16 МИР Пловдив – град
101. Албена Симеонова
101. Албена Симеонова
Албена Симеонова е еколог и биофермер. Завършила е СУ „Св. Кл. Охридски” в специалност „Биология и Химия”. Има следдипломна квалификация по „Управление на околната среда” към Софийски университет и по агроекология към UC Berkeley.
Председател на Българска асоциация на биопроизводителите, както и на Фондация за околна среда и земеделие – една от най-старите неправителствени организации в страната.
В стопанството и́ в с. Любеново, Никопол, се отглеждат по биологичен начин винени лозя и зърнени култури.
Организирала и участвала в множество екологични кампании на регионално, национално и международно равнище. През 1996 г. получава награда Goldman Environmental Prize за изключителни екологични постижения в Европа – най-престижната екологична награда в света, а през 1997 г. – наградата на ООН за екология. През 2016 година ѝ е присъдена годишната награда за биоземеделие – Лауреат „Био ФАКТОР”, за значителен принос в развитието на биологичното земеделие в Европейския съюз и в България.
Албена Симеонова се обявява твърдо против построяването на АЕЦ Белене от самото зараждане на идеята и устойчиво поддържа своите възгледи и участва в множество протести срещу проекта. Води кампанията „БелеНЕ”. Запазването на екологичното равновесие и здравето на хората в Белене е неин приоритет. Подема широка кампания срещу опитите за вкарване на ГМО продукти в България и българското земеделие, за да не се вреди на пчелите.
Народен представител в 45-то и 46-то Народно събрание, избрана от листата на коалиция Демократична България. Била е член на постоянните парламентарни комисии по Земеделие, храни и гори и по Транспорт и съобщения.
Албена Симеонова е основен гарант на общоевропейската гражданска инициатива – Save bees and farmers. Целта е забраната на пестицидите, които имат пагубно влияние върху българското земеделие. Съавтор е на предложението за легализиране на преработката на индустриален коноп в България – това е един шанс за ново развитие в българската икономика.
Дейността й по време на 45-то и 46-то НС се свързва с организиране на кръгла маса на браншовите организации в земеделието от приоритетните сектори на тема „Планът за възстановяване и устойчивост в аграрния сектор“.
Осигурява допълнителни 70 милиона лева за подпомагане производителите на плодове и зеленчуци, пчеларите, лозарите и животновъдите и 15 милиона лева за справяне с щетите от градушките и засегнатите от Ковид кризата.
Предлага отделна мярка за възстановяване и поддръжка на полезащитните пояси, засаждане с медоносна растителност.
Отнася задълбочаващата се водна криза в региона на вниманието на „Български ВиК Холдинг“ и МРРБ. Инициира диалог между местната власт, държавата и частните лица, които имат отношение към проблема.
Постигна промяна на статута на растителните остатъци от лавандула – вместо като отпадък, те вече се разглеждат като суровина за наторяване на нивите, каквато е практиката в редица европейски страни.
Фокусът на работата й още е защита на българската природа, съживяване на селските райони, екологично чиста енергетика и щадящо природата земеделие.
102. Сребрина Цветкова
102. Сребрина Цветкова
Сребрина Цветкова е пловдивчанка със социологическо образование. Тя е социолог с богат опит в провеждането на емпирични социални, електорални, демографски и други изследвания.
Също така е и граждански активист и лидер на организацията „Магна Силва“ с над две десетилетия дейности за защита правата на жените, на малцинствата, на децата, културно развитие, организиране на арт резиденции, изложби, подкрепа за млади творци в сферата на живописта и традиционната музика.
Особено успешна е работата и за запазване и развиване на културното наследство, за развитие на творческите заложби на децата и възрастните поколения в отдалечени от големия град селища.
Последните и дейности са с акцент подкрепа на украински бежанци в Пловдив и в региона и за защита на населението от множеството нови еко нарушения и в частност заплахите от нови кариери за добив на инертни материали и за възстановяване на Наредба № 7 за хигиенните изисквания за здравна защита на селищната среда.
103. Владимир Илиев
103. Владимир Илиев
Женен, баща на едно момче. Роден в Сандански, но от близо две десетилетия живея в Пловдив.
Въпреки че образованието ми е свързано с електроника и електротехника, а професионалният ми път е насочен в мебелната индустрия, в целия си съзнателен живот, съм се стремял преди всичко да се грижа за природата.
Именно любовта към ботаниката и микологията е причината с група приятели да създадем „Янатарко тийм“, който от експеримент се превърна в социална инициатива, която събира около нас все повече хора със сходни идеи.
Създадохме канал в социалните мрежи, в който споделяме видео уроци за разпознаване, правилно боравене с плодни тела и опазване на редките видове гъби и растения.
В партньорство с Българска фондация „Биоразнообразие“ съм изнасял лекции по микология за деца и юноши.
Едно от постиженията, с които се гордея най-много, е инициативата за обявяване на защитена местност Миладиница, през миналата година. Там, между вековните чинари, детското ми сърце се влюби в природата.
104. Павел Антонов
104. Павел Антонов
Павел Антонов, PhD. Неотдавна прехвърлих 50, а все още вярвам, че има различна политика – предназначена да направи живота ни на тази Земя по-стойностен, вместо да разпределя власт и пари. Роден и израстнал съм в къща на брега на р. Владайска в София, на чиято фасада чичо ми, пловдивчанинът Димитър Киров, е изографисал Владимир Димитров – Майстора и останалите членове на бащиния ми род. Трите ми чудесни деца учат в българското училище в Будапеща. Вече 20 лета прекарваме във възстановената от майка ми възрожденска къща в с. Горица, над съхранения плаж Карадере. Години наред ръководих списанието на Регионалния център за околна среда в Централна и Източна Европа.
Журналистиката е първото ми призвание – открих го още преди Факултета по журналистика в София и го реализирах най-напред при създаването на Нова телевизия. Там, окрилен от младостта и демокрацията, разказвах ежеседмично “Софийски приказки” и репортерствах за президенството на д-р Желю Желев и зората на демокрацията.
Опазването на природата е второто – разбрах го като начинаещ ветроходец, пленен от необятното могъщество на морето. То ме срещна с най-преданите пазители на околната среда, с които създадох и продължавам до ден днешен да управлявам дигиталната мрежа за гражданско действие BlueLink.net и едноименната фондация в обществена полза. В партията им “Зелено движение”, част от Европейските зелени, съм редови член.
Но съм работил рамо до рамо с политици от всички партии, за зелено и чисто бъдеще, работеща европейска демокрация, равенство пред закона, човешки свободи и останалите граждански каузи, на които съм предан. Сред тях и борбата с тютюна и останалите убийствени зависимости, които буквално изцеждат живота на българите заради нечии сребърници. На два пъти бях съветник на министъра на околната среда и водите по въпросите на гражданското общество – последния току-що. Старая се да изслушвам хората внимателно, дори когато крещят. И да разбирам какво и защо се случва – затова направих докторат във Великобритания по политическата икономика на журналистиката. Свободните гласове на планетата в интернет защитавам като член на Управителния съвет на Асоциацията за прогресивни комуникации – създадена с дарените приходи от концерт на Питър Гейбриъл през 1990 г. Често свиря на китара с приятели – за непокорените върхове на Висоцки и за мечтата на Джон Ленън, в която няма потисничество, рай и ад, нито за какво да се убива или умира. (Снимка: Кайди Тингас)
105. Веселин Паскалев
105. Веселин Паскалев
Веселин Паскалев е съосновател на Зелени aдвокати, и един от учредителите на Зелените/Зелено движение. От 2007 г. досега е консултирал pro bono редица национални и международни еко организации и е бил парламентарен сътрудник на зеления депутат Зорница Стратиева в краткото 46-о Народно събрание.
В момента е преподавател по екологично право в Университета Брунел, Лондон.
106. Мая Христозова
106. Мая Христозова
Мая Христозова е на 48 години.
Инженер по Изкуствен интелект, завършила Университета в Мелбърн, Австралия.
„Вярвам, че качеството на живот на хората се определя от тяхното духовно състояние и затова винаги съм насърчавала хората да са честни, отговорни, разумни и щедри.
Също така вярвам, че земята е създадена с изобилие от многообразни ресурси, които биха могли напълно да задоволят физическите ни нужди. Затова ние трябва правилно да управляваме тези източници, за да живеем пълноценен и достоен живот“.
107. Димчо Радев
107. Димчо Радев
Роден в Пловдив. През 1990 завършва магистратура в катедра “Консервация и реставрация” на Националната художествена академия, а през 2009 защитава и докторска теза.
Богат опит в различни реставраторски проекти в цяла България.
Създател на фондация “Адорация”, целяща възстановяване, експониране и популяризиране на културно-историческото наследство на България.
108. Марио Шимбов
108. Марио Шимбов
Марио Иванов Шимбов е на 29г., от Пловдив. Завършил е зоология в Кеймбридж.
Има близо десетилетие професионален опит в сферата на природозащитата и опазване на околната среда. Стартирал кариерното се развитие с теренни проучвания на видове обитаващи Европа, впоследствие се насочва и по широкия свят, където изучава застрашени и критично застрашени видове в тропически райони.
През последните години трупа опит в международни организации в сферата на научните комуникации, както и в природозащитните политики като консултант по национални проекти, свързани с Natura 2000, националните паркове и др.
Опитът му се простира и до ръководство на проекти по възстановяване на крайречни хабитати в България.
Интересува се от природосъобразния начин на живот, социална ангажираност и овластяване на гражданското общество.
109. Иван Андонов
109. Иван Андонов
Роден съм в град Пловдив и съм част от стар възрожденски род. През 2011 г. завърших магистратура по Ландшафтна архитектура в ЛТУ, София, а през 2021 г. завърших втора магистратура по Градско планиране и дизайн във факултета по планиране на университет номер едно в света за архитектура и градска среда The Bartlett, UCL, Лондон.
Впоследствие съм специализирал въвеждане на принципите на планиране на градската зелена инфраструктура в устройственото планиране на градовете и зелена икономика.
Работя като ландшафтен архитект и урбанист. През 2022 г. бях част от екипа на Софияплан и Столична община като част от задълженията ми бяха работа по съставяне на стратегически документи, а също така и мониторинг на действащи планове и програми свързани с околната среда и годишните доклади на СО към ЕО на ОУП.
Към момента работя като външен експерт за Столична община в сферите на ландшафтното и устройственото планиране, както и по проекти на Узбекистанското правителство и Световната банка за градско възстановяване.
Основните ми интереси са в областта на устойчивото развитие, методите за оценка на екологичния потенциал на определени територии с цел взимане на правилни решения при инвестиционни намерения и осъвременяване на системата за устройствено планира на България, чрез включване на гражданския потенциал и призив за нов и качествен професионализъм.
Страстта ми към природата най-силно си личи по-това, че от 12-годишен се занимавам с алпинизъм, а когато съм сред природата на нормална надморска височина, съм и страстен гъбар.
Цитатът, който най-добре ме охарактеризира е: „Природата ни е дала всички части, необходими за постигане на изключително благосъстояние и здраве, но е оставила на нас да сглобим тези части!“
110. Даниел Начев
110. Даниел Начев
Даниел Начев е инженер – магистър по Автоматизация на производството и по Компютърни системи и технологии. Допълнителната му квалификация е свързана с компютърни мрежи, притежава CISCO сертификати CCNA и CCNA security.
От 2019 г. е част от екипа на „Зелено движение за Асеновград“, в момента е член на Националния съвет на ПП „Зелено движение“ и председател на Местната организация на партията в Асеновград.
Граждански активен, той подкрепя каузите за чиста природа, устойчив климат и зелена икономика.