23 МИР София – град
Район Витоша, Район Изгрев, Район Красно село, Район Лозенец, Район Младост, Район Панчарево, Район Студентски град, Район Триадица
101. Борислав Сандов
101. Борислав Сандов
Борислав Сандов е роден в родопския град Мадан през 1982 г. Завършва своето висше образование в СУ „Св. Климент Охридски”, специалност География, след което специализира „Климатични промени и управление на водите”. От 2006 до 2008 г. е заместник-председател на Студентския съвет. В това време учредява Университетски клуб за екология и устойчиво развитие UNECO.
През 2008 г. Борислав Сандов е сред учредителите на ПП „Зелените” (сега „Зелено движение”), като два мандата е неин съпредседател (2012-2015 и 2018-2021). От 2015 до 2018 г. е Съпредседател на мрежата на Балканските Зелени.
Борислав Сандов има ключова роля в десетки кампании и протести в защита на околната среда, човешките права, демокрацията и устойчивото развитие. Той е в координационните звена на кампаниите за забрана на ГМО в земеделието, фракинга за шистов газ, изграждането на АЕЦ „Белене”, презастрояването на защитени зони по Черноморието, разширяването на ски-зоната в Пирин и др.
В същото време усилено работи за модернизацията и евроинтеграцията на България, енергийната диверсификация и демократизация, ограничаване на индустриалното замърсяване и ограничаване нивата на парникови газове, разширяване дела на биоземеделието и биопродуктите, насърчаване формите на алтернативен и устойчив туризъм.
През 2021 г. е избран за народен представител в 45-ото и 46-ото Народно събрание и става председател на Комисията по околна среда в последното.
От декември 2021 г. до август 2022 г. Борислав Сандов е министър на околната среда и водите и вицепремиер по климатичните политики.
102. Иван Велов
102. Иван Велов
Иван Велов е адвокат с над 15-годишна практика, работещ в областта на гражданското и административното право. Процесуален представител по ключови екологични дела. Член на Софийска адвокатска колегия. Магистър по право и право на Европейския съюз.
Съпредседател на Контролния съвет на ПП „Зелено движение“ от 2016 година.
Народен представител в 45-ото Народно събрание през 2021 г. Началник на кабинета на министъра на околната среда и водите (2021-2022).
Иван вярва, че нашето здраве зависи пряко от качеството на околната среда, в която живеем, както и че чистият въздух, чистата вода и чистата храна са основни предпоставки, за да бъдем здрави. Поради това ще работи за опазване на въздуха и водите, спиране на незаконните сечи, презастрояването, замърсяването на реките и срещу изгарянето на отпадъци, както и за подпомагане на малките производители и устойчивите земеделски практики.
Той смята, че за осъществяване на посочените приоритети са необходими работещи институции и независимо и справедливо правосъдие, поради което основна задача е премахването на ширещите се корупция, лобизъм и търговия с влияние.
„Необходима е радикална съдебна реформа и ограничаване на политическото влияние върху съдебната система. Само така ще се гарантира върховенство на правото. Необходима е реформа в прокуратурата, за да започне тя да защитава обществения интерес. Трябва да се въведе публична отчетност и отговорност, да се създадат реални механизми за търсене на отговорност в работата на главния прокурор“.
103. Иван Калчев
103. Иван Калчев
Иван Калчев е роден през 1978 г. в София. Работи десетина години като IT специалист и още толкова развива собствен бизнес.
По площадите е от 1997 г. по безброй протести за свобода и демокрация, против корумпирани управници и за чиста природа. От 2013 г. е член на Зелено движение, а през ноември 2023 г. е избран за отговорен секретар.
През 2022 и 2023 участва в Чуждестранния легион към Украинската армия. По политическия компас се определя като десен либертарианец.
Иван смята, че гражданинът се превръща от поданик в политик, когато осъзнае, че с действията и с примера си може да влияе на обществените процеси. Според него имаме още много работа, докато се отървем от остатъците от тоталитарното минало и превърнем България в правова държава с функционално гражданско общество, обединено около ценности и морал.
104. Русислава Захариева
104. Русислава Захариева
Доктор по аероспейс инженерство в Технологичния институт на Джорджия (САЩ) с дисертация върху изследване на ново поколение мултифункционални материали за аероспейс индустрията; бакалавър по инженерни и приложни науки от Калифорнийски технологичен институт-Калтек (САЩ).
Професионална дейност в научноизследователската и образователна област – главен асистент в Институт по механика в БАН и преподавател по физика и математика в гимназиалната програма Международен бакалавриат.
Граждански активист по проблемите със замърсяването на въздуха, презастрояването и гражданските права. Бивш председател на гражданско сдружение „Зелен Младост”. Съпредседател на гражданско сдружение „Дишай, София!”.
С изразен интерес към развитието на гражданското общество в България, към правни казуси от различно естество и към борбата с корупцията в България.
Мото: „Да защитим природата, хората и бъдещето.”
105. Зорница Стратиева
105. Зорница Стратиева
Завършила е „Горско стопанство“ в Лесотехническия университет.
Била е част от администрацията на Природен парк Витоша, а от 2012 г. работи в Асоциацията на парковете в България.
Придобива голям опит в подаване на становища и предложения по опазването и защитата на околната среда у нас. Активен природозащитник и участник в кампаниите за опазване на Пирин, Рила, Витоша и Кресненския пролом от застрояване.
Член на Управителния съвет на Асоциация на парковете в България”. Член е на Националната група по разработване на процедурите за прилагане на националния FSC стандарт в България.
Била е народен представител в 46-ото и 47-ото Народно събрание. Според нея политиката е диалог, прозрачност пред гласоподавателите, честност и търсене на консенсус, какъвто в момента между народните представители липсва.
106. Мартин Величков
106. Мартин Величков
Мартин Величков е роден в София през 1994 г. Завършил е с отличие Амстердамския университетски колеж и притежава магистърски степени по фармакология от Оксфордския университет, по политология от Университета Комплутенсе в Мадрид и по науките за хранене от Каролинския институт в Стокхолм. Работил е като специалист по медицинска комуникация и като университетски преподавател. Бил е Комисар по околна среда и етика в Редингския университет, където завършва докторантурата си по психология. Член е на Асоциацията по хранене на Обединеното кралство и е експерт по устойчивостта на хранителните системи. Владее отлично английски, немски, испански и холандски.
Д-р Величков е изследвал социалните нагласи към изменението на климата и е отличен от Федералното министерство на външните работи на Германия като един от младите лидери в областта на климата и устойчивото развитие от Източна Европа. Участвал е в редица национални и международни програми за младежко сътрудничество и политическо застъпничество.
Мартин е дълбоко ангажиран с каузата на здравето, както като лична страст, така и като професионално занимание. Широкият му експертен опит отразява цялостното му разбиране за здравето като система от взаимосвързани процеси, включващи не само медицински и биологични аспекти, но и по-широки социални, политически и екологични фактори, които влияят върху благосъстоянието.
Той ръководи младежката група на Зелено движение и е активен член на Федерацията на младите европейски зелени (FYEG). Мартин е първият и единствен досега политически кандидат в България, официално подкрепен от FYEG.
107. Любомир Попйорданов
107. Любомир Попйорданов
Любомир Попйорданов е юрист по образование и интуитивен предприемач, едно от най-известните имена в туризма в България.
Любителите на екстремните спортове свързват името му с магазини „Стената”, „Дни на предизвикателствата”, „Байк и Рън за Чепън” и каузите, зад които застава – отговорен туризъм, спасяване природата на Пирин от застрояване, Кресненското дефиле без магистрала, подпомагане на българското катерене и переспективни атлети.
Роден е през 1959 г. Започва да се катери през 1979 г. в клуб „Академик”, преди да продължи в АК„Еделвайс”. През 1990 г. създава първата агенция за приключенски туризъм „Одисея-ин”, през 1997-1998 г.учредява последователно „Планини и хора – асоциация на планинските водачи в България – АПХ” и „Българската асоциация за алтернативен туризъм”, която председателства над 20 години.
Филантроп и граждански активист. Мечтае страната ни да се превърне в „най-желаното село на Европа” и вярва, че в България може да се развива успешно честен и етичен бизнес.
Семеен, с три деца.
108. Вера Петканчин
108. Вера Петканчин
Вера Петканчин е родена е в София. Завършила е Международни отношения в СУ „Св. Климент Охридски” и Устойчиво развитие на планинските райони в University of the Highlands and Islands (Шотландия). Работи като оперативен директор във водеща българска неправителствена организация. В момента поделя времето си между живота в София и живота на село, където работи за създаването на център за развитие на еко предприемачи и занаятчии.
Вера е един от най-активните граждани-доброволци за природата в периода 2007-2012 година с хиляди часове лидерска работа за създаването и развитието на неформална група „Граждани за Рила” и Коалиция „За да остане природа в България”. Активен участник в кампаниите за недопускане на ГМО и добив на шистов газ чрез фракинг в България. Участник в срещата за климатичните промени COP15 в Копенхаген през 2009 г. Носител на наградата „Доброволец за природата” на Българска фондация Биоразнообразие за 2010 г. Един от учредителите на Партия „Зелените” (днес „Зелено движение”) през 2008 г. В момента е член на Националния съвет на „Зелено движение”. Инициатор през 2013 г. на местна гражданска инициатива за облагородяване на зелени площи в София – Биоградина „Витоша” в квартал Витоша. Тя е една от първите инициативи за градско земеделие, следващо принципите на пермакултурата в София, която и до ден днешен съществува и се развива. Член на Управителния съвет на Българска фондация „Биоразнообразие”.
От 2008 г. се развива професионално в сферата на неформалното образование по предприемачество. Има огромен опит в работата с младежи и създаването на образователни инструменти за тях. Лично неин принос е концепцията за зелено предприемачество, за която е водена от вижданията си за нуждата от предприемачество, което да е автентично зелено от момента на своето създаване и да поставя постигането на нетен положителен принос за околната среда в сърцевината, а не в периферията на своя бизнес модел. На тази основа вече над 10 години развива поредица от образователни инструменти за учители и ученици, които се прилагат не само в България, но и в Гърция, Румъния, Норвегия, Латвия, Танзания, Колумбия, Мавриций, Северна Македония, Черна гора и Сърбия. Темите, по които работи в последните 2 години, са справедлив енергиен преход и замърсяване с пластмаси. Има поглед върху стартъп екосистемата в страната, вкл. зелените стартъпи, които стават все повече. Има практически опит в създаването на интерактивно, уеб базирано учебно съдържание.
Вярва, че предприемачите на бъдещето са тези, които дълбоко в сърцето си уважават природата и всичко живо като основата, без която човешкото благополучие би било немислимо. Още от ранна възраст трябва да получим възможност за истински досег с природата, за да я обикнем с всичките си сетива и да имаме отношение към нейното опазване като възрастни отговорни граждани.
109. Росен Цонев
109. Росен Цонев
Проф.д-р Росен Цонев е изтъкнат български учен и природозащитник.
Преподавател в Софийския университет в дисциплини свързани с екологията, опазване на околната среда и растителната биология. Автор на голям брой научни статии, учебници, съавтор в Червената книга на Р България, Червения списък на ЕС и множество публикации, свързани с природните местообитания. Един от създателите и пазителите на мрежата Натура 2000 в България.
110. Румяна Иванова
110. Румяна Иванова
Румяна Иванова е магистър по екологично моделиране и експертизи с повече от 20-годишен опит в природозащитната сфера и силен интерес към търсенето на „пресечни точки“ и взаимодействие между представители на различни сфери в обществото.
Дългогодишен директор на Българска фондация биоразнообразие, която от 30 години обединява хората с различни идеи за опазването на българската природа, съхраняването на природните ресурси, промяната на отношението към защитените територии и защитените видове и осъзнаването на възможностите, ползите и отговорностите към тях.
Румяна е пряко свързана с емблематични природозащитни дейности като изготвянето на плановете за управление на националните паркове Пирин и Централен Балкан, обявяването на последният природен парк Беласица и опазването на лагуната Атанасовско езеро.
В едно изречение Румяна е еколог по образование, активист по душа и майка на четири деца.
111. Петър Кърджилов
111. Петър Кърджилов
Петър Кърджилов е граждански активист – защитник на човешките права и природата, и публичен комуникатор.
Доктор по „Обществени комуникации и информационни науки” в СУ „Св. Климент Охридски”. Специалист е по публична комуникация при рискове и кризи, член на управителния борд на Nuclear Transparency Watch, член на Съюза на учените в България и на ПП „Зелено движение” от 2011 г.
Като активист, учен и практик има постижения в няколко граждански групи и инициативи, сред които: кампанията и забраната на фракинга за шистов газ, борбата с поправките в Закона за горите, безопасността и прозрачността в ядрената енергетика, оповестяване на заслугите на учени от БАН за признаването на българското малцинство в Албания, борба за истината за набедяването на Десислава Иванчева и Биляна Петрова в подкуп от мафията в институциите и правосъдната система.
Ако бъде избран, областите му на работа в 50-о Народно събрание ще включват: реална реформа в правосъдната система за премахване на всички кадри, обслужващи мафията, както и реализиране всички необходими промени в законодателството, засягащи безопасността, сигурността, здравето и адекватното образование на българските граждани.
112. Жана Иванова – Джейн
112. Жана Иванова – Джейн
Жана Иванова е на 35 години, от София, завършила е Алтернативен туризъм в Лесотехническия унивеститет.
От 2012 г. е симпатизант и съмишленик на Зелено движение и участник във всички автентични природозащитни и демократични протести. Член на Протестна мрежа.
Обича музика, спокойствие, красиви гледки, разходки в планината, природосъобразното развитие на зимните спортове, фотографията като хоби.
„Убедена съм, че България може и трябва да покаже много повече в сферата на туризма. Важното не е броят легла на квадратен метър бетон, а качеството, което може да се постигне с адекватни усилия и минимален ефект върху околната среда.
Отраснала съм в семейство любители на каравани и кемпери, на зареждащата почивка сред природата.
Късметлийка съм, че съм видяла какво е било преди едва 20 години и как се е променило (за жалост не към добро), но и какво може да бъде.
Винаги съм имала домашни любимци, приемани като част от семейството, които остават в сърцата ни завинаги“.
113. Валентин Недев
113. Валентин Недев
Валентин е бивш офицер в българската армия, в момента се занимава с частен бизнес.
Завършил е магистърски степени в Националния военен университет „Васил Левски“ във Велико Търново, във Военна академия „Г.С.Раковски“, София, и по финанси във Великотърновския университет „Св.Св. Кирил и Методий“. Обича природата и споделя идеологията на Зелено движение.
114. Петко Цветков
114. Петко Цветков
Петко Цветков има дългогодишен опит като експерт в опазването на природата и е едно от лицата на коалиция „За да остане природа в България“. През годините е натрупал богат опит при организирането и провеждането на застъпнически кампании, подготовка на становища по законопроекти, доклади по оценки за съвместимост, екологични оценки и доклади по ОВОС.
Като експерт от Сдружение за дива природа „БАЛКАНИ” и Българска фондация Биоразнообразие е участвал в организацията на редица конференции, срещи с представители на институции, регионални и местни власти, както и различни национални и международни дейности свързани с опазването на природата. Работил е по програмата „Човекът и биосферата“ към ЮНЕСКО, ООН.
Като част от екипа на „Грийнпийс” България и „За Земята” се е занимавал с проблеми, свързани с подземните богатства, въгледобива, добив на електроенергия от ТЕЦ и опазване на чистотата на въздуха.
Той е едно от постоянните лица по протестите против беззаконието към природата. Като еколог той винаги е готов да изясни даден природозащитен проблем и да даде компетентно мнение пред медии, институции, или пред широката публика.
Основател на Зелено движение и бивш съпредседател на партията.
115. Юлия Йорданова
115. Юлия Йорданова
Юлия Йорданова е родена в гр. Добрич и живее в София от 30 години.
Завършила е Езиковата гимназия в Добрич и след това магистратура по биология в Софийски университет. Още като студентка се включва в основаването на най-голямата доброволческа организация в страната – CVS-Bulgaria и активно работи за популяризиране на доброволчеството в България, като форма на гражданска активност.
През годините развива редица проекти насочени към екологично образование на ученици от юго-западна България.
Има богат опит в подготовката и управлението на европейски проекти.
Вече 10 години Юлия работи в социалната сфера, където се занимава с фондонабиране и комуникации.
Темите за младежкото участие, социалното предприемачество и гражданска активност, както и подобряване благосъстоянието на общностите в неравностойно положение чрез дейности за обучение и овластяване, за да бъдат независими граждани на обществото, са в сферите й на интерес.
Повишаване на качеството на образование в България е също приоритет, за който би работила.
Юлия е еврооптимист. Хоби са ѝ книгите и филмите.
Член-учредител на Зелено Движение.
116. Стефан Радев
116. Стефан Радев
Стефан Радев е роден в Ихтиман, живее в София. Женен, с три деца. Учил е в ХТМУ-София и ТУ-София. Още в гимназията и университета участва в изборни органи, представляващи учениците и студентите.
През 1999 г. основава и управлява до днес собствено микропредприятие – сервиз на касови апарати. Активен член е на браншовата организация БАДФУ (Българска асоциация на дистрибуторите на фискални устройства).
През лятото на 2008 г. става член-учредител на ПП „Зелените“ (днес „Зелено движение”). По-късно инициира учредяването на МО Люлин – София и става неин представител в Националния съвет. Избран е за член на Контролния съвет, като има няколко успешно завършени мандата.
През 2021 г. участва в преучредяването на МО Лозенец – София, на която е съпредседател и към момента.
През 2009-та година се дипломира като планински водач в учебния център на АПХ. Свободното си време обича да прекарва със семейството си, най-вече сред природата. „Живеем днес, и е най-добре да правим всичко, което можем, за да не съжаляваме по-късно“.
117. Тодора Янева
117. Тодора Янева
Тодора Янева е родена в София.
Завършил е НГДЕК „Св. Константин-Кирил Философ“ с профил Латинистика и Английска филология в СУ „Св. Климент Охридски“. Преподавател по английски език. Професионалният ѝ път включва над 16 години в Нов български университет, една година в държавно училище, а от 7 години преподава в частна английска гимназия. От 2017 година е преподавател в Департамент по чуждоезиково обучение в ТУ-София, а от 2021 г. е старши преподавател.
Обича природата и животните. Участвала е в множество протести в защита на различни природни обекти – Иракли, Пирин, Корал, Кресна.
Подкрепяла е и активно много социални каузи- заедно с учениците от дипломната програма на Международния бакалауреат са организирали множество благотворителни събития.
След започването на войната в Украйна заедно със семейството ѝ частва във всички шествия в подкрепа на справедливата борба на украйнския народ, както и работи с бежанците в няколко кризисни центъра.
Има активна политическа позиция и от 14-годишна я изразява с участието си в най-различни протести и движения. Била е член на Студентския съвет на СУ,,Св. Климент Охридски“.
Като жител на квартал „Младост“ е участвала в редица протести против презастрояването на квартала, за опазване на зелените площи, обсъждания на устройствения план. Водила е и битки за опазване на културното и архитектурно богатство на София чрез блога си „Historical Sofia” и гражданската инициатива „София- исторически град“.
Интересите ѝ са най-вече в областта на развитието на гражданското общество у нас, връщането на младите хора в политиката, създаването на екологични нагласи и опазването на природата, осъвременяването и подобряването на образованието.
118. Стоян Йотов
118. Стоян Йотов
Стоян Йотов роден в гр. София, завършил биология, специалност „Екология и опазване на природната среда” в Биологическия факултет на Софийския университет и „Околна среда и екологична политика” в Централно-европейския университет в Будапеща.
От 2011 г. и понастоящем работи по договор с Европейската Комисия като външен монитор на финансовия инструмент за околна среда LIFE на Европейския Съюз.
Преди това, в продължение на 20 години, от 1990 до 2010 г., работи в неправителствения екологичен сектор, в това число като член и впоследствие председател на Дружеството за защита на хищните птици (от 1990 до 2001 г.) и на Сдружение „Природа назаем” (от 2001 до 2010 г.).
Участва активно в изпълнението и координацията на множество екологични и природозащитни проекти, като през годините установява и развива тесни професионални контакти с почти всички активисти и организации в тази сфера.
Екологията е негова лична кауза, дълбоко убеждение и ключова опора в ценностната му система. В резултат на това през 2008 г. е сред съучредителите на политическа партия „Зелените”, по-късно преименувана на „Зелено движение”. Оттогава членува в партията без прекъсване, като е заемал различни позиции в ръководните и контролните й органи, включително и съпредседател, а в момента е член на Националния съвет.
В свободното си време се занимава с фотография, електроника, филателия, рисуване, моделиране, колекционира интересни и редки книги. Прекарва значително време в семейната селска къща, където обича да се занимава с градинарство и възстановяване на елементи от стария селски бит.
Домашните любимци в дома му са котка, кучета, аквариумни рибки, а отскоро и леопардов гекон. Смята ги за пълноправни членове на семейството и вярва, че те заслужават същите любов и отдаденост, каквито и хората в него.
Не е колоездач, но и не кара автомобил – предпочита да ходи пеша или да се придвижва с обществен транспорт. Запален любител е на влаковете, използва ги откакто се помни и не престава да се вози с влак винаги, когато е възможно.
Искрено вярва, че причинените от човека глобални климатични промени съставляват фундаментален проблем, пред който е изправено цялото човечество и който заплашва с унищожение световната цивилизация. Убеден е, че това огромно предизвикателство изисква всички държави по целия свят да обединят усилията си и по тази причина то е основен фокус в неговата професионална дейност, наред с опазването на природата и биоразнообразието.
119. Боряна Хрисимова
119. Боряна Хрисимова
120. Андрей Ковачев
120. Андрей Ковачев
Роден 1973 г в София. Завършил е Екология в Биологическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.
От 1992 е активист, доброволец и експерт в Сдружение за дива природа Балкани, в коалиция „За да остане природа в България“, кампаниите „Спаси Кресненското дефиле“, „Спаси Пирин“ и много други.
Основател на Зелено движение и негов съпредседател от 2008 до 2014 г.
121. Петър Нончев
121. Петър Нончев
Петър Нончев е роден в гр. София, телекомуникационен инженер в Технически университет-София с професионални квалификации в САЩ, Великобритания и Германия
В периода 2003 – 2005 развива частен бизнес, като изгражда над 500-километрова оптична мрежа, осигурявайки алтернативна международна свързаност, която спомага за развитието на цялата IT индустрия в страната.
Смята, че новата технологична революция ще бъде в областта на зелената икономика, където може да приложи богатия си опит и знания от областта на телекомуникациите и интернет революцията.
Привърженик на фотоволтаичните системи с възможност за съхранение на енергията, електромобилите и откриващите се възможности за създаване на енергийни общности.
„Инвестирането в екологично чисти и въглеродно неутрални технологии е най-добрата инвестиция за бъдещето, която пряко рефлектира върху здравето на всички хора“.
122. Ивайло Стоименов
122. Ивайло Стоименов
Ивайло Стоименов е съучредител на Зелено движение през 2008, член на Националния съвет.
Има дълъг стаж в медиите и неправителствения сектор. Основател на Младежката организация на Дружеството за ООН в България и първи български младежки делегат в ООН през 2007.
Един от основателите на Протестна мрежа през 2013 г.
Завършил е Връзки с обществеността в СУ „Св. Климент Охридски” и Публична реч в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”. Възпитаник на Националната гимназия за древни езици и култури.