24 МИР София – град
Район Възраждане, Район Искър, Район Кремиковци, Район Оборище, Район Подуяне, Район Сердика, Район Слатина, Район Средец
101. Тома Белев
101. Тома Белев
Тома Белев работи над 30 години за увеличаване и по-добро управление на защитените територии в България. Лесовъд и експерт по опазване на природата в Асоциация на парковете в България.
Съпредседател е на Зелено Движение от 2023 г. От януари до август 2022 г. е заместник-министър на околната среда и водите. В периода 2019 – 2021 г. е общински съветник в София от групата на Демократична България.
Един от активистите на коалицията от природозащитни групи и организации „За да остане природа в България“. Гордее се с участието си в най-големите природозащитни кампании за спасяване на парковете Пирин, Рила, Странджа, Витоша, създаването на мрежата Натура 2000 и на обявяването на 108 000 ха гори във фаза на старост, което забранява сечите в най-старите български гори.
Тома вярва, че съхранената природа гарантира устойчиво икономическо развитие и по-добро качество на живот на гражданите, и само те със своята активност могат да я опазят. В следващия парламент ще работи като застъпник за повече природа, спиране на замърсяванията на въздуха, водите и почвите, за развитие на правната защита на човешките права и увеличаване на възможността за гражданско участие в процесите на взимане на решения. Подготвил е десет законопроекта, свързани с опазване на дърветата в градовете, на горите, защитените територии, Натура 2000 екологичната мрежа, Черноморското крайбрежие, защитата от дискриминация и др.
Семеен, баща на един син. Той е един от известните колекционери на автентични тъкани от българските земи.
„Днес все още може да кажем „България има уникална природа“ и от всеки от нас зависи, дали внуците ни ще могат да го кажат“.
102. Даниела Божинова
102. Даниела Божинова
Даниела Божинова е доктор на политическите науки и магистър арабист. Тя е изследовател и автор в областта на електоралната демокрация, зелените политики и местното самоуправление и социален предприемач с над 20-годишен опит.
Съпредседател на Зелено движение от 2023 г. досега.
Вицепрезидент на международната организация за делиберативна и пряка демокрация Democracy International и председател на българската „Инициатива БГ”. Съосновател на политическа партия „Зелено движение” и неин съпредседател.
От 2021 г. е общински съветник от групата на коалиция „Демократична България” в Общински съвет – Бургас, където е изявен защитник на обществения интерес, прозрачността и гражданския контрол с ключови питания и нормативни предложения.
През 2022 г. е избрана за народен представител в парламентарната група коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“. В 49-ото Народно събрание е член на Комисията за прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество и на Комисия по околната среда и водите.
Даниела смята, че природата на България е недоопазена, а хората на България недооценени като най-голямото й богатство.
103. Иван Велов
103. Иван Велов
Иван Велов е адвокат с над 15-годишна практика, работещ в областта на гражданското и административното право. Процесуален представител по ключови екологични дела. Член на Софийска адвокатска колегия. Магистър по право и право на Европейския съюз.
Съпредседател на Контролния съвет на ПП „Зелено движение“ от 2016 година.
Народен представител в 45-ото Народно събрание през 2021 г. Началник на кабинета на министъра на околната среда и водите (2021-2022).
Иван вярва, че нашето здраве зависи пряко от качеството на околната среда, в която живеем, както и че чистият въздух, чистата вода и чистата храна са основни предпоставки, за да бъдем здрави. Поради това ще работи за опазване на въздуха и водите, спиране на незаконните сечи, презастрояването, замърсяването на реките и срещу изгарянето на отпадъци, както и за подпомагане на малките производители и устойчивите земеделски практики.
Той смята, че за осъществяване на посочените приоритети са необходими работещи институции и независимо и справедливо правосъдие, поради което основна задача е премахването на ширещите се корупция, лобизъм и търговия с влияние.
„Необходима е радикална съдебна реформа и ограничаване на политическото влияние върху съдебната система. Само така ще се гарантира върховенство на правото. Необходима е реформа в прокуратурата, за да започне тя да защитава обществения интерес. Трябва да се въведе публична отчетност и отговорност, да се създадат реални механизми за търсене на отговорност в работата на главния прокурор“.
104. Вера Стаевска
104. Вера Стаевска
Доктор по социология от СУ „Св. Климент Охридски“ със специализации във Франция и дисертация в областта на идеологическото конструиране на „младежта” в политическия дискурс. Завършила е курсове към Университета на Вагенинген по „Управление между заинтересовани страни и нива за ландшафта”, „Лидерство за устойчиво развитие на ландшафт” и „Финансиране на устойчиво развитие на ландшафта”. В момента се обучава в магистърска програма по „Право на ЕС” към Софийския университет и Университета на Лотарингия.
Активист-природозащитник с богат опит в неправителствения сектор – изпълнителен директор на фондация „Блулинк”, координатор проекти на сдружение „Асоциация на парковете в България”, председател на Сдружение за изследователски практики. Работила е и в СУ „Св. Климент Охридски” като преподавател по социология и социолог-изследовател.
Инициатор и двигател, както и административен ръководител, на „Зелени закони” – гражданска инициатива за експертен мониторинг и кампании за политиките за биоразнообразие, гори, устройство на територията, селски райони, енергетика и климат. Когато не разработва проекти и анализи, прекарва време с приятели сред природата – с колело и пеш, по скали, планини и диви плажове.
105. Иван Калчев
105. Иван Калчев
Иван Калчев е роден през 1978 г. в София. Работи десетина години като IT специалист и още толкова развива собствен бизнес.
По площадите е от 1997 г. по безброй протести за свобода и демокрация, против корумпирани управници и за чиста природа. От 2013 г. е член на Зелено движение, а през ноември 2023 г. е избран за отговорен секретар.
През 2022 и 2023 участва в Чуждестранния легион към Украинската армия. По политическия компас се определя като десен либертарианец.
Иван смята, че гражданинът се превръща от поданик в политик, когато осъзнае, че с действията и с примера си може да влияе на обществените процеси. Според него имаме още много работа, докато се отървем от остатъците от тоталитарното минало и превърнем България в правова държава с функционално гражданско общество, обединено около ценности и морал.
106. Евгения Мирчева
106. Евгения Мирчева
Завършила е висшето си образование във Ветеринарномедицинския факултет на Тракийския университет в Стара Загора.
Практикуващ ветеринарен лекар. От 2013 г. е член на Комисията по контрол и професионална етика гр. София към Български ветеринарен съюз, а от 2019 г. и до момента е неин председател.
Основната ѝ мотивация да е член на политическа партия „Зелено движение“ и да участва в предизборната кампания е да стимулира младото поколение да остане в България и активно да участва в изграждането на нейния просперитет.
Нейните приоритети са образование, здравеопазване, опазване на околната среда и природните богатства, разширяване на планинския туризъм с внимателен подход и иновации, които не нарушават екосистемите.
„Всички ние искаме да живеем в по-чиста, по-зелена България и се стремим към интелигентно общуване във всички сфери на обществения живот, дори и на улицата.
Аз лично ще работя активно за опазване на околната среда, чистия въздух, повишаване на културата на обществото в хуманно отношение към хората и животните, и решаване на наболелите проблеми с безстопанствените животни.
Само така ще вървим обединени за справедлива, модерна и европейска България“.
107. Стоян Бешков
107. Стоян Бешков
Стоян Владимиров Бешков е професор по ентомология и заместник-директор на Националния природонаучен музей при БАН.
Учредител на Зелено движение и член на Националния съвет, където е координатор на работната група по околна среда и биоразнообразие.
С родители биолози от малък обикаля из страната и е възпитан в любов към природата, което е предал и на своите деца. Посветил живота си на науката и на природозащитата, проучва пеперудите и някои други групи насекоми на България, Турция, Тунис, Балканския полуостров, Италия и други европейски страни.
Автор е на пет книги и над 150 научни публикации, публикувани у нас и в чужбина, описал е няколко нови вида за науката, други няколко вида и един род са кръстени на него.
Работил е активно по всичките етапи на Натура 2000, по планове за управление на защитени зони и е водещ автор на три плана за действие за опазване на животински видове у нас и на един за Западните Балкани.
Учредител е на няколко национални природозащитни НПО и е участвал в множество природозащитни кампании и протести.
Свободомислещ и непримирим към унищожаването на българската природа, винаги е изказвал и безкомпромисно е защитавал позицията си като природозащитник, за което три пъти е бил арестуван.
Идеалист, чужд на светската суета, години наред живее скромно, за да плаща пътуванията си с любимите си кучета в България и из балканските страни.
Утвърден специалист, уважаван у нас и в чужбина, понастоящем е член е на Националния съвет по биологично разнообразие при Министерството на околната среда и водите, на няколко национални и международни редакционни колегии и на няколко научни форуми.
108. Стефан Радев
108. Стефан Радев
Стефан Радев е роден в Ихтиман, живее в София. Женен, с три деца. Учил е в ХТМУ-София и ТУ-София. Още в гимназията и университета участва в изборни органи, представляващи учениците и студентите.
През 1999 г. основава и управлява до днес собствено микропредприятие – сервиз на касови апарати. Активен член е на браншовата организация БАДФУ (Българска асоциация на дистрибуторите на фискални устройства).
През лятото на 2008 г. става член-учредител на ПП „Зелените“ (днес „Зелено движение”). По-късно инициира учредяването на МО Люлин – София и става неин представител в Националния съвет. Избран е за член на Контролния съвет, като има няколко успешно завършени мандата.
През 2021 г. участва в преучредяването на МО Лозенец – София, на която е съпредседател и към момента.
През 2009-та година се дипломира като планински водач в учебния център на АПХ. Свободното си време обича да прекарва със семейството си, най-вече сред природата. „Живеем днес, и е най-добре да правим всичко, което можем, за да не съжаляваме по-късно“.
109. Павел Антонов
109. Павел Антонов
Павел Антонов, PhD. Неотдавна прехвърлих 50, а все още вярвам, че има различна политика – предназначена да направи живота ни на тази Земя по-стойностен, вместо да разпределя власт и пари. Роден и израстнал съм в къща на брега на р. Владайска в София, на чиято фасада чичо ми, пловдивчанинът Димитър Киров, е изографисал Владимир Димитров – Майстора и останалите членове на бащиния ми род. Трите ми чудесни деца учат в българското училище в Будапеща. Вече 20 лета прекарваме във възстановената от майка ми възрожденска къща в с. Горица, над съхранения плаж Карадере. Години наред ръководих списанието на Регионалния център за околна среда в Централна и Източна Европа.
Журналистиката е първото ми призвание – открих го още преди Факултета по журналистика в София и го реализирах най-напред при създаването на Нова телевизия. Там, окрилен от младостта и демокрацията, разказвах ежеседмично “Софийски приказки” и репортерствах за президенството на д-р Желю Желев и зората на демокрацията.
Опазването на природата е второто – разбрах го като начинаещ ветроходец, пленен от необятното могъщество на морето. То ме срещна с най-преданите пазители на околната среда, с които създадох и продължавам до ден днешен да управлявам дигиталната мрежа за гражданско действие BlueLink.net и едноименната фондация в обществена полза. В партията им “Зелено движение”, част от Европейските зелени, съм редови член.
Но съм работил рамо до рамо с политици от всички партии, за зелено и чисто бъдеще, работеща европейска демокрация, равенство пред закона, човешки свободи и останалите граждански каузи, на които съм предан. Сред тях и борбата с тютюна и останалите убийствени зависимости, които буквално изцеждат живота на българите заради нечии сребърници. На два пъти бях съветник на министъра на околната среда и водите по въпросите на гражданското общество – последния току-що.
Старая се да изслушвам хората внимателно, дори когато крещят. И да разбирам какво и защо се случва – затова направих докторат във Великобритания по политическата икономика на журналистиката. Свободните гласове на планетата в интернет защитавам като член на Управителния съвет на Асоциацията за прогресивни комуникации – създадена с дарените приходи от концерт на Питър Гейбриъл през 1990 г. Често свиря на китара с приятели – за непокорените върхове на Висоцки и за мечтата на Джон Ленън, в която няма потисничество, рай и ад, нито за какво да се убива или умира.
(Снимка: Кайди Тингас)
110. Жана Иванова – Джейн
110. Жана Иванова – Джейн
Жана Иванова е на 35 години, от София, завършила е Алтернативен туризъм в Лесотехническия унивеститет.
От 2012 г. е симпатизант и съмишленик на Зелено движение и участник във всички автентични природозащитни и демократични протести. Член на Протестна мрежа.
Обича музика, спокойствие, красиви гледки, разходки в планината, природосъобразното развитие на зимните спортове, фотографията като хоби.
„Убедена съм, че България може и трябва да покаже много повече в сферата на туризма. Важното не е броят легла на квадратен метър бетон, а качеството, което може да се постигне с адекватни усилия и минимален ефект върху околната среда.
Отраснала съм в семейство любители на каравани и кемпери, на зареждащата почивка сред природата.
Късметлийка съм, че съм видяла какво е било преди едва 20 години и как се е променило (за жалост не към добро), но и какво може да бъде.
Винаги съм имала домашни любимци, приемани като част от семейството, които остават в сърцата ни завинаги“.
111. Йонко Димитров
111. Йонко Димитров
Йонко Димитров е 34-годишен, известен като най-младият кмет в България.
На 25 г. Йонко става кмет на село Долна Малина, където възражда селото и района чрез културни, спортни и образователни инициативи. През 2016 г. изгражда първото игрище за плажен волейбол в Долна Малина, преди София-град и единственото за тогава в София област, а през 2017 г. основава Долна Малина Оупън Фест. Създава паркови пространства, сцени, облагородява улиците и зелените площи.
2019-2023 г. е общински съветник в община Горна Малина, а в момента отново е кмет на село Долна Малина, избран като независим кандидат, подкрепен от местен инициативен комитет.
Завършил е актьорство за драматичен театър в НАТФИЗ, а след това продуцентство в Лондон.
Има опит както на артистичната, така и на политическата сцена.
112. Симеон Арангелов
112. Симеон Арангелов
Еколог, специалист по консервационни мерки, възстановил идеята за опазване на вековните дървета в България.
Експерт в Асоциацията на парковете в България, като преди това е работил в Дирекцията на Природен парк Витоша и Сдружение за дива природа Балкани.
Интереси: природа, биоразнообразие, пътувания, класическа музика
Хоби: ски трекинг, ски алпийски дисциплини, рафтинг, скално катерене, фрийдайвинг
41-годишен, семеен, с две деца.
113. Стоян Йотов
113. Стоян Йотов
Стоян Йотов роден в гр. София, завършил биология, специалност „Екология и опазване на природната среда” в Биологическия факултет на Софийския университет и „Околна среда и екологична политика” в Централно-европейския университет в Будапеща.
От 2011 г. и понастоящем работи по договор с Европейската Комисия като външен монитор на финансовия инструмент за околна среда LIFE на Европейския Съюз.
Преди това, в продължение на 20 години, от 1990 до 2010 г., работи в неправителствения екологичен сектор, в това число като член и впоследствие председател на Дружеството за защита на хищните птици (от 1990 до 2001 г.) и на Сдружение „Природа назаем” (от 2001 до 2010 г.).
Участва активно в изпълнението и координацията на множество екологични и природозащитни проекти, като през годините установява и развива тесни професионални контакти с почти всички активисти и организации в тази сфера.
Екологията е негова лична кауза, дълбоко убеждение и ключова опора в ценностната му система. В резултат на това през 2008 г. е сред съучредителите на политическа партия „Зелените”, по-късно преименувана на „Зелено движение”. Оттогава членува в партията без прекъсване, като е заемал различни позиции в ръководните и контролните й органи, включително и съпредседател, а в момента е член на Националния съвет.
В свободното си време се занимава с фотография, електроника, филателия, рисуване, моделиране, колекционира интересни и редки книги. Прекарва значително време в семейната селска къща, където обича да се занимава с градинарство и възстановяване на елементи от стария селски бит.
Домашните любимци в дома му са котка, кучета, аквариумни рибки, а отскоро и леопардов гекон. Смята ги за пълноправни членове на семейството и вярва, че те заслужават същите любов и отдаденост, каквито и хората в него.
Не е колоездач, но и не кара автомобил – предпочита да ходи пеша или да се придвижва с обществен транспорт. Запален любител е на влаковете, използва ги откакто се помни и не престава да се вози с влак винаги, когато е възможно.
Искрено вярва, че причинените от човека глобални климатични промени съставляват фундаментален проблем, пред който е изправено цялото човечество и който заплашва с унищожение световната цивилизация. Убеден е, че това огромно предизвикателство изисква всички държави по целия свят да обединят усилията си и по тази причина то е основен фокус в неговата професионална дейност, наред с опазването на природата и биоразнообразието.
114. Иван Андонов
114. Иван Андонов
През 2011 г. завърших магистратура по Ландшафтна архитектура в ЛТУ, София, а през 2021 г. завърших втора магистратура по Градско планиране и дизайн във факултета по планиране на университет номер едно в света за архитектура и градска среда The Bartlett, UCL, Лондон.
Впоследствие съм специализирал въвеждане на принципите на планиране на градската зелена инфраструктура в устройственото планиране на градовете и зелена икономика.
Работя като ландшафтен архитект и урбанист. През 2022 г. бях част от екипа на Софияплан и Столична община като част от задълженията ми бяха работа по съставяне на стратегически документи, а също така и мониторинг на действащи планове и програми свързани с околната среда и годишните доклади на СО към ЕО на ОУП.
Към момента работя като външен експерт за Столична община в сферите на ландшафтното и устройственото планиране, както и по проекти на Узбекистанското правителство и Световната банка за градско възстановяване.
Основните ми интереси са в областта на устойчивото развитие, методите за оценка на екологичния потенциал на определени територии с цел взимане на правилни решения при инвестиционни намерения и осъвременяване на системата за устройствено планира на България, чрез включване на гражданския потенциал и призив за нов и качествен професионализъм.
Страстта ми към природата най-силно си личи по-това, че от 12-годишен се занимавам с алпинизъм, а когато съм сред природата на нормална надморска височина, съм и страстен гъбар.
Цитатът, който най-добре ме охарактеризира е: „Природата ни е дала всички части, необходими за постигане на изключително благосъстояние и здраве, но е оставила на нас да сглобим тези части!“
38-годишен, с две деца и куче.
115. Петко Цветков
115. Петко Цветков
Петко Цветков има дългогодишен опит като експерт в опазването на природата и е едно от лицата на коалиция „За да остане природа в България“. През годините е натрупал богат опит при организирането и провеждането на застъпнически кампании, подготовка на становища по законопроекти, доклади по оценки за съвместимост, екологични оценки и доклади по ОВОС.
Като експерт от Сдружение за дива природа „БАЛКАНИ” и Българска фондация Биоразнообразие е участвал в организацията на редица конференции, срещи с представители на институции, регионални и местни власти, както и различни национални и международни дейности свързани с опазването на природата. Работил е по програмата „Човекът и биосферата“ към ЮНЕСКО, ООН.
Като част от екипа на „Грийнпийс” България и „За Земята” се е занимавал с проблеми, свързани с подземните богатства, въгледобива, добив на електроенергия от ТЕЦ и опазване на чистотата на въздуха.
Той е едно от постоянните лица по протестите против беззаконието към природата. Като еколог той винаги е готов да изясни даден природозащитен проблем и да даде компетентно мнение пред медии, институции, или пред широката публика.
Основател на Зелено движение и бивш съпредседател на партията.
116. Юлия Йорданова
116. Юлия Йорданова
Юлия Йорданова е родена в гр. Добрич и живее в София от 30 години.
Завършила е Езиковата гимназия в Добрич и след това магистратура по биология в Софийски университет. Още като студентка се включва в основаването на най-голямата доброволческа организация в страната – CVS-Bulgaria и активно работи за популяризиране на доброволчеството в България, като форма на гражданска активност.
През годините развива редица проекти насочени към екологично образование на ученици от юго-западна България.
Има богат опит в подготовката и управлението на европейски проекти.
Вече 10 години Юлия работи в социалната сфера, където се занимава с фондонабиране и комуникации.
Темите за младежкото участие, социалното предприемачество и гражданска активност, както и подобряване благосъстоянието на общностите в неравностойно положение чрез дейности за обучение и овластяване, за да бъдат независими граждани на обществото, са в сферите й на интерес.
Повишаване на качеството на образование в България е също приоритет, за който би работила.
Юлия е еврооптимист. Хоби са ѝ книгите и филмите.
Член-учредител на Зелено Движение.
117. Кристина Димитрова
117. Кристина Димитрова
Кристина Димитрова е филолог, природозащитен и граждански активист. Един от основателите на партията. Членувала е в Изпълнителния и Националния съвет.
Освен безброй природозащитни кампании е водила и такива, свързани с градската среда и човешките и гражданските права. Страстен меломан и киноман, почитател на изкуството и културата.
118. Петър Нончев
118. Петър Нончев
Петър Нончев е роден в гр. София, телекомуникационен инженер в Технически университет-София с професионални квалификации в САЩ, Великобритания и Германия
В периода 2003 – 2005 развива частен бизнес, като изгражда над 500-километрова оптична мрежа, осигурявайки алтернативна международна свързаност, която спомага за развитието на цялата IT индустрия в страната.
Смята, че новата технологична революция ще бъде в областта на зелената икономика, където може да приложи богатия си опит и знания от областта на телекомуникациите и интернет революцията.
Привърженик на фотоволтаичните системи с възможност за съхранение на енергията, електромобилите и откриващите се възможности за създаване на енергийни общности.
„Инвестирането в екологично чисти и въглеродно неутрални технологии е най-добрата инвестиция за бъдещето, която пряко рефлектира върху здравето на всички хора“.