26 МИР София – област
101. Александър Дунчев
101. Александър Дунчев
Александър Дунчев е доктор по горско стопанство и един от най-активните представители на природозащитната общественост.
През последните 17 години допринесе много в защитата на природата, държавността и публичния интерес като експерт на Природен парк Витоша, на Югозападното държавно горско предприятие и на природозащитните организации Асоциация на парковете в България, WWF и Зелени закони, както и като директор на Изпълнителна агенция по горите и депутат в 47-то и 48-то Народно събрание.
Сред най-успешните му зелени каузи са борбата с незаконните сечи, защитата на вековните гори, спирането на горските заменки, развитието на дигитални инструменти за граждански контрол в горите, защитата на държавните гори от приватизация и политически натиск, както и транспонирането и използването на европейското природозащитно право за спиране на незаконното презастрояване на националните паркове, Черноморието и защитените зони от еко-мрежата Натура 2000.
В политическата надпревара за европейските и национални парламентарни избори Александър Дунчев се включва като представител на Зелено движение с цел защита на горите, природата и демокрацията в България, което е условие за справяне с промените в климата, за обществено развитие в хармония с природата и за увеличаване благоденствието на българския народ. Основните му приоритети са:
- Адаптиране на управлението на горите и околната среда към промените в климата с цел защита на хората и икономиката – от опазване на вековните гори и вододайните зони до защитата от природни бедствия.
- Пълна прозрачност на институциите, отговарящи за горите и околната среда – от конкурсите на всички служители до управленските решения на министрите;
- Максимален граждански контрол върху управлението на институциите, отговарящи за горите и околната среда – от гражданско участие в надзорните съвети до разширяване правата за обжалване на управленските решения;
- Децентрализация, декарбонизация и стимулиране на природосъобразните форми на енергопроизводство, земеделие, туризъм и промишленост – чрез развитие на науката, образованието и свободната инициатива.
Пълна ревизия на всички концесии и договори, с които публичните ресурси като гори, води, плажове, подземни богатства и имоти, са отдадени на частни компании, с цел максимална защита на държавния и обществения интерес по отношение на прозрачност, равнопоставеност, околна среда и приходи.
102. Йонко Димитров
102. Йонко Димитров
Йонко Димитров е 34-годишен, известен като най-младият кмет в България.
На 25 г. Йонко става кмет на село Долна Малина, където възражда селото и района чрез културни, спортни и образователни инициативи. През 2016 г. изгражда първото игрище за плажен волейбол в Долна Малина, преди София-град и единственото за тогава в София област, а през 2017 г. основава Долна Малина Оупън Фест. Създава паркови пространства, сцени, облагородява улиците и зелените площи.
2019-2023 г. е общински съветник в община Горна Малина, а в момента отново е кмет на село Долна Малина, избран като независим кандидат, подкрепен от местен инициативен комитет.
Завършил е актьорство за драматичен театър в НАТФИЗ, а след това продуцентство в Лондон.
Има опит както на артистичната, така и на политическата сцена.
103. Мартин Заимов
103. Мартин Заимов
Мартин Заимов е на 62 години, с три деца и един внук. По образование е електронен инженер от ТУ-София и икономист с диплома от колежа Бъркбек, Лондон, и с магистърска степен по Стопанска история в Лондонското икономическо училище (LSE).
Симпатизант е на Зелено движение от създаването му, независимо от членството си в Демократическата партия по това време. Подуправител на Българска народна банка, отговорен за валутния борд (1997-03), заместник-председател на Столичния общински съвет (2007-11). Създал, с помощта на Тома Белев, първия анализ, доклад и план за отговорностите на Столична община в управлението на природен парк Витоша (2010). Създател и управител на Регионалния фонд за градско развитие АД със структурирани инвестиции в публични и частни градски проекти с общ размер от над 200 мил. лева в 35 градове. 10 от проектите са в обекти на националното историческо наследство и музеи.
Един от създателите на българската електромобилна асоциация БАЕПС и пропагандатор на електромобилността.
„Индустриалното мислене, фиксацията в парите и растежа и текущите политически институции са от миналото. На развития свят, в който сега е и България, му предстои трансформация сходна на тази на комунистическия свят след 1989 г. Бъдещето е по-добро и по-интересно от миналото“.
104. Красимира Лука
104. Красимира Лука
Магистър по Археология. Ръководител на научни експедиции и издател на научна литература.
Инициатор на множество проекти, посветени на опазване на културното наследство.
Активна работа в сферата на туризма и защита на бездомните животни.
Лична кауза – справедливо законодателство.
105. Борислав Димитров
105. Борислав Димитров
Художник с множество индивидуални и колективни изложби. Инициатор на платформата „Дигитално Божурище“.
Доктор по Философия и магистър по Право в СУ „Св. Климент Охридски“, магистър по Социология в Университета в Лунд, Швеция.
Адвокат и експерт в областта на авторското право, респ.интелектуалната собственост, търговско и административно право, и вътрешния одит, блокчейн приложения в правото и одита, с практика в Канада, Швеция, Дания и Великобритания.
106. Росен Василев
106. Росен Василев
Росен Василев е дипломиран инженер-агроном по растителна защита и агроекология.
Работил е като учител и планински водач.
В периода 1997-2009 г. е изпълнителен директор на българо-швейцарска програма за опазване на биоразнообразието.
Дългогодишен сътрудник на Българска фондация „Биоразнообразие”, експерт по опазване на биоразнообразието и природозащитно образование.
Участвал е в многобройни изследвания на флората и растителността на България, проучвания за развитие на велосипеден и екотуризъм в различни региони на България, автор и съавтор на научни и научно-популярни публикации.
Преподавател по биоразнообразие в Център за професионално обучение на планински водачи. Организира ботанически семинари и велосипедни пътешествия в България и Европа.
Говори френски и английски език.
107. Веселин Дробенов
107. Веселин Дробенов
Веселин Дробенов е на 44 години, от София. Семеен, с едно дете. Има професионален опит от над 16 страни на 3 континента.
Бил е част от структурите на Европейската комисия, Европейския институт за иновации и технологии, Световната банка за развитие. Занимавал се е повече от дванадесет години с международна природозащитна дипломация като част от структурите на Регионалния екологичен център.
По образование е генетик, завършил в Софийски университет „Св. Климент Охридски”, като с годините иновациите в биомедицината остават неговата голяма професионална страст. Има различни специализации в сферата на проектния мениджмънт и стандартизацията.
В момента работи като старши проектен мениджър в голяма международна компания. Подпомага развитието на инициативи в сферата на регенеративната медицина, гериатрията и ДНК анализа.
Веселин е един от първите членове на Зелено движение, инициатор на създаването на партията през 2008 г. и неин учредител през 2009 г. Член е на Контролния съвет на партията.
Активен участник в анти-ГМО кампанията, подпомагайки научната обоснованост на целите ѝ. Заема позиция за контрол над разпространението и търговията на патентовани ГМО продукти и след няколко успешни дебата спомага формирането над 90% обществена подкрепа, която остава непокътната и до днес. С това и последвалото законодателство България става една от първите страни в ЕС, които открито коментират рисковете от неправилното прилагане на научните достижения в полза на частен интерес.
В свободното си време обича всичко, което може да прави заедно със семейството си. Обича природата и простора. Занимава се повече от 20 години със спелеология.
„Живеем в общество зависимо от науката и технологиите, в което почти никой не разбира от наука и технологии” (Карл Сейгън)