За обществени медии без политически зависимости и с ясна обществена мисия

Работещите в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция излязоха на протест с искане за увеличение на заплатите от минимум 15%. Необходимите допълнителни средства от бюджета са общо 14 млн. лева – 6 млн. лева за БНТ, 5 млн. лева за БНР и 3 млн. лева за БТА.
От „Зелено движение“ подкрепяме усилията на всички служители в обществените медии за справедливо и достойно заплащане на труда им. Настояваме обаче и за мащабна реформа в Закона за радиото и телевизията и Закона за Българската телеграфна агенция, с която да се промени модела на финансиране на обществените медии и да бъдат освободени от политически и финансови зависимости.
Наред с това „Зелено движение“ ще предложи конкретни законодателни промени в Закона за радиото и телевизията и Закона за БТА, които да гарантират:
– Многогодишен и независим модел на финансиране (например фиксиран процент от БВП или 5-годишни програмни рамки);
– Ясен механизъм за избор на ръководства чрез конкурс с участие на граждански и професионални организации;
– Програмни договори с конкретни обществени цели, подлежащи на публична отчетност и граждански контрол.
В момента обществените медии се финансират чрез субсидии от държавния бюджет, което ги поставя в пряка зависимост от финансовия министър и от правителството. В други европейски държави има няколко алтернативни модели за финансиране, като например чрез преки такси от всички граждани или фиксирани средства от държавния бюджет за няколко години напред, които се предоговарят само в извънредни ситуации. В българските условия е възможно да се въведе модел на комбинирано финансиране – чрез фиксиран бюджетен трансфер, който не подлежи на годишно преговаряне, както и чрез допълнителен обществен фонд за подкрепа на разследваща и регионална журналистика. Предлагаме и създаване на независим Обществен медиен борд, който да следи за изпълнението на обществената мисия и разпределението на ресурсите според критерии за качество и медиен плурализъм.
От „Зелено движение“ сме категорични, че финансирането на БНР, БНТ и БТА трябва се изчислява с оглед програми, изпълняващи демократични журналистически цели, заложени в обществената мисия на медиите.
Всяка функционираща демократична система се основава на граждани, които имат възможност да вземат информирани политически решения и да участват активно в политическите процеси. Големите медии, обществени и частни, имат важна задача в това отношение. Те позволяват на гражданите да си изградят собствено мнение като разпространяват различни гледни точки и проверена информация. За да се гарантира, че тази задача се изпълнява, е необходимо въвеждане на механизъм за независима оценка на съдържанието – чрез обществени съвети, граждански платформи за обратна връзка и независими мониторингови доклади, изготвяни всяка година от СЕМ и неправителствени организации.
Във времена на фалшиви новини и информационно затрупване тази задача на медиите има за цел да позволи на всеки гражданин да бъде информиран с достоверна информация и да разбира различните гледни точки по всеки даден въпрос.
Липсваща медийна регулация и неясна обществена мисия на медиите, както и медийната концентрация и пренебрегването на критична разследваща журналистика са в основата на проблемите в медийната система. Обществената мисия на медиите и нейното изпълнение зависи преди всичко от регулация на медийния пазар и от категорична медийна политика, която поставя ясни демократични изисквания към всички медии и техните програмни директори.
За да постигнем всичко това, „Зелено движение“ ще инициира формирането на експертна работна група с участието на журналисти, медийни експерти, граждански организации и представители на СЕМ, която в рамките на 3 месеца да подготви проект за законодателни реформи и нова структура на финансиране.
Време е не само да подкрепим журналистите, но и да променим системата така, че те да не зависят от политическия конюнктура, а от доверието на обществото.
Заради това „Зелено движение“ ясно заявява, че справедливото и достойно заплащане на журналистите не е въпрос на бюджетни преговори с финансовия министър. Протестите на служителите на обществените медии показаха ясно, че българската журналистика се нуждае от нов модел на финансиране на обществените медии, който да ги освободи от политически зависимости и който да сложи обществената мисия на медиите в центъра на тяхното финансиране.