Св. Кл. Охридски” в специалност „Биология и Химия”. Има следдипломна квалификация по „Управление на околната среда” към Софийски университет и по агроекология към UC Berkeley.
Председател на Българска асоциация на биопроизводителите, както и на Фондация за околна среда и земеделие – една от най-старите неправителствени организации в страната.
В стопанството и́ в с. Любеново, Никопол, се отглеждат по биологичен начин винени лозя и зърнени култури.
Организирала и участвала в множество екологични кампании на регионално, национално и международно равнище. През 1996 г. получава награда Goldman Environmental Prize за изключителни екологични постижения в Европа – най-престижната екологична награда в света, а през 1997 г. – наградата на ООН за екология. През 2016 година ѝ е присъдена годишната награда за биоземеделие – Лауреат „Био ФАКТОР”, за значителен принос в развитието на биологичното земеделие в Европейския съюз и в България.
Албена Симеонова се обявява твърдо против построяването на АЕЦ Белене от самото зараждане на идеята и устойчиво поддържа своите възгледи и участва в множество протести срещу проекта. Води кампанията „БелеНЕ”. Запазването на екологичното равновесие и здравето на хората в Белене е неин приоритет. Подема широка кампания срещу опитите за вкарване на ГМО продукти в България и българското земеделие, за да не се вреди на пчелите.
Народен представител в 45-то и 46-то Народно събрание, избрана от листата на коалиция Демократична България. Била е член на постоянните парламентарни комисии по Земеделие, храни и гори и по Транспорт и съобщения.
Албена Симеонова е основен гарант на общоевропейската гражданска инициатива – Save bees and farmers. Целта е забраната на пестицидите, които имат пагубно влияние върху българското земеделие. Съавтор е на предложението за легализиране на преработката на индустриален коноп в България – това е един шанс за ново развитие в българската икономика.
Дейността й по време на 45-то и 46-то НС се свързва с организиране на кръгла маса на браншовите организации в земеделието от приоритетните сектори на тема „Планът за възстановяване и устойчивост в аграрния сектор“.
Осигурява допълнителни 70 милиона лева за подпомагане производителите на плодове и зеленчуци, пчеларите, лозарите и животновъдите и 15 милиона лева за справяне с щетите от градушките и засегнатите от Ковид кризата.
Предлага отделна мярка за възстановяване и поддръжка на полезащитните пояси, засаждане с медоносна растителност.
Отнася задълбочаващата се водна криза в региона на вниманието на „Български ВиК Холдинг“ и МРРБ. Инициира диалог между местната власт, държавата и частните лица, които имат отношение към проблема.
Постигна промяна на статута на растителните остатъци от лавандула – вместо като отпадък, те вече се разглеждат като суровина за наторяване на нивите, каквато е практиката в редица европейски страни.
Фокусът на работата й още е защита на българската природа, съживяване на селските райони, екологично чиста енергетика и щадящо природата земеделие.
102. Росен Цонев
102. Росен Цонев
Проф.д-р Росен Цонев е изтъкнат български учен и природозащитник.
Преподавател в Софийския университет в дисциплини свързани с екологията, опазване на околната среда и растителната биология. Автор на голям брой научни статии, учебници, съавтор в Червената книга на Р България, Червения списък на ЕС и множество публикации, свързани с природните местообитания.
Един от създателите и пазителите на мрежата Натура 2000 в България.
103. Светослав Тодоров
103. Светослав Тодоров
Светослав Тодоров е на 54 години, семеен, с едно дете.
Завършил е Горско стопанство в Лесотехнически университет.
Работи като главен уредник в Природонаучен музей с. Черни Осъм. Живее в с. Драшкова поляна, община Априлци от 2007 г.
Симпатизирам на партия “Зелено движение”, разбирам и подкрепям идеите, за които партията работи.
Работил съм основно в сферата на опазване на природата и устойчиво стопанисване на горите. Стремя се в работата и ежедневието да следвам глобалните цели за развитие.
Като хоби в последните години се занимавам със събиране и опазване на стари, интересни овощни сортове.
Час по-скоро светът трябва да ограничи и спре разхищението на ресурси и грубите намеси в природните процеси и системи. Производството на ненужни вещи, храна, енергия, дреха или техника, води до замърсяване и краде ресурси от нашите деца, ограничавайки техните възможности за добър живот.
Ако не можем да направим нещо за подобряване състоянието на природата или обществото, трябва поне да не допринасяме за влошаване на състоянието. Материалното развитие, следователно и консуматорството имат граници, затова трябва да насочим повече внимание към самоусъвършенстване интелектуално и духовно.
Хората трябва да знаят каква е тяхната лична роля в опазването на планетата. Всеки има отговорност към собствената си среда и следващите поколения и с ежедневните си действия може да допринесе за това светът да е по-чисто, по-красиво и по-справедливо място за живеене.
В България има много какво да се прави и е редно ние, днешните българи да започнем да работим за чистота, справедливост и благоденствие сега и в бъдеще. Нашите планове и действия трябва да се опират на знания, човечност и грижа за света.
Зеленият цвят в природата е знак за производство на чиста енергия и превръщане на слънчевата енергия и неживата природа в живи същества.
104. Никола Янков
104. Никола Янков
Професор по Стратегически маркетинг в Стопанска академия „Д. А. Ценов“ в Свищов, граждански активист.