Правото на защита на електронната кореспонденция е в опасност
Политическа партия „Зелено движение“ изразява категорично несъгласие с безкритичната позиция на България относно Предложението за РЕГЛАМЕНТ на ЕВропейския парламент и на Съвета за определяне на правила за предотвратяване и борба със сексуалното насилие над деца, известен още като ChatControl.
Заявеното намерение за “борба със сексуалните посегателства срещу деца в Интернет” (CSEM досие) въвежда задължителна проверка на видео съдържание и снимки, приложени с отслабване на шифроването “от край до край” на електронните услуги в Европа.
Ние от “Зелено движение“ сме изключително загрижени за добруването и благосъстоянието на децата и идните поколения, включително за тяхната безопасност и неприкосновеност онлайн и в реалния живот. Но предложеното законодателство не предпазва ефективно децата от сексуална и друга експлоатация в интернет. По-скоро с благородния мотив за защита на децата се прави опит за тотален контрол на личната кореспонденция и личния живот.
Ние смятаме, че предложението нарушава неприкосновеността на личния живот, основните човешки права и е предпоставка за лоши практики, които в допълнение могат да застрашат фирмени, държавни и военни тайни. Ето защо:
● Изисква се от потребителите на приложения като Whatsapp, Signal, Viber и други подобни да се съгласят снимки и видео в тяхната кореспонденция да бъдат обработвани и разглеждани чрез неясен механизъм от частен субект, като условие за използване на услугата. Това не е валидна форма на съгласие, а е по-скоро форма на принуда, според GDPR, Хартата за основни права на ЕС и други правни рамки;
● За да изпълнят такова условие, доставчиците на електронни услуги, използващи шифроване от край до край, ще трябва да отворят много врати за неоторизиран достъп към личната кореспонденция, фирмени, военни и държавни тайни;
● Жертви на сексуално насилие многократно са подчертавали голямото значение на каналите за поверителна комуникация. Въвеждането на автоматизирано наблюдение в реално време обаче би лишило жертвите на насилие именно от тези безопасни пространства за обмен на информация и поверителна комуникация с адвокати и терапевти;
● Сканирането за проверка, извършвано без съдебна заповед и от частни субекти, презюмира виновност за всеки европейски потребител до доказване на противното;.
● Предложението е в нарушение на чл.7 на Хартата на основните права на ЕС, където е записано, че всеки има право на зачитане на неговия личен и семеен живот, жилище и комуникации;
● Според решение на Европейския съд постоянният и общ автоматичен анализ на частни комуникации нарушава основните права (дело C-511/18, пар.192).
“Зелено движение” апелира България да преразгледа настоящата ни позиция и да отхвърли Предложението за Регламент в последващо гласуване.
Вместо фундаментално грешния подход за контрол на личните съобщения на милионите потребители на електронни услуги в Европа предлагаме намирането на адекватни решения на проблема, като:
- Основните усилия трябва да бъдат насочени към предотвратяването на сексуално насилие и експлоатация на деца и правенето на подобни записи и снимки, вместо да се хвърлят за неефективни технически опити за ограничаване на разпространението на материали в интернет;
- Фокусът следва да бъде върху превенцията и обучението предвид ключовата им роля – голямата част от случаите на злоупотреба никога не стават известни поради страха и неинформираността на жертвите как да потърсят правосъдие и подкрепа;
- Обезпечаване на стабилна подкрепа и финансиране на организациите за защита на жертвите;
- Да се изисква от доставчиците на онлайн услуги да поставят на видно място в платформите функциите за докладване на подобни опити.
- Ако услугата е насочена към и/или използвана от млади хора или деца, би следвало доставчиците активно да ги информират и образоват за рисковете от онлайн манипулация. Държавата също трябва да играе активна роля в този процес, но независимо от доставчиците на електронни услуги.
Убедени сме, че хората, които постоянно се чувстват наблюдавани, не могат да се борят свободно и храбро за правата си и за едно справедливо общество. Масовото наблюдение заплашва същността на демократичните и отворени общества.
Наблюдението, недоверието и страхът постепенно превръщат обществото в безкритичен консуматор, който “няма какво да крие”. В отчаян опит за постигане на тотална сигурност се жертват редица базови свободи.
МВР, което играе ключова роля в оформянето на позицията на държавата по предложеното европейско законодателство, е неефективно поради политическата криза. Не е проведено обществено обсъждане по този съществен човешкоправен въпрос. Българските представители в Европейския парламент са гласували за първоначалното предложение “под строй” и без да се информират за мнението на експертната и потребителската общност. С това те са дали възможност на компании като Apple, Mета и Gmail да сканират това, което изпращате на приятелите си и те вече го правят.
Подчертаваме, че е спешно необходимо информиране на българската общественост и прилагане на ефективен механизъм за публично обсъждане на решения от този тип, които касаят над 80% от българите т.е. всички, които имат достъп до форма на електронна комуникация. Изземването на ролята на говорител по въпроса от една партия води до едностранчивост и самоцелност за трупане на политически дивиденти.
С убеждението, че правата в цифровия свят са човешки права “Зелено движение” настоява за отчитане на представената тук гледна точка по проблема за “чат-контрола” и личната неприкосновеност.
“Зелено движение” се ангажира с реално и ефективно представителство на правата на българските граждани в цифровия свят и активна работа с организации от Европа за даване на отпор на всички опити за масово наблюдение.