Прилагането на Стратегия за нулеви отпадъци е единственото „лечение“ срещу горящи сметища

След поредния голям пожар на депото за битови отпадъци до пловдивското село Цалапица в края на м. юли т.г., Зелено движение отново напомня за необходимостта от устойчиво и дългосрочно решение с управлението на отпадъците.

Депонирането, както и неконтролираното изхвърляне на смесени отпадъци, никога няма да бъдат такова „решение“, защото докато съществуват депа и нерегламентирани сметища, винаги ще има риск от пожари и отделяне във въздуха на отровни вещества и канцерогенни газове!

Изгарянето на отпадъци и ресурси (технологично или чрез самозапалване) е сериозен екологичен и социален проблем поради:

  • Излъчване на токсични вещества: при горене на смесени отпадъци се освобождават канцерогенни газове (диоксини и фурани) и токсични вещества, които могат да бъдат опасни за здравето на хората и околната среда.
  • Пожарите на депа за отпадъци могат да се разпространят бързо поради наличието на запалителни материали и горими отпадъци, което може да доведе до сериозни последици за околните сгради, живущите в тях и тяхното имущество.
  • Замърсяване на околната среда: горенето на отпадъци може да доведе до замърсяване на почвата, водите и въздуха с токсични вещества и фини прахови частици, което може да има дългосрочни негативни ефекти върху околната среда.
  • Здравни проблеми за хората: излагането на хората на токсични и канцерогенни газове и частици от изгарянето на отпадъци може да предизвика дихателни проблеми, алергии и онкологични заболявания с кумулативен ефект.

Единственото устойчиво решение, за да се намали рискът от отделяне на отровни вещества и канцерогенни газове в компонентите на околната среда е законова забрана за изгарянето на битови отпадъци, въвеждането на работещи и широкообхватни системи за разделно събиране и рециклиране на отпадъци още при източника, съчетани с депозитни системи, с цел постигане на заложените в националното и европейското законодателство цели за редуциране на депонирането на смесени отпадъци: най-късно до 31 декември 2035 г. количеството на депонираните битови отпадъци да е намалено до 10 на сто или по-малко от общото количество образувани битови отпадъци.