Дългогодишна битка за питейната вода на Брацигово спечелена от активисти на „Зелено движение“

Вододайната зона на община Брацигово, снабдяваща с вода гр. Брацигово и селата Бяга, Козарско и Исперихово, бе спасена от строителство на фотоволтаичен парк с  решение от 05.05.2025 г.  на Административен съд Пазарджик по проточило се три години съдебно дело с драматични обрати, което членът на „Зелено движение“ Вълчо Шопов от Брацигово води срещу решение на общински съвет Брацигово. Съдебната битка бе предшествана от подписка, подкрепена от над 1400 местни жители.

С решението Nо.449, взето на извънредно заседание на 03.05.2022 г., ОбС Брацигово дава съгласие да бъде продадено отстъпено право на строеж за 50 години върху 530 дка общински имоти в и над вододайната зона в м. Грамадите между Брацигово и Пещера, без търг или конкурс за изграждане на фотоволтаична централа с мощност от 52 МВт, на основание чл.62 ал.2 от Закона за енергетиката на фирма “Ню Евро Енерджи” ЕООД, с управител известният със снимката си с убита бяла мечка бивш съсобственик на “Белла България”. 

В имотите има и недвижими културни ценности, с местно и с национално значение,  вписани в регистъра на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), включващи средновековно селище и селище от античността.

Интересен момент бе и това, че още преди първото извънредно заседание на ОбС инвеститорът се отказа от един от първоначално заявените в инвестиционното си намерение общински имоти с площ от 130 дка, който междувременно се появи в инвестиционното намерение на местната фирма “Братя Пашкулеви” ЕООД, и така Общинският съвет прие две отделни решения – Nо.449 и Nо.450, за продажба на общо 660 дка общински имоти на две фирми. 

С решенията на ОбС Брацигово бе дадено съгласие кметът да сключи предварителен договор за учредяване правото на строеж, да се извърши процедура по промяна на предназначението и начина на трайно ползване на имотите, както и да се извърши процедура по приемане на ПУП-ПРЗ.

И двете решения на ОбС бяха обжалвани от Вълчо Шопов в Административен съд Пазарджик, като и в двата случая Пазарджишкият съд определи, че той няма правен интерес за водене на делата. Едното от определенията, касаещо решение Nо.450 на ОбС, бе потвърдено и от Върховния административен съд и така то влезе в сила, но и до днес няма сключен предварителен договор за продажба.

Другото определение за липса на правен интерес, касаещо решение Nо.449, бе отменено от ВАС. Така се стига до пореден абсурд в българската правораздавателна система: по два аналогични казуса, различни решения! 

И така, Вълчо Шопов започна съдебна битка срещу решение на ОбС Брацигово Nо.449 в полза на “Ню Евро Енерджи” ЕООД.

С решение по делото от 2024 г. съдия Ева Пелова отхвърля жалбата. С решение от същата година ВАС отменя решението на съдия Пелова и го връща със задължителни указания за ново разглеждане и при друг състав.

Основен мотив на новия състав на Административен съд Пазарджик с председател съдия Снежана Стоянова в решението му от 05.05.2025 г. за отмянa на решението на ОбС като незаконосъобразно е, че Общински съвет Брацигово не се е съобразил с разпоредбата на чл.29, ал.1 от Закона за опазване на земеделските земи, която указва че промяната на предназначението на земеделски земи от държавния или от общинския поземлен фонд, необходими за изграждане на обекти на техническата инфраструктура, или на други обекти от лица, на които продажбата или учредяването на право на строеж или сервитути върху държавни и общински имоти се извършва без търг или конкурс по силата на закон (в процесния случай чл.62, ал.2 от Закона за енергетиката) може да се извърши за тяхна сметка, но САМО след решение за предварително съгласие на министъра на земеделието, храните и горите, съответно на общинския съвет за изработване на подробен устройствен план (ПУП), въз основа на подадено от тях заявление по образец, одобрен от министъра на земеделието, храните и горите, което съдържа:

1. картен материал с отразено проектно- ситуационно разположение на площадките или трасетата в имота/имотите с геодезически координати на определящите ги точки;

2. предварителни (прединвестиционни) проучвания (ПИП). 

Тези изисквания на закона не са били спазени: няма предварително съгласие на ОбС Брацигово за изработка на ПУП, липсва картен материал и ПИП.

Освен това по делото бе установено, че има започната и недовършена процедура за учредяване на санитарно-охранителна зона на намиращите се в непосредствена близост с имотите каптирани извори на вододайната зона, че част от имотите са гори по смисъла на Закона за горите, а оценителят не е взел това предвид в оценката, както и това, че в имотите има недвижими културни ценности с местно и национално значение, вписани в регистъра на Националния институт за недвижимо културно наследство. Всички тези обстоятелства не са били отразени в предложението до ОбС Брацигово, и съответно, не са били обсъждани от общинските съветници при вземането на решението.

Решението на този доскоро най-голям проблем в община Брацигово е голяма победа на гражданското общество в общината, подкрепено с конкретни действия от „Зелено движение“.

Благоприятният изход на казуса с фотоволтаиците във вододайната зона на община Брацигово дава надежда и на други подобни случаи в страната, че ако гражданите са в единодействие с отговорни политически сили, са в състояние да се противопоставят на незаконните и арогантни действия на недобросъвестни бизнесмени и политици, в интерес на своите населени места.

Цялото решение на Административен съд Пазарджик вижте тук!