Зелено движение призовава за спиране на презастрояването в София

Политическа партия „Зелено движение“ е изключително обезпокоена от процесите на презастрояване на Столична община и реализация на устройствени проекти в ущърб на общественото здраве – включително приоритизиране на нови автомобилни трасета, обезлесяване и загуба на обществени пространства за отдих и озеленяване. За съжаление, през последната година тези дългосрочни процеси продължават без промяна въпреки спечеленото мнозинство от коалицията, в която партия „Зелено движение“ участва с предизборна програма, обещаваща по-зелен град, следващ визията „Град за хората“.

Публичните данни за одобрените ПУП, издадените визи за проектиране и разрешения за строителство, както и вече започнати изкопни и строителни дейности, засягат части от зелената система на столицата, връзката ѝ с планината Витоша, застрояване на нови територии без осигурена техническа, комунална и социална инфраструктура и презастрояване на определени територии. Така нареченото „уплътняване“ на столицата от последните години  продължава и представлява усвояване за строителство на територии, планирани в миналото за обществени цели – паркинги и зелени площи. Новото строителство е придружено с липса на контрол върху минималното озеленяване и поддръжката му. Това води до изграждане на среда за живот без прилежащи площи за отдих и общуване на местните жители, без дървета и без свързаност на зелената система, което е пряка заплаха за здравето на гражданите в контекста на систематично замърсен въздух в столицата и трайна възходяща тенденция на засушаване и топлинни рекорди.

Зелено движение отбелязва, че от 2025 година се „отварят“ за далекоперспективно застрояване планирани общо 66 200 декара, които включват 20 490 декара ново жилищно застрояване, 2 088 декара за производствени територии и 26 892 декара смесени и многофункционални  територии, за които липсват необходимата инфраструктура за водоснабдяване, електроснабдяване, достъп и канализация. Също така липсват разработени планове за териториите с необходимост от изготвяне на цялостен подробен устройствен план (ПУП), предимно с прилагане на член 16 от ЗУТ.

Изпълнението на всички приети ПУП и издадени разрешения за строителство силно ще влоши качеството на живот на столичани и ще представлява непоносимо бреме за бюджета на Столична община заради необходимостта от изкупуване на частни имоти и изграждане на техническата инфраструктура за новото строителство. 

За Зелено движение е несъмнено, че основна причина за застрашаващите здравето и качеството на живот на гражданите процеси са силно завишените параметри на строителство, заложени в Общия устройствен план (ОУП) на София (последна промяна от 2017 г.) и приетото през 2018 г изменение на Закона за устройство и застрояване на столична община (ЗУЗСО). Последното изменение на Закона за столицата е прието без процедура за екологична оценка и в нарушение на Директивата за стратегическа екологична оценка. 

В името на опазването на здравословна среда за живот от Зелено движение сме задължени да посочим също, че 15 години след приемането на екологичната оценка на ОУП Столична община все още не е предприела необходимите стъпки за изпълнение на всички условия и мерки за предотвратяване и намаляване на неблагоприятните последици за околната среда от осъществяването на изменението на ОУП от 2009 г. Те засягат конкретни действия за реална енергийна ефективност, приемане на план за управление на ландшафта, генерален план за уличното озеленяване, изграждане на защитни растителни пояси, възстановяване и поддръжка на градските дървета, мерки за отпадъчните води и канализацията и т.н.

Всичко това е причина Зелено движение да заяви категоричната си позиция за необходимостта от спешно изменение на Общия устройствен план на столицата и на Закона за устройство и застрояване на Столична община. Само и единствено приемането на задание за изменение на ОУП, внесено от кмета на общината и прието от общинските съветници, може да позволи със сигурност спиране на прилагането на действащия ОУП в неговите проблемни части, застрашаващи здравето и качеството на живот в столицата. Подобен резултат може да се постигне и чрез подходящо изменение на ЗУЗСО, но с ниска степен на вероятност – поради предизвестения кратък живот на 50 Народно събрание и несигурността за бъдещата законодателна работа до края на 2024 г. при текущата политическа криза на национално ниво.

Зелено движение се обръща към кмета на София, столичната администрация, общинското предприятие „Софияплан“ и всички общински съветници с призив да направят всичко възможно да приемат задание за изменение на ОУП на Столична община преди края на 2024 г., с което да предотвратят екологичната, социална и финансова катастрофа пред столицата на България.  Ние, от Зелено движение, сме готови да предоставим на Столична община целия си експертен потенциал за гарантиране качеството на живот, работа и транспорт в града, както и за опазването на здравето на столичани.