Албена Симеонова е еколог и биофермер. Завършила е СУ „Св. Кл. Охридски” в специалност „Биология и Химия”. Има следдипломна квалификация по „Управление на околната среда” към Софийски университет и по агроекология към UC Berkeley.
Председател на Българска асоциация на биопроизводителите, както и на Фондация за околна среда и земеделие – една от най-старите неправителствени организации в страната.
В стопанството и́ в с. Любеново, Никопол, се отглеждат по биологичен начин винени лозя и зърнени култури.
Организирала и участвала в множество екологични кампании на регионално, национално и международно равнище. През 1996 г. получава награда Goldman Environmental Prize за изключителни екологични постижения в Европа – най-престижната екологична награда в света, а през 1997 г. – наградата на ООН за екология. През 2016 година ѝ е присъдена годишната награда за биоземеделие – Лауреат „Био ФАКТОР”, за значителен принос в развитието на биологичното земеделие в Европейския съюз и в България.
Албена Симеонова се обявява твърдо против построяването на АЕЦ Белене от самото зараждане на идеята и устойчиво поддържа своите възгледи и участва в множество протести срещу проекта. Води кампанията „БелеНЕ”. Запазването на екологичното равновесие и здравето на хората в Белене е неин приоритет. Подема широка кампания срещу опитите за вкарване на ГМО продукти в България и българското земеделие, за да не се вреди на пчелите.
Народен представител в 45-то и 46-то Народно събрание, избрана от листата на коалиция Демократична България. Била е член на постоянните парламентарни комисии по Земеделие, храни и гори и по Транспорт и съобщения.
Албена Симеонова е основен гарант на общоевропейската гражданска инициатива – Save bees and farmers. Целта е забраната на пестицидите, които имат пагубно влияние върху българското земеделие. Съавтор е на предложението за легализиране на преработката на индустриален коноп в България – това е един шанс за ново развитие в българската икономика.
Дейността й по време на 45-то и 46-то НС се свързва с организиране на кръгла маса на браншовите организации в земеделието от приоритетните сектори на тема „Планът за възстановяване и устойчивост в аграрния сектор“.
Осигурява допълнителни 70 милиона лева за подпомагане производителите на плодове и зеленчуци, пчеларите, лозарите и животновъдите и 15 милиона лева за справяне с щетите от градушките и засегнатите от Ковид кризата.
Предлага отделна мярка за възстановяване и поддръжка на полезащитните пояси, засаждане с медоносна растителност.
Отнася задълбочаващата се водна криза в региона на вниманието на „Български ВиК Холдинг“ и МРРБ. Инициира диалог между местната власт, държавата и частните лица, които имат отношение към проблема.
Постигна промяна на статута на растителните остатъци от лавандула – вместо като отпадък, те вече се разглеждат като суровина за наторяване на нивите, каквато е практиката в редица европейски страни.
Фокусът на работата й още е защита на българската природа, съживяване на селските райони, екологично чиста енергетика и щадящо природата земеделие.
102. Сребрина Цветкова
103. Владимир Илиев
104. Павел Антонов
105. Веселин Паскалев
106. Мая Христозова
107. Димчо Радев
108. Марио Шимбов
109. Иван Андонов
110. Даниел Начев
17 МИР Пловдив-област
101. Мая Христозова
101. Мая Христозова
Мая Христозова е инженер по Изкуствен интелект, завършила Университета в Мелбърн, Австралия.
„Вярвам, че качеството на живот на хората се определя от тяхното духовно състояние и затова винаги съм насърчавала хората да са честни, отговорни, разумни и щедри.
Също така вярвам, че земята е създадена с изобилие от многообразни ресурси, които биха могли напълно да задоволят физическите ни нужди. Затова ние трябва правилно да управляваме тези източници, за да живеем пълноценен и достоен живот“.