3 МИР Варна
101. Илиян Илиев
101. Илиян Илиев
Председател на ОЦОСУР-Варна (Обществен център за околна среда и устойчиво развитие). Завършил е магистратура по „Екология и опазване на околната среда“ в Техническия университет във Варна.
Има над 25-годишен опит в разработване, управление, отчитане и оценяване на проекти; фасилитиране на регионални форуми; обучения и консултиране на граждански организации. Работил е като експерт към програми на министерства, НПО и UVDP, предоставял е обучения по създаване на общински програми за устойчиво развитие и по управление на нестопански организации. Спомогнал е за провеждането на десетки инициативи и се гордее с участието си в предизвикването на първия успешен екореферендум в България – срещу изграждането на инсинератор в Каспичан, провел се през 2014 г. Член е на Морски клуб „Приятели на морето“ и на Управителния съвет на „Национален алианс за работа с доброволци“.
Основните му интереси са свързани с опазването на околната среда, управлението на отпадъци, възобновяемите енергийни източници, вертикалното озеленяване и училищните образователни програми.
Автор е на редица публикации: „Устойчива Варна“, „Пример за създаване на индикатори за устойчиво развитие”, „Как да организираме кампания за разделно събиране на хартия „Лист по лист”, „Как да организираме кампания за спестяване на СО2”, „Как да организираме кампания за вертикално озеленяване на сгради”.
102. Асен Иванов
102. Асен Иванов
Застъпник за зеления преход, с дългогодишен опит като организатор на социално-ангажирани инициативи в страната и чужбина. Член на екологични и граждански организации, стоящи зад различни каузи и кампании между които Натура 2000, WWF, За Земята, Greenpeace Ireland, Greenpeace International, Black Fish, CCA u др.
В последните години активен член на инициативни групи и сдружения, борещи се срещу незаконните практики в законодателството и неправомерното застрояване в столицата, в град Варна и в Приморски парк (Морската градина), включително за защитата на алея “Георги Георгиев” (и продължението ѝ – крайбрежната алея) от автомобилен трафик, за ареала, популярен като “Таляна”, с цел част от него да се обособи като пешеходна зона.
Допринесъл за запазването на плажовете и крайбрежни зони, защитени по програма Натура 2000 от концесионери и крупни предприемачи, като плажа на Кабакум (Варна), плажовете на Паша дере и Кара дере, Иракли и други.
Подпомагащ инициативи срещу незаконни строежи, като например тази в централно разположения парк в Стара Загора (инициативата за Бедечка) различни други кампании в страната и чужбина.
Редактор, графичен дизайнер и продуцент на аудиовизуално съдържание, както и преподавател в учебни програми в сферата на рекламата, културата и изкуството. С дългогодишен стаж като худ. директор, програматор, отговорен за отдел връзки с обществеността, както и както и куратор към различни културни мероприятия като фестивали, филмови и ТВ продукции и социално ангажирани кампании в страната и чужбина.
Притежава висше образование в сферата на рекламата и аудиовизуалните медии, надградено с курсове и специализации в страната, както и с изследователски програми в Белгия и Нидерландия.
Активен участник в процеса по промяната на законодателната рамка, както в страната, така и на международно ниво с цел изтръгване на корупцията от управленските структури. Вкючил се от самото начало и в протестите срещу корупционните практики на правителствата и парламентаристите с минало в БКП и органите на ДС.
Не на последно място и спомоществовател за разностранните връзки на граждани и организации с международни правителствени и неправителствени структури, гравитиращи около или представени в Европарламента и Еврокомисията.
103. Миросвета Петрова
103. Миросвета Петрова
Доктор по екологично право, преподавала във Варненския свободен университет.
Работи като адвокат, има професионален опит и в Комисията за защита на потребителите.
В момента е мениджър по устойчиво развитие и зелен преход към Албена АД.
104. Свилен Стойчев
104. Свилен Стойчев
Свилен Стойчев е на 49 години, роден в Шумен. Завършил е Икономическия университет във Варна. Работи като проектант и дизайнер.
Дългогодишен съмишленик на „Зелено движение”, член от 2022 г., в Националния съвет от 2023 г.
Интересува се от съвременно градоустройство, пътна безопасност, публични пространства и градска среда. Подкрепя активно граждански каузи във Варна и Шумен. Смята, че трябва да има по-силна връзка м/у гражданския сектор, местните и държавните власти.
105. Илиана Балабанова
105. Илиана Балабанова
Президент на Европейското женско лоби, основател и президент на Българската платформа към Европейското женско лоби.
Бивш ръководител на Департамент “Международни отношения и анализ” към Комисията за защита от дискриминацията на Република България. Експерт по проблемите на равнопоставеността на половете.
106. Йордан Начев
106. Йордан Начев
Йордан Начев се занимава с противодействие на прането на пари в голяма белгийска банка.
Завършва образованието си във Великобритания, като прекарва една година и в Истанбул по програмата Еразъм+.
Изучавайки предмети като “Политическа икономика” и “Балканска политика”, Йордан взима окончателно решение да се върне в България през турбулентната 2013 година.
Оттогава се ангажира с различни социални и граждански каузи. Основните му приоритети са ефективното правосъдие, оптимизацията на икономиката с цел децентрализация и въглеродна неутралност, както и висока степен на рециклиране на произведените суровини.
107. Емилия Балчева
107. Емилия Балчева
Емилия Балчева е родена във Варна. Завършва Българска филология и Журналистика в СУ „Св. Климент Охридски“. Има 17-годишен стаж като учител по български език и литература и дълъг опит като редактор и коректор. В момента работи в съдебната администрация.
През 2010 г. участва в изследователския проект „Предизвикателства на национализмите” към Академична лига за Югоизточна Европа и СУ „Св. Климент Охридски“, за който допринася със студията си „Има ли националистически нагласи сред ромския етнос в България“.
През пролетта и лятото на 2012 г. организира протести пред институции в София в защита на Морската градина във Варна. През 2014 г. завежда съдебно дело за отмяна на издаденото решение от Министерството на регионалното развитие и благоустройството за започване на строежа на газопровода „Южен поток“ в района на гр. Варна.
Един от създателите на Инициативния граждански комитет срещу добива на шистов газ и на Инициативния комитет на коалиция „Български антиядрени граждани”.
Участва в протестите срещу ГМО, срещу строежа на АЕЦ „Белене”, срещу добива на шистов газ в България, срещу незаконното застрояване по Черноморието и в Национален парк „Пирин”, срещу поправките в Закона за горите, в защита на автентичната българска природа, срещу назначаването на Делян Пеевски за председател на ДАНС, срещу корупцията и за реформи в съдебната система.
Член е на ПП „Зелено движение” от 2012 г.
„Младежките и зрелите ми години преминаха по площадите в битка за европейско развитие на България, срещу корупцията, заграбването на обществени ресурси и унищожаването на природата. Крайно време е гражданската ни активност да придобие политическо представителство. Всички сме отговорни към идните поколения – от нас зависи каква природа и каква държава ще им завещаем. Затова с нови сили продължавам битката за просперираща европейска България“.
Мото: „Всички сме отговорни към идните поколения – от нас зависи каква природа и каква държава ще им завещаем!“
108. Тодор Тонев
108. Тодор Тонев
От 2006 г. работи по европейски проекти в областта на устойчивото енергийно развитие. Сертифициран енергиен одитор.
Магистър-елекктроинженер в Технически университет-Варна. В момента разработва докторат на тема “Енергийни кооперативи”.
Женен, с едно дете.