Европейският закон за възстановяване на природата влезе в сила!
Законът за възстановяване на природата, приет от Европейския съвет, влезе в сила в неделя, 18 август.
Той е първият по рода си законодателен акт с такъв тематичен и географски обхват.
Заложените в него стъпки са възстановяване на минимум 20% от увредените натурални хабитати до 2030 г. и пълно възстановяване на всички екосистеми до 2050 г. със специално внимание върху тези, които имат потенциал за задържане на въглеродния диоксид и намаляване на глобалното затопляне.
Това се отнася за блата, реки, гори, ливади, градски и морски екосистеми с всички животински и растителни видове в тях.
Освен във възстановяването на биоразнообразието, смисълът на закона е да се използва силата на природата за изчистването на водата и въздуха, опрашването на растенията, гарантирането на хранителната сигурност и предотвратяването на бедствия.
Този закон бе предложен за пръв път от Европейската комисия още през 2022 г. и се очакваше да бъде приет в края на 2023 г., но стана предмет на ожесточена дискусия в европейските институции и на национално ниво в държавите-членки.
В крайна сметка министърът на околната среда на Австрия Леоноре Гевеслер, представител на Зелените, гласува по съвест в съвета на министрите в разрез с указанията от своя премиер, и наклони везните в полза на приемането на акта.
България също гласува в подкрепа на закона. Така, наред с всички останали европейски страни, ние трябва в следващите две години до 18 август 2026 г. да изготвим национален план за възстановяване, придружен с график за изпълнение и обезпечен финансово.