Евроизбори 2024
Листа на Зелено движение за изборите за Европейски парламент
101. Борислав Сандов
101. Борислав Сандов
Борислав Сандов е роден в родопския град Мадан през 1982 г. Завършва своето висше образование в СУ “Св. Климент Охридски”, специалност География, след което специализира “Климатични промени и управление на водите”. От 2006 до 2008 г. е заместник-председател на Студентския съвет. В това време учредява Университетски клуб за екология и устойчиво развитие UNECO.
През 2008 г. Борислав Сандов е сред учредителите на ПП “Зелените” (сега “Зелено движение”), като два мандата е неин съпредседател (2012-2015 и 2018 – 2021). От 2015 до 2018 г. е Съпредседател на мрежата на Балканските Зелени.
Борислав Сандов има ключова роля в десетки кампании и протести в защита на околната среда, човешките права, демокрацията и устойчивото развитие. Той е в координационните звена на кампаниите за забрана на ГМО в земеделието, фракинга за шистов газ, изграждането на АЕЦ “Белене”, презастрояването на защитени зони по Черноморието, разширяването на ски-зоната в Пирин и др.
В същото време той усилено работи за модернизацията и евроинтеграцията на България, енергийната диверсификация и демократизация, ограничаване на индустриалното замърсяване и ограничаване нивата на парникови газове, разширяване дела на биоземеделието и биопродуктите, насърчаване формите на алтернативен и устойчив туризъм.
През 2021 г. е избран за народен представител в 45-ото и 46-ото Народно събрание и става председател на Комисията по околна среда в последното.
От декември 2021 г. до август 2022 г. Борислав Сандов е министър на околната среда и водите и вицепремиер по климатичните политики.
102. Даниела Божинова
102. Даниела Божинова
Даниела Божинова е доктор на политическите науки и магистър арабист. Тя е изследовател и автор в областта на електоралната демокрация, зелените политики и местното самоуправление и социален предприемач с над 20-годишен опит.
Съпредседател на Зелено движение от 2023 г. досега.
Вицепрезидент на международната организация за делиберативна и пряка демокрация Democracy International и председател на българската „Инициатива БГ”. Съосновател на политическа партия „Зелено движение” и неин съпредседател.
От 2021 г. е общински съветник от групата на коалиция „Демократична България” в Общински съвет – Бургас, където е изявен защитник на обществения интерес, прозрачността и гражданския контрол с ключови питания и нормативни предложения.
През 2022 г. е избрана за народен представител от 2-ри многомандатен избирателен район Бургас в листата на коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“. В 49-ото Народно събрание е член на Комисията за прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество и на Комисия по околната среда и водите.
Даниела смята, че природата на България е недоопазена, а хората на България недооценени като най-голямото й богатство.
103. Якоб ван Бейлен
103. Якоб ван Бейлен
Якоб ван Бейлен е гражданин на Нидерландия, но живее във Велико Търново повече от 10 години.
Бил е издател на официалните издания на нидерландското правителство, парламента и Европейския съюз, а също така е бил хореограф и продуцент на българска народна музика.
Той е най-големият частен колекционер на чипровски, котленски и други български килими с изложби в цяла България, а сега и в Париж. Автор на първата книга на чужд език – френски и английски: „Разкази в цвят, 350 години българска килимарска традиция”. Усилено работи за инициативата за създаване на Национален музей на българските килими.
От 2015 г. политическото му мото е „Зелено, хуманно, културно“. Като кандидат за Европейския парламент неговият фокус ще бъде върху културата и културното наследство, защото смята за важно Източна Европа да бъде по-добре представена в комисията по култура и образование на Европейския парламент!
Ако и вие смятате, че е важно българската култура и културно наследство да бъдат по-добре представени в Европа, гласувайте за Якоб ван Бейлен с номер 29, преференция 103.
Той е доказал, че го може! Повече от 40 години с българска музика, песни и танци, а последните 20 години и с българската килимарска традиция.
104. Албена Симеонова
104. Албена Симеонова
Албена Симеонова е еколог и биофермер. Завършила е СУ „Св. Кл. Охридски” в специалност „Биология и Химия”. Има следдипломна квалификация по „Управление на околната среда” към Софийски университет и по агроекология към UC Berkeley.
Председател на Българска асоциация на биопроизводителите, както и на Фондация за околна среда и земеделие – една от най-старите неправителствени организации в страната.
В стопанството и́ в с. Любеново, Никопол, се отглеждат по биологичен начин винени лозя и зърнени култури.
Организирала и участвала в множество екологични кампании на регионално, национално и международно равнище. През 1996 г. получава награда Goldman Environmental Prize за изключителни екологични постижения в Европа – най-престижната екологична награда в света, а през 1997 г. – наградата на ООН за екология. През 2016 година ѝ е присъдена годишната награда за биоземеделие – Лауреат „Био ФАКТОР”, за значителен принос в развитието на биологичното земеделие в Европейския съюз и в България.
Албена Симеонова се обявява твърдо против построяването на АЕЦ Белене от самото зараждане на идеята и устойчиво поддържа своите възгледи и участва в множество протести срещу проекта. Води кампанията “БелеНЕ”. Запазването на екологичното равновесие и здравето на хората в Белене е неин приоритет. Подема широка кампания срещу опитите за вкарване на ГМО продукти в България и българското земеделие, за да не се вреди на пчелите.
Народен представител в 45-то и 46-то Народно събрание, избрана от листата на коалиция Демократична България. Била е член на постоянните парламентарни комисии по Земеделие, храни и гори и по Транспорт и съобщения.
Албена Симеонова е основен гарант на общоевропейската гражданска инициатива – Save bees and farmers. Целта е забраната на пестицидите, които имат пагубно влияние върху българското земеделие. Съавтор е на предложението за легализиране на преработката на индустриален коноп в България – това е един шанс за ново развитие в българската икономика.
Дейността й по време на 45-то и 46-то НС се свързва с организиране на кръгла маса на браншовите организации в земеделието от приоритетните сектори на тема “Планът за възстановяване и устойчивост в аграрния сектор“.
Осигурява допълнителни 70 милиона лева за подпомагане производителите на плодове и зеленчуци, пчеларите, лозарите и животновъдите и 15 милиона лева за справяне с щетите от градушките и засегнатите от Ковид кризата.
Предлага отделна мярка за възстановяване и поддръжка на полезащитните пояси, засаждане с медоносна растителност.
Отнася задълбочаващата се водна криза в региона на вниманието на „Български ВиК Холдинг“ и МРРБ. Инициира диалог между местната власт, държавата и частните лица, които имат отношение към проблема.
Постигна промяна на статута на растителните остатъци от лавандула – вместо като отпадък, те вече се разглеждат като суровина за наторяване на нивите, каквато е практиката в редица европейски страни.
Фокусът на работата й още е защита на българската природа, съживяване на селските райони, екологично чиста енергетика и щадящо природата земеделие.
105. Александър Дунчев
105. Александър Дунчев
Александър Дунчев е доктор по горско стопанство и един от най-активните представители на природозащитната общественост.
През последните 17 години допринесе много в защитата на природата, държавността и публичния интерес като експерт на Природен парк Витоша, на Югозападното държавно горско предприятие и на природозащитните организации Асоциация на парковете в България, WWF и Зелени закони, както и като директор на Изпълнителна агенция по горите и депутат в 47-то и 48-то Народно събрание.
Сред най-успешните му зелени каузи са борбата с незаконните сечи, защитата на вековните гори, спирането на горските заменки, развитието на дигитални инструменти за граждански контрол в горите, защитата на държавните гори от приватизация и политически натиск, както и транспонирането и използването на европейското природозащитно право за спиране на незаконното презастрояване на националните паркове, Черноморието и защитените зони от еко-мрежата Натура 2000.
В политическата надпревара за европейските и национални парламентарни избори Александър Дунчев се включва като представител на Зелено движение с цел защита на горите, природата и демокрацията в България, което е условие за справяне с промените в климата, за обществено развитие в хармония с природата и за увеличаване благоденствието на българския народ. Основните му приоритети са:
- Адаптиране на управлението на горите и околната среда към промените в климата с цел защита на хората и икономиката – от опазване на вековните гори и вододайните зони до защитата от природни бедствия.
- Пълна прозрачност на институциите, отговарящи за горите и околната среда – от конкурсите на всички служители до управленските решения на министрите;
- Максимален граждански контрол върху управлението на институциите, отговарящи за горите и околната среда – от гражданско участие в надзорните съвети до разширяване правата за обжалване на управленските решения;
- Децентрализация, декарбонизация и стимулиране на природосъобразните форми на енергопроизводство, земеделие, туризъм и промишленост – чрез развитие на науката, образованието и свободната инициатива.
Пълна ревизия на всички концесии и договори, с които публичните ресурси като гори, води, плажове, подземни богатства и имоти, са отдадени на частни компании, с цел максимална защита на държавния и обществения интерес по отношение на прозрачност, равнопоставеност, околна среда и приходи.
106. Георги Стефанов
106. Георги Стефанов
Георги Стефанов има 25-годишен професионален опит в опазването на околната среда и климатичните и енергийни политики. Един от най-разпознаваемите експерти в България в областта на преодоляването на климатичните промени.
Георги Стефанов е част от инициативния комитет, основал ПП „Зелено движение“, и никога не е спирал да вярва, че активността на гражданите и експертите трябва да се пренесе и на политическата сцена в страната.
През 2022 г. заема позицията на Началник на политическия кабинет на Вицепремиера по климатични политики в Министерски съвет. Понастоящем е и парламентарен експерт. От 15 години преподава устойчиво и регионално развитие, стратегическо управление и политики по изменението на климата в Нов български университет, а от няколко години – и в Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
Основател на Коалиция за климата – България и част от гражданското движение на „Анонимните климатици“. В продължение на 15 години ръководи и развива климатичната и енергийна програма в българския офис на международната природозащитна организация WWF (Световен фонд за природата) за региона на Централна и Източна Европа.
През последните 7 години работи активно за справедливия енергиен преход на въглищните региони, като развива възможностите за създаване на нови устойчиви работни места и насърчава прехода на въглищните региони към модерна икономика.
Георги Стефанов има магистърска степен „Управленски умения“ към Съвета на Европа и е бакалавър по Природни науки и магистър по Международен алтернативен туризъм от Нов български университет.
Роден е и живее в София. Семеен с две деца.
Обича да е сред природата, почивните дни прекарва често в Западна Стара планина със семейството си. Казва за себе си, че се опитва да е хоби фермер и пчелар.
Неговото мото е: „Няма значение колко бавно вървиш, стига да не спираш“
Кратка мотивация: Основната ми мотивация да се кандидатирам за участие в следващия парламент е, че откровено вярвам и работя за това политиките за декарбонизация и устойчиво развитие в комбинация с новите финансови инструменти, подпомагащи модернизацията на икономиката, да се превърнат в инструмент за ускорено икономическо развитие на България. Вярвам, че това е начинът да трансформираме и необлагодетелстваните региони като Западна Стара планина. Ще положа усилия да догоним европейските нива на доходи и на БВП, фокусирайки се върху новите икономически възможности и добруването на хората, икономиката и природата в България.
107. Вера Стаевска
107. Вера Стаевска
Доктор по социология от СУ „Св. Климент Охридски“ със специализации във Франция и дисертация в областта на идеологическото конструиране на „младежта” в политическия дискурс. Завършила е курсове към Университета на Вагенинген по „Управление между заинтересовани страни и нива за ландшафта”, „Лидерство за устойчиво развитие на ландшафт” и „Финансиране на устойчиво развитие на ландшафта”. В момента се обучава в магистърска програма по „Право на ЕС” към Софийския университет и Университета на Лотарингия.
Активист-природозащитник с богат опит в неправителствения сектор – изпълнителен директор на фондация „Блулинк”, координатор проекти на сдружение „Асоциация на парковете в България”, председател на Сдружение за изследователски практики. Работила е и в СУ „Св. Климент Охридски” като преподавател по социология и социолог-изследовател.
Инициатор и двигател, както и административен ръководител, на „Зелени закони” – гражданска инициатива за експертен мониторинг и кампании за политиките за биоразнообразие, гори, устройство на територията, селски райони, енергетика и климат. Когато не разработва проекти и анализи, прекарва време с приятели сред природата – с колело и пеш, по скали, планини и диви плажове.
Снимка: Тихомира Методиева – Тихич
108. Вера Петканчин
108. Вера Петканчин
Вера Петканчин е на 41 години, майка на 2 деца. Родена е в София. Завършила е Международни отношения в СУ “Св. Климент Охридски” и Устойчиво развитие на планинските райони в University of the Highlands and Islands (Шотландия). Работи като оперативен директор във водеща българска неправителствена организация. В момента поделя времето си между живота в София и живота на село, където работи за създаването на център за развитие на еко предприемачи и занаятчии.
Вера е един от най-активните граждани-доброволци за природата в периода 2007-2012 година с хиляди часове лидерска работа за създаването и развитието на неформална група “Граждани за Рила” и Коалиция “За да остане природа в България”. Активен участник в кампаниите за недопускане на ГМО и добив на шистов газ чрез фракинг в България. Участник в срещата за климатичните промени COP15 в Копенхаген през 2009 г. Носител на наградата “Доброволец за природата” на Българска фондация Биоразнообразие за 2010 г. Един от учредителите на Партия “Зелените” (днес “Зелено движение”) през 2008 г. В момента е член на Националния съвет на “Зелено движение”. Инициатор през 2013 г. на местна гражданска инициатива за облагородяване на зелени площи в София – Биоградина “Витоша” в квартал Витоша. Тя е една от първите инициативи за градско земеделие, следващо принципите на пермакултурата в София, която и до ден днешен съществува и се развива. Член на Управителния съвет на Българска фондация “Биоразнообразие”.
От 2008 г. се развива професионално в сферата на неформалното образование по предприемачество. Има огромен опит в работата с младежи и създаването на образователни инструменти за тях. Лично неин принос е концепцията за зелено предприемачество, за която е водена от вижданията си за нуждата от предприемачество, което да е автентично зелено от момента на своето създаване и да поставя постигането на нетен положителен принос за околната среда в сърцевината, а не в периферията на своя бизнес модел. На тази основа вече над 10 години развива поредица от образователни инструменти за учители и ученици, които се прилагат не само в България, но и в Гърция, Румъния, Норвегия, Латвия, Танзания, Колумбия, Мавриций, Северна Македония, Черна гора и Сърбия. Темите, по които работи в последните 2 години, са справедлив енергиен преход и замърсяване с пластмаси. Има поглед върху стартъп екосистемата в страната, вкл. зелените стартъпи, които стават все повече. Има практически опит в създаването на интерактивно, уеб базирано учебно съдържание.
Вярва, че предприемачите на бъдещето са тези, които дълбоко в сърцето си уважават природата и всичко живо като основата, без която човешкото благополучие би било немислимо. Още от ранна възраст трябва да получим възможност за истински досег с природата, за да я обикнем с всичките си сетива и да имаме отношение към нейното опазване като възрастни отговорни граждани.
109. Веселин Дробенов
109. Веселин Дробенов
Веселин Дробенов е на 44 години, от София. Семеен, с едно дете. Има професионален опит от над 16 страни на 3 континента.
Бил е част от структурите на Европейската комисия, Европейския институт за иновации и технологии, Световната банка за развитие. Занимавал се е повече от дванадесет години с международна природозащитна дипломация като част от структурите на Регионалния екологичен център.
По образование е генетик, завършил в Софийски университет “Св. Климент Охридски”, като с годините иновациите в биомедицината остават неговата голяма професионална страст. Има различни специализации в сферата на проектния мениджмънт и стандартизацията.
В момента работи като старши проектен мениджър в голяма международна компания. Подпомага развитието на инициативи в сферата на регенеративната медицина, гериатрията и ДНК анализа.
Веселин е един от първите членове на Зелено движение, инициатор на създаването на партията през 2008 г. и неин учредител през 2009 г. Член е на Контролния съвет на партията.
Активен участник в анти-ГМО кампанията, подпомагайки научната обоснованост на целите й. Заема позиция за контрол над разпространението и търговията на патентовани ГМО продукти и след няколко успешни дебата спомага формирането над 90% обществена подкрепа, която остава непокътната и до днес. С това и последвалото законодателство България става една от първите страни в ЕС, които открито коментират рисковете от неправилното прилагане на научните достижения в полза на частен интерес. В
свободното си време обича всичко, което може да прави заедно със семейството си. Обича природата и простора. Занимава се повече от 20 години със спелеология.
„Живеем в общество зависимо от науката и технологиите, в което почти никой не разбира от наука и технологии” (Карл Сейгън).
110. Павел Антонов
110. Павел Антонов
Павел Антонов, PhD. Неотдавна прехвърлих 50, а все още вярвам, че има различна политика – предназначена да направи живота ни на тази Земя по-стойностен, вместо да разпределя власт и пари. Роден и израстнал съм в къща на брега на р. Владайска в София, на чиято фасада чичо ми, пловдивчанинът Димитър Киров, е изографисал Владимир Димитров – Майстора и останалите членове на бащиния ми род. Трите ми чудесни деца учат в българското училище в Будапеща. Вече 20 лета прекарваме във възстановената от майка ми възрожденска къща в с. Горица, над съхранения плаж Карадере. Години наред ръководих списанието на Регионалния център за околна среда в Централна и Източна Европа.
Журналистиката е първото ми призвание – открих го още преди Факултета по журналистика в София и го реализирах най-напред при създаването на Нова телевизия. Там, окрилен от младостта и демокрацията, разказвах ежеседмично “Софийски приказки” и репортерствах за президенството на д-р Желю Желев и зората на демокрацията.
Опазването на природата е второто – разбрах го като начинаещ ветроходец, пленен от необятното могъщество на морето. То ме срещна с най-преданите пазители на околната среда, с които създадох и продължавам до ден днешен да управлявам дигиталната мрежа за гражданско действие BlueLink.net и едноименната фондация в обществена полза. В партията им “Зелено движение”, част от Европейските зелени, съм редови член.
Но съм работил рамо до рамо с политици от всички партии, за зелено и чисто бъдеще, работеща европейска демокрация, равенство пред закона, човешки свободи и останалите граждански каузи, на които съм предан. Сред тях и борбата с тютюна и останалите убийствени зависимости, които буквално изцеждат живота на българите заради нечии сребърници. На два пъти бях съветник на министъра на околната среда и водите по въпросите на гражданското общество – последния току-що.
Старая се да изслушвам хората внимателно, дори когато крещят. И да разбирам какво и защо се случва – затова направих докторат във Великобритания по политическата икономика на журналистиката. Свободните гласове на планетата в интернет защитавам като член на Управителния съвет на Асоциацията за прогресивни комуникации – създадена с дарените приходи от концерт на Питър Гейбриъл през 1990 г. Често свиря на китара с приятели – за непокорените върхове на Висоцки и за мечтата на Джон Ленън, в която няма потисничество, рай и ад, нито за какво да се убива или умира.
Снимка: Кайди Тингас
111. Десислава Алексова
111. Десислава Алексова
Д-р Десислава Алексова е родена в София. Завършва магистратура по Международен туризъм“ в Нов български университет и придобива образователна и научна степен Доктор на НБУ, а през 2020 г. защитава докторат в Международно висше бизнес училище в направление 3.9. „Туризъм” от научна област „Социални, стопански и правни науки”. Има богат практически и академичен професионален опит. Работила е в туроператорски фирми, в държавната администрация и неправителствения сектор, участва активно в множество проучвания и проекти в сферата на туризма, образованието и регионалното развитие. Има над 80 научни публикации и участва в над 50 научни конференции. Владее английски и испански език.
Тя е изявен природозащитник и граждански активист. Има няколко номинации за активист за природата, както и номинация за Човек на годината. Участва активно в редица кампании на Коалиция „За да остане природа в България“, инициативи за създаване на нови защитени територии, организира природозащитни активности със студенти и работи активно върху изграждането на мост между туристическия и природозащитния сектор. Подкрепя каузи за защита правата на животните и гражданските права, електронното гласуване, борбата с хомофобията и ожесточената агресия срещу Украйна.
В европейския парламент ще работи за подобряване на качеството на жизнената среда, за защита на правата и свободите, за изграждане на по-зелено мислещо общество, за приобщаваща и демократична Европа. Нейният фокус ще бъден насочен към развитие на отговорен и солидарен туризъм, работа с местните общности и създаване на зелени работни места, възможност за устойчиви бизнес модели в земеделието и устойчиви хранителни системи, адаптиране към климатичните промени, защита и възстановяване на горите, опазване на биоразнообразието и екосистемите, превръщане на хуманното отношение към животните в приоритет на равнище ЕС, борбата с корупцията и дискриминацията.
113. Юлия Йорданова
113. Юлия Йорданова
Юлия Йорданова е родена в гр. Добрич, на 49 години, семейна, с две деца. Живее в София от 30 години.
Завършила е Езиковата гимназия в Добрич и след това магистратура по биология в Софийски университет. Още като студентка се включва в основаването на най-голямата доброволческа организация в страната – CVS-Bulgaria и активно работи за популяризиране на доброволчеството в България, като форма на гражданска активност. През годините развива редица проекти насочени към екологично образование на ученици от юго-западна България.
Има богат опит в подготовката и управлението на европейски проекти.
Вече 10 години Юлия работи в социалната сфера, където се занимава с фондонабиране и комуникации.
Темите за младежкото участие, социалното предприемачество и гражданска активност, както и подобряване благосъстоянието на общностите в неравностойно положение чрез дейности за обучение и овластяване, за да бъдат независими граждани на обществото, са в сферите й на интерес.
Повишаване на качеството на образование в България е също приоритет, за който би работила.
Юлия е еврооптимист. Хоби са й книгите и филмите.
Член-учредител на Зелено Движение.
114. Емилия Балчева
114. Емилия Балчева
Емилия Балчева е родена във Варна. Завършва Българска филология и Журналистика в СУ „Св. Климент Охридски“. Има 17-годишен стаж като учител по български език и литература и дълъг опит като редактор и коректор. В момента живее в София и работи в съдебната администрация.
През 2010 г. участва в изследователския проект „Предизвикателства на национализмите” към Академична лига за Югоизточна Европа и СУ „Св. Климент Охридски“, за който допринася със студията си „Има ли националистически нагласи сред ромския етнос в България“.
През пролетта и лятото на 2012 г. организира протести пред институции в София в защита на Морската градина във Варна. През 2014 г. завежда съдебно дело за отмяна на издаденото решение от Министерството на регионалното развитие и благоустройството за започване на строежа на газопровода „Южен поток“ в района на гр. Варна.
Един от създателите на Инициативния граждански комитет срещу добива на шистов газ и на Инициативния комитет на коалиция „Български антиядрени граждани”. Участва в протестите срещу ГМО, срещу строежа на АЕЦ „Белене”, срещу добива на шистов газ в България, срещу незаконното застрояване по Черноморието и в Национален парк „Пирин”, срещу поправките в Закона за горите, в защита на автентичната българска природа, срещу назначаването на Делян Пеевски за председател на ДАНС, срещу корупцията и за реформи в съдебната система.
Член е на ПП „Зелено движение” от 2012 г.
„Младежките и зрелите ми години преминаха по площадите в битка за европейско развитие на България, срещу корупцията, заграбването на обществени ресурси и унищожаването на природата. Крайно време е гражданската ни активност да придобие политическо представителство. Всички сме отговорни към идните поколения – от нас зависи каква природа и каква държава ще им завещаем. Затова с нови сили продължавам битката за просперираща европейска България“.
Мото: „Всички сме отговорни към идните поколения – от нас зависи каква природа и каква държава ще им завещаем!“
115. Стефан Радев
115. Стефан Радев
Стефан Радев е на 47 години, роден в Ихтиман, живее в София. Женен, с три деца. Учил е в ХТМУ-София и ТУ-София. Още в гимназията и университета участва в изборни органи, представляващи учениците и студентите.
През 1999 г. основава и управлява до днес собствено микропредприятие – сервиз на касови апарати. Активен член е на браншовата организация БАДФУ (Българска асоциация на дистрибуторите на фискални устройства).
През лятото на 2008 г. става член-учредител на ПП Зелените/Зелено движение. По-късно инициира учредяването на МО Люлин – София и става неин представител в Националния съвет. Избран е за член на Контролния съвет, като има няколко успешно завършени мандата.
През 2021 г. участва в преучредяването на МО Лозенец – София, на която е съпредседател и към момента.
През 2009-та година се дипломира като планински водач в учебния център на АПХ. Свободното си време обича да прекарва със семейството си, най-вече сред природата.
„Живеем днес, и е най-добре да правим всичко, което можем, за да не съжаляваме по-късно“.
116. Мартин Заимов
116. Мартин Заимов
Мартин Заимов е на 62 години, с три деца и един внук. По образование е електронен инженер от ТУ-София и икономист с диплома от колежа Бъркбек, Лондон, и с магистърска степен по Стопанска история в Лондонското икономическо училище (LSE).
Симпатизант е на Зелено движение от създаването му, независимо от членството си в Демократическата партия по това време. Подуправител на Българска народна банка, отговорен за валутния борд (1997-03), заместник-председател на Столичния общински съвет (2007-11). Създал, с помощта на Тома Белев, първия анализ, доклад и план за отговорностите на Столична община в управлението на природен парк Витоша (2010). Създател и управител на Регионалния фонд за градско развитие АД със структурирани инвестиции в публични и частни градски проекти с общ размер от над 200 мил. лева в 35 градове. 10 от проектите са в обекти на националното историческо наследство и музеи.
Един от създателите на българската електромобилна асоциация БАЕПС и пропагандатор на електромобилността.
„Индустриалното мислене, фиксацията в парите и растежа и текущите политически институции са от миналото. На развития свят, в който сега е и България, му предстои трансформация сходна на тази на комунистическия свят след 1989 г. Бъдещето е по-добро и по-интересно от миналото“.
117. Тома Белев
117. Тома Белев
Тома Белев работи над 30 години за увеличаване и по-добро управление на защитените територии в България. Лесовъд и експерт по опазване на природата в Асоциация на парковете в България.
Съпредседател е на Зелено Движение от 2023 г. От януари до август 2022 г. е заместник-министър на околната среда и водите. В периода 2019 – 2021 г. е общински съветник в София от групата на Демократична България.
Един от активистите на коалицията от природозащитни групи и организации „За да остане природа в България“. Гордее се с участието си в най-големите природозащитни кампании за спасяване на парковете Пирин, Рила, Странджа, Витоша, създаването на Натура 2000 мрежата и на обявяването на 108 000 ха гори във фаза на старост, което забранява сечите в най-старите български гори.
Тома вярва, че съхранената природа гарантира устойчиво икономическо развитие и по-добро качество на живот на гражданите, и само те със своята активност могат да я опазят. В следващия парламент ще работи като застъпник за повече природа, спиране на замърсяванията на въздуха, водите и почвите, за развитие на правната защита на човешките права и увеличаване на възможността за гражданско участие в процесите на взимане на решения. Подготвил е десет законопроекта, свързани с опазване на дърветата в градовете, на горите, защитените територии, Натура 2000 екологичната мрежа, Черноморското крайбрежие, защитата от дискриминация и др.
Семеен, баща на един син. Той е един от известните колекционери на автентични тъкани от българските земи.
„Днес все още може да кажем „България има уникална природа“ и от всеки от нас зависи, дали внуците ни ще могат да го кажат“.