София
23 МИР София-град
Район Витоша, Район Изгрев, Район Красно село, Район Лозенец, Район Младост, Район Панчарево, Район Студентски град, Район Триадица
101. Борислав Сандов
101. Борислав Сандов
Борислав Сандов е роден в родопския град Мадан през 1982 г. Завършва своето висше образование в СУ „Св. Климент Охридски”, специалност География, след което специализира „Климатични промени и управление на водите”. От 2006 до 2008 г. е заместник-председател на Студентския съвет. В това време учредява Университетски клуб за екология и устойчиво развитие UNECO.
През 2008 г. Борислав Сандов е сред учредителите на ПП „Зелените” (сега „Зелено движение”), като два мандата е неин съпредседател (2012-2015 и 2018-2021). От 2015 до 2018 г. е Съпредседател на мрежата на Балканските Зелени.
Борислав Сандов има ключова роля в десетки кампании и протести в защита на околната среда, човешките права, демокрацията и устойчивото развитие. Той е в координационните звена на кампаниите за забрана на ГМО в земеделието, фракинга за шистов газ, изграждането на АЕЦ „Белене”, презастрояването на защитени зони по Черноморието, разширяването на ски-зоната в Пирин и др.
В същото време усилено работи за модернизацията и евроинтеграцията на България, енергийната диверсификация и демократизация, ограничаване на индустриалното замърсяване и ограничаване нивата на парникови газове, разширяване дела на биоземеделието и биопродуктите, насърчаване формите на алтернативен и устойчив туризъм.
През 2021 г. е избран за народен представител в 45-ото и 46-ото Народно събрание и става председател на Комисията по околна среда в последното.
От декември 2021 г. до август 2022 г. Борислав Сандов е министър на околната среда и водите и вицепремиер по климатичните политики.
102. Иван Велов
102. Иван Велов
Иван Велов е адвокат с над 15-годишна практика, работещ в областта на гражданското и административното право. Процесуален представител по ключови екологични дела. Член на Софийска адвокатска колегия. Магистър по право и право на Европейския съюз.
Съпредседател на Контролния съвет на ПП „Зелено движение“ от 2016 година.
Народен представител в 45-ото Народно събрание през 2021 г. Началник на кабинета на министъра на околната среда и водите (2021-2022).
Иван вярва, че нашето здраве зависи пряко от качеството на околната среда, в която живеем, както и че чистият въздух, чистата вода и чистата храна са основни предпоставки, за да бъдем здрави. Поради това ще работи за опазване на въздуха и водите, спиране на незаконните сечи, презастрояването, замърсяването на реките и срещу изгарянето на отпадъци, както и за подпомагане на малките производители и устойчивите земеделски практики.
Той смята, че за осъществяване на посочените приоритети са необходими работещи институции и независимо и справедливо правосъдие, поради което основна задача е премахването на ширещите се корупция, лобизъм и търговия с влияние.
„Необходима е радикална съдебна реформа и ограничаване на политическото влияние върху съдебната система. Само така ще се гарантира върховенство на правото. Необходима е реформа в прокуратурата, за да започне тя да защитава обществения интерес. Трябва да се въведе публична отчетност и отговорност, да се създадат реални механизми за търсене на отговорност в работата на главния прокурор“.
103. Иван Калчев
103. Иван Калчев
Иван Калчев е роден през 1978 г. в София. Работи десетина години като IT специалист и още толкова развива собствен бизнес.
По площадите е от 1997 г. по безброй протести за свобода и демокрация, против корумпирани управници и за чиста природа. От 2013 г. е член на Зелено движение, а през ноември 2023 г. е избран за отговорен секретар.
През 2022 и 2023 участва в Чуждестранния легион към Украинската армия. По политическия компас се определя като десен либертарианец.
Иван смята, че гражданинът се превръща от поданик в политик, когато осъзнае, че с действията и с примера си може да влияе на обществените процеси. Според него имаме още много работа, докато се отървем от остатъците от тоталитарното минало и превърнем България в правова държава с функционално гражданско общество, обединено около ценности и морал.
104. Русислава Захариева
104. Русислава Захариева
Доктор по аероспейс инженерство в Технологичния институт на Джорджия (САЩ) с дисертация върху изследване на ново поколение мултифункционални материали за аероспейс индустрията; бакалавър по инженерни и приложни науки от Калифорнийски технологичен институт-Калтек (САЩ).
Професионална дейност в научноизследователската и образователна област – главен асистент в Институт по механика в БАН и преподавател по физика и математика в гимназиалната програма Международен бакалавриат.
Граждански активист по проблемите със замърсяването на въздуха, презастрояването и гражданските права. Бивш председател на гражданско сдружение „Зелен Младост”. Съпредседател на гражданско сдружение „Дишай, София!”.
С изразен интерес към развитието на гражданското общество в България, към правни казуси от различно естество и към борбата с корупцията в България.
Мото: „Да защитим природата, хората и бъдещето.”
105. Зорница Стратиева
105. Зорница Стратиева
Завършила е „Горско стопанство“ в Лесотехническия университет.
Била е част от администрацията на Природен парк Витоша, а от 2012 г. работи в Асоциацията на парковете в България.
Придобива голям опит в подаване на становища и предложения по опазването и защитата на околната среда у нас. Активен природозащитник и участник в кампаниите за опазване на Пирин, Рила, Витоша и Кресненския пролом от застрояване.
Член на Управителния съвет на Асоциация на парковете в България”. Член е на Националната група по разработване на процедурите за прилагане на националния FSC стандарт в България.
Била е народен представител в 46-ото и 47-ото Народно събрание. Според нея политиката е диалог, прозрачност пред гласоподавателите, честност и търсене на консенсус, какъвто в момента между народните представители липсва.
106. Мартин Величков
106. Мартин Величков
Мартин Величков е роден в София през 1994 г. Завършил е с отличие Амстердамския университетски колеж и притежава магистърски степени по фармакология от Оксфордския университет, по политология от Университета Комплутенсе в Мадрид и по науките за хранене от Каролинския институт в Стокхолм. Работил е като специалист по медицинска комуникация и като университетски преподавател. Бил е Комисар по околна среда и етика в Редингския университет, където завършва докторантурата си по психология. Член е на Асоциацията по хранене на Обединеното кралство и е експерт по устойчивостта на хранителните системи. Владее отлично английски, немски, испански и холандски.
Д-р Величков е изследвал социалните нагласи към изменението на климата и е отличен от Федералното министерство на външните работи на Германия като един от младите лидери в областта на климата и устойчивото развитие от Източна Европа. Участвал е в редица национални и международни програми за младежко сътрудничество и политическо застъпничество.
Мартин е дълбоко ангажиран с каузата на здравето, както като лична страст, така и като професионално занимание. Широкият му експертен опит отразява цялостното му разбиране за здравето като система от взаимосвързани процеси, включващи не само медицински и биологични аспекти, но и по-широки социални, политически и екологични фактори, които влияят върху благосъстоянието.
Той ръководи младежката група на Зелено движение и е активен член на Федерацията на младите европейски зелени (FYEG). Мартин е първият и единствен досега политически кандидат в България, официално подкрепен от FYEG.
107. Любомир Попйорданов
107. Любомир Попйорданов
Любомир Попйорданов е юрист по образование и интуитивен предприемач, едно от най-известните имена в туризма в България.
Любителите на екстремните спортове свързват името му с магазини „Стената”, „Дни на предизвикателствата”, „Байк и Рън за Чепън” и каузите, зад които застава – отговорен туризъм, спасяване природата на Пирин от застрояване, Кресненското дефиле без магистрала, подпомагане на българското катерене и переспективни атлети.
Роден е през 1959 г. Започва да се катери през 1979 г. в клуб „Академик”, преди да продължи в АК„Еделвайс”. През 1990 г. създава първата агенция за приключенски туризъм „Одисея-ин”, през 1997-1998 г.учредява последователно „Планини и хора – асоциация на планинските водачи в България – АПХ” и „Българската асоциация за алтернативен туризъм”, която председателства над 20 години.
Филантроп и граждански активист. Мечтае страната ни да се превърне в „най-желаното село на Европа” и вярва, че в България може да се развива успешно честен и етичен бизнес.
Семеен, с три деца.
108. Вера Петканчин
108. Вера Петканчин
Вера Петканчин е родена е в София. Завършила е Международни отношения в СУ „Св. Климент Охридски” и Устойчиво развитие на планинските райони в University of the Highlands and Islands (Шотландия). Работи като оперативен директор във водеща българска неправителствена организация. В момента поделя времето си между живота в София и живота на село, където работи за създаването на център за развитие на еко предприемачи и занаятчии.
Вера е един от най-активните граждани-доброволци за природата в периода 2007-2012 година с хиляди часове лидерска работа за създаването и развитието на неформална група „Граждани за Рила” и Коалиция „За да остане природа в България”. Активен участник в кампаниите за недопускане на ГМО и добив на шистов газ чрез фракинг в България. Участник в срещата за климатичните промени COP15 в Копенхаген през 2009 г. Носител на наградата „Доброволец за природата” на Българска фондация Биоразнообразие за 2010 г. Един от учредителите на Партия „Зелените” (днес „Зелено движение”) през 2008 г. В момента е член на Националния съвет на „Зелено движение”. Инициатор през 2013 г. на местна гражданска инициатива за облагородяване на зелени площи в София – Биоградина „Витоша” в квартал Витоша. Тя е една от първите инициативи за градско земеделие, следващо принципите на пермакултурата в София, която и до ден днешен съществува и се развива. Член на Управителния съвет на Българска фондация „Биоразнообразие”.
От 2008 г. се развива професионално в сферата на неформалното образование по предприемачество. Има огромен опит в работата с младежи и създаването на образователни инструменти за тях. Лично неин принос е концепцията за зелено предприемачество, за която е водена от вижданията си за нуждата от предприемачество, което да е автентично зелено от момента на своето създаване и да поставя постигането на нетен положителен принос за околната среда в сърцевината, а не в периферията на своя бизнес модел. На тази основа вече над 10 години развива поредица от образователни инструменти за учители и ученици, които се прилагат не само в България, но и в Гърция, Румъния, Норвегия, Латвия, Танзания, Колумбия, Мавриций, Северна Македония, Черна гора и Сърбия. Темите, по които работи в последните 2 години, са справедлив енергиен преход и замърсяване с пластмаси. Има поглед върху стартъп екосистемата в страната, вкл. зелените стартъпи, които стават все повече. Има практически опит в създаването на интерактивно, уеб базирано учебно съдържание.
Вярва, че предприемачите на бъдещето са тези, които дълбоко в сърцето си уважават природата и всичко живо като основата, без която човешкото благополучие би било немислимо. Още от ранна възраст трябва да получим възможност за истински досег с природата, за да я обикнем с всичките си сетива и да имаме отношение към нейното опазване като възрастни отговорни граждани.
109. Росен Цонев
109. Росен Цонев
Проф.д-р Росен Цонев е изтъкнат български учен и природозащитник.
Преподавател в Софийския университет в дисциплини свързани с екологията, опазване на околната среда и растителната биология. Автор на голям брой научни статии, учебници, съавтор в Червената книга на Р България, Червения списък на ЕС и множество публикации, свързани с природните местообитания. Един от създателите и пазителите на мрежата Натура 2000 в България.
110. Румяна Иванова
110. Румяна Иванова
Румяна Иванова е магистър по екологично моделиране и експертизи с повече от 20-годишен опит в природозащитната сфера и силен интерес към търсенето на „пресечни точки“ и взаимодействие между представители на различни сфери в обществото.
Дългогодишен директор на Българска фондация биоразнообразие, която от 30 години обединява хората с различни идеи за опазването на българската природа, съхраняването на природните ресурси, промяната на отношението към защитените територии и защитените видове и осъзнаването на възможностите, ползите и отговорностите към тях.
Румяна е пряко свързана с емблематични природозащитни дейности като изготвянето на плановете за управление на националните паркове Пирин и Централен Балкан, обявяването на последният природен парк Беласица и опазването на лагуната Атанасовско езеро.
В едно изречение Румяна е еколог по образование, активист по душа и майка на четири деца.
111. Петър Кърджилов
111. Петър Кърджилов
Петър Кърджилов е граждански активист – защитник на човешките права и природата, и публичен комуникатор.
Доктор по „Обществени комуникации и информационни науки” в СУ „Св. Климент Охридски”. Специалист е по публична комуникация при рискове и кризи, член на управителния борд на Nuclear Transparency Watch, член на Съюза на учените в България и на ПП „Зелено движение” от 2011 г.
Като активист, учен и практик има постижения в няколко граждански групи и инициативи, сред които: кампанията и забраната на фракинга за шистов газ, борбата с поправките в Закона за горите, безопасността и прозрачността в ядрената енергетика, оповестяване на заслугите на учени от БАН за признаването на българското малцинство в Албания, борба за истината за набедяването на Десислава Иванчева и Биляна Петрова в подкуп от мафията в институциите и правосъдната система.
Ако бъде избран, областите му на работа в 50-о Народно събрание ще включват: реална реформа в правосъдната система за премахване на всички кадри, обслужващи мафията, както и реализиране всички необходими промени в законодателството, засягащи безопасността, сигурността, здравето и адекватното образование на българските граждани.
112. Жана Иванова – Джейн
112. Жана Иванова – Джейн
Жана Иванова е на 35 години, от София, изучавала е Алтернативен туризъм в Лесотехническия унивеститет.
От 2012 г. е симпатизант и съмишленик на Зелено движение и участник във всички автентични природозащитни и демократични протести. Член на Протестна мрежа.
Обича музика, спокойствие, красиви гледки, разходки в планината, природосъобразното развитие на зимните спортове, фотографията като хоби.
„Убедена съм, че България може и трябва да покаже много повече в сферата на туризма. Важното не е броят легла на квадратен метър бетон, а качеството, което може да се постигне с адекватни усилия и минимален ефект върху околната среда.
Отраснала съм в семейство любители на каравани и кемпери, на зареждащата почивка сред природата.
Късметлийка съм, че съм видяла какво е било преди едва 20 години и как се е променило (за жалост не към добро), но и какво може да бъде.
Винаги съм имала домашни любимци, приемани като част от семейството, които остават в сърцата ни завинаги“.
113. Валентин Недев
113. Валентин Недев
Завършил е магистърски степени в Националния военен университет „Васил Левски“ във Велико Търново, във Военна академия „Г.С.Раковски“, София, и по финанси във Великотърновския университет „Св.Св. Кирил и Методий“.
Работил е във Военна полиция, а в момента се занимава с частен бизнес.
Обича природата и споделя идеологията на Зелено движение.
114. Петко Цветков
114. Петко Цветков
Петко Цветков има дългогодишен опит като експерт в опазването на природата и е едно от лицата на коалиция „За да остане природа в България“. През годините е натрупал богат опит при организирането и провеждането на застъпнически кампании, подготовка на становища по законопроекти, доклади по оценки за съвместимост, екологични оценки и доклади по ОВОС.
Като експерт от Сдружение за дива природа „БАЛКАНИ” и Българска фондация Биоразнообразие е участвал в организацията на редица конференции, срещи с представители на институции, регионални и местни власти, както и различни национални и международни дейности свързани с опазването на природата. Работил е по програмата „Човекът и биосферата“ към ЮНЕСКО, ООН.
Като част от екипа на „Грийнпийс” България и „За Земята” се е занимавал с проблеми, свързани с подземните богатства, въгледобива, добив на електроенергия от ТЕЦ и опазване на чистотата на въздуха.
Той е едно от постоянните лица по протестите против беззаконието към природата. Като еколог той винаги е готов да изясни даден природозащитен проблем и да даде компетентно мнение пред медии, институции, или пред широката публика.
Основател на Зелено движение и бивш съпредседател на партията.
115. Юлия Йорданова
115. Юлия Йорданова
Юлия Йорданова е родена в гр. Добрич и живее в София от 30 години.
Завършила е Езиковата гимназия в Добрич и след това магистратура по биология в Софийски университет. Още като студентка се включва в основаването на най-голямата доброволческа организация в страната – CVS-Bulgaria и активно работи за популяризиране на доброволчеството в България, като форма на гражданска активност.
През годините развива редица проекти насочени към екологично образование на ученици от юго-западна България.
Има богат опит в подготовката и управлението на европейски проекти.
Вече 10 години Юлия работи в социалната сфера, където се занимава с фондонабиране и комуникации.
Темите за младежкото участие, социалното предприемачество и гражданска активност, както и подобряване благосъстоянието на общностите в неравностойно положение чрез дейности за обучение и овластяване, за да бъдат независими граждани на обществото, са в сферите й на интерес.
Повишаване на качеството на образование в България е също приоритет, за който би работила.
Юлия е еврооптимист. Хоби са ѝ книгите и филмите.
Член-учредител на Зелено Движение.
116. Стефан Радев
116. Стефан Радев
Стефан Радев е роден в Ихтиман, живее в София. Женен, с три деца. Учил е в ХТМУ-София и ТУ-София. Още в гимназията и университета участва в изборни органи, представляващи учениците и студентите.
През 1999 г. основава и управлява до днес собствено микропредприятие – сервиз на касови апарати. Активен член е на браншовата организация БАДФУ (Българска асоциация на дистрибуторите на фискални устройства).
През лятото на 2008 г. става член-учредител на ПП „Зелените“ (днес „Зелено движение”). По-късно инициира учредяването на МО Люлин – София и става неин представител в Националния съвет. Избран е за член на Контролния съвет, като има няколко успешно завършени мандата.
През 2021 г. участва в преучредяването на МО Лозенец – София, на която е съпредседател и към момента.
През 2009-та година се дипломира като планински водач в учебния център на АПХ. Свободното си време обича да прекарва със семейството си, най-вече сред природата. „Живеем днес, и е най-добре да правим всичко, което можем, за да не съжаляваме по-късно“.
117. Тодора Янева
117. Тодора Янева
Тодора Янева е родена в София.
Завършил е НГДЕК „Св. Константин-Кирил Философ“ с профил Латинистика и Английска филология в СУ „Св. Климент Охридски“. Преподавател по английски език. Професионалният ѝ път включва над 16 години в Нов български университет, една година в държавно училище, а от 7 години преподава в частна английска гимназия. От 2017 година е преподавател в Департамент по чуждоезиково обучение в ТУ-София, а от 2021 г. е старши преподавател.
Обича природата и животните. Участвала е в множество протести в защита на различни природни обекти – Иракли, Пирин, Корал, Кресна.
Подкрепяла е и активно много социални каузи- заедно с учениците от дипломната програма на Международния бакалауреат са организирали множество благотворителни събития.
След започването на войната в Украйна заедно със семейството ѝ частва във всички шествия в подкрепа на справедливата борба на украйнския народ, както и работи с бежанците в няколко кризисни центъра.
Има активна политическа позиция и от 14-годишна я изразява с участието си в най-различни протести и движения. Била е член на Студентския съвет на СУ,,Св. Климент Охридски“.
Като жител на квартал „Младост“ е участвала в редица протести против презастрояването на квартала, за опазване на зелените площи, обсъждания на устройствения план. Водила е и битки за опазване на културното и архитектурно богатство на София чрез блога си „Historical Sofia” и гражданската инициатива „София- исторически град“.
Интересите ѝ са най-вече в областта на развитието на гражданското общество у нас, връщането на младите хора в политиката, създаването на екологични нагласи и опазването на природата, осъвременяването и подобряването на образованието.
118. Стоян Йотов
118. Стоян Йотов
Стоян Йотов роден в гр. София, завършил биология, специалност „Екология и опазване на природната среда” в Биологическия факултет на Софийския университет и „Околна среда и екологична политика” в Централно-европейския университет в Будапеща.
От 2011 г. и понастоящем работи по договор с Европейската Комисия като външен монитор на финансовия инструмент за околна среда LIFE на Европейския Съюз.
Преди това, в продължение на 20 години, от 1990 до 2010 г., работи в неправителствения екологичен сектор, в това число като член и впоследствие председател на Дружеството за защита на хищните птици (от 1990 до 2001 г.) и на Сдружение „Природа назаем” (от 2001 до 2010 г.).
Участва активно в изпълнението и координацията на множество екологични и природозащитни проекти, като през годините установява и развива тесни професионални контакти с почти всички активисти и организации в тази сфера.
Екологията е негова лична кауза, дълбоко убеждение и ключова опора в ценностната му система. В резултат на това през 2008 г. е сред съучредителите на политическа партия „Зелените”, по-късно преименувана на „Зелено движение”. Оттогава членува в партията без прекъсване, като е заемал различни позиции в ръководните и контролните й органи, включително и съпредседател, а в момента е член на Националния съвет.
В свободното си време се занимава с фотография, електроника, филателия, рисуване, моделиране, колекционира интересни и редки книги. Прекарва значително време в семейната селска къща, където обича да се занимава с градинарство и възстановяване на елементи от стария селски бит.
Домашните любимци в дома му са котка, кучета, аквариумни рибки, а отскоро и леопардов гекон. Смята ги за пълноправни членове на семейството и вярва, че те заслужават същите любов и отдаденост, каквито и хората в него.
Не е колоездач, но и не кара автомобил – предпочита да ходи пеша или да се придвижва с обществен транспорт. Запален любител е на влаковете, използва ги откакто се помни и не престава да се вози с влак винаги, когато е възможно.
Искрено вярва, че причинените от човека глобални климатични промени съставляват фундаментален проблем, пред който е изправено цялото човечество и който заплашва с унищожение световната цивилизация. Убеден е, че това огромно предизвикателство изисква всички държави по целия свят да обединят усилията си и по тази причина то е основен фокус в неговата професионална дейност, наред с опазването на природата и биоразнообразието.
119. Боряна Хрисимова
119. Боряна Хрисимова
120. Андрей Ковачев
120. Андрей Ковачев
Роден 1973 г в София. Завършил е Екология в Биологическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.
От 1992 е активист, доброволец и експерт в Сдружение за дива природа Балкани, в коалиция „За да остане природа в България“, кампаниите „Спаси Кресненското дефиле“, „Спаси Пирин“ и много други.
Основател на Зелено движение и негов съпредседател от 2008 до 2014 г.
121. Петър Нончев
121. Петър Нончев
Петър Нончев е роден в гр. София, телекомуникационен инженер в Технически университет-София с професионални квалификации в САЩ, Великобритания и Германия
В периода 2003 – 2005 развива частен бизнес, като изгражда над 500-километрова оптична мрежа, осигурявайки алтернативна международна свързаност, която спомага за развитието на цялата IT индустрия в страната.
Смята, че новата технологична революция ще бъде в областта на зелената икономика, където може да приложи богатия си опит и знания от областта на телекомуникациите и интернет революцията.
Привърженик на фотоволтаичните системи с възможност за съхранение на енергията, електромобилите и откриващите се възможности за създаване на енергийни общности.
„Инвестирането в екологично чисти и въглеродно неутрални технологии е най-добрата инвестиция за бъдещето, която пряко рефлектира върху здравето на всички хора“.
122. Ивайло Стоименов
122. Ивайло Стоименов
Ивайло Стоименов е съосновател на Зелено движение през 2008, член на Националния съвет.
Има дълъг стаж в медиите и неправителствения сектор. Основател на Младежката организация на Дружеството за ООН в България и първи български младежки делегат в ООН през 2007.
Един от основателите на Протестна мрежа през 2013 г.
Завършил е Връзки с обществеността в СУ „Св. Климент Охридски” и Публична реч в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”. Възпитаник на Националната гимназия за древни езици и култури.
24 МИР София-град
Район Възраждане, Район Искър, Район Кремиковци, Район Оборище, Район Подуяне, Район Сердика, Район Слатина, Район Средец
101. Тома Белев
101. Тома Белев
Тома Белев работи над 30 години за увеличаване и по-добро управление на защитените територии в България. Лесовъд и експерт по опазване на природата в Асоциация на парковете в България.
Съпредседател е на Зелено Движение от 2023 г. От януари до август 2022 г. е заместник-министър на околната среда и водите. В периода 2019 – 2021 г. е общински съветник в София от групата на Демократична България.
Един от активистите на коалицията от природозащитни групи и организации „За да остане природа в България“. Гордее се с участието си в най-големите природозащитни кампании за спасяване на парковете Пирин, Рила, Странджа, Витоша, създаването на мрежата Натура 2000 и на обявяването на 108 000 ха гори във фаза на старост, което забранява сечите в най-старите български гори.
Тома вярва, че съхранената природа гарантира устойчиво икономическо развитие и по-добро качество на живот на гражданите, и само те със своята активност могат да я опазят. В следващия парламент ще работи като застъпник за повече природа, спиране на замърсяванията на въздуха, водите и почвите, за развитие на правната защита на човешките права и увеличаване на възможността за гражданско участие в процесите на взимане на решения. Подготвил е десет законопроекта, свързани с опазване на дърветата в градовете, на горите, защитените територии, Натура 2000 екологичната мрежа, Черноморското крайбрежие, защитата от дискриминация и др.
Семеен, баща на един син. Той е един от известните колекционери на автентични тъкани от българските земи.
„Днес все още може да кажем „България има уникална природа“ и от всеки от нас зависи, дали внуците ни ще могат да го кажат“.
102. Даниела Божинова
102. Даниела Божинова
Даниела Божинова е доктор на политическите науки и магистър арабист. Тя е изследовател и автор в областта на електоралната демокрация, зелените политики и местното самоуправление и социален предприемач с над 20-годишен опит.
Съпредседател на Зелено движение от 2023 г. досега.
Вицепрезидент на международната организация за делиберативна и пряка демокрация Democracy International и председател на българската „Инициатива БГ”. Съосновател на политическа партия „Зелено движение” и неин съпредседател.
От 2021 г. е общински съветник от групата на коалиция „Демократична България” в Общински съвет – Бургас, където е изявен защитник на обществения интерес, прозрачността и гражданския контрол с ключови питания и нормативни предложения.
През 2022 г. е избрана за народен представител в парламентарната група коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“. В 49-ото Народно събрание е член на Комисията за прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество и на Комисия по околната среда и водите.
Даниела смята, че природата на България е недоопазена, а хората на България недооценени като най-голямото й богатство.
103. Иван Велов
103. Иван Велов
Иван Велов е адвокат с над 15-годишна практика, работещ в областта на гражданското и административното право. Процесуален представител по ключови екологични дела. Член на Софийска адвокатска колегия. Магистър по право и право на Европейския съюз.
Съпредседател на Контролния съвет на ПП „Зелено движение“ от 2016 година.
Народен представител в 45-ото Народно събрание през 2021 г. Началник на кабинета на министъра на околната среда и водите (2021-2022).
Иван вярва, че нашето здраве зависи пряко от качеството на околната среда, в която живеем, както и че чистият въздух, чистата вода и чистата храна са основни предпоставки, за да бъдем здрави. Поради това ще работи за опазване на въздуха и водите, спиране на незаконните сечи, презастрояването, замърсяването на реките и срещу изгарянето на отпадъци, както и за подпомагане на малките производители и устойчивите земеделски практики.
Той смята, че за осъществяване на посочените приоритети са необходими работещи институции и независимо и справедливо правосъдие, поради което основна задача е премахването на ширещите се корупция, лобизъм и търговия с влияние.
„Необходима е радикална съдебна реформа и ограничаване на политическото влияние върху съдебната система. Само така ще се гарантира върховенство на правото. Необходима е реформа в прокуратурата, за да започне тя да защитава обществения интерес. Трябва да се въведе публична отчетност и отговорност, да се създадат реални механизми за търсене на отговорност в работата на главния прокурор“.
104. Вера Стаевска
104. Вера Стаевска
Доктор по социология от СУ „Св. Климент Охридски“ със специализации във Франция и дисертация в областта на идеологическото конструиране на „младежта” в политическия дискурс. Завършила е курсове към Университета на Вагенинген по „Управление между заинтересовани страни и нива за ландшафта”, „Лидерство за устойчиво развитие на ландшафт” и „Финансиране на устойчиво развитие на ландшафта”. В момента се обучава в магистърска програма по „Право на ЕС” към Софийския университет и Университета на Лотарингия.
Активист-природозащитник с богат опит в неправителствения сектор – изпълнителен директор на фондация „Блулинк”, координатор проекти на сдружение „Асоциация на парковете в България”, председател на Сдружение за изследователски практики. Работила е и в СУ „Св. Климент Охридски” като преподавател по социология и социолог-изследовател.
Инициатор и двигател, както и административен ръководител, на „Зелени закони” – гражданска инициатива за експертен мониторинг и кампании за политиките за биоразнообразие, гори, устройство на територията, селски райони, енергетика и климат. Когато не разработва проекти и анализи, прекарва време с приятели сред природата – с колело и пеш, по скали, планини и диви плажове.
105. Иван Калчев
105. Иван Калчев
Иван Калчев е роден през 1978 г. в София. Работи десетина години като IT специалист и още толкова развива собствен бизнес.
По площадите е от 1997 г. по безброй протести за свобода и демокрация, против корумпирани управници и за чиста природа. От 2013 г. е член на Зелено движение, а през ноември 2023 г. е избран за отговорен секретар.
През 2022 и 2023 участва в Чуждестранния легион към Украинската армия. По политическия компас се определя като десен либертарианец.
Иван смята, че гражданинът се превръща от поданик в политик, когато осъзнае, че с действията и с примера си може да влияе на обществените процеси. Според него имаме още много работа, докато се отървем от остатъците от тоталитарното минало и превърнем България в правова държава с функционално гражданско общество, обединено около ценности и морал.
106. Евгения Мирчева
106. Евгения Мирчева
Завършила е висшето си образование във Ветеринарномедицинския факултет на Тракийския университет в Стара Загора.
Практикуващ ветеринарен лекар. От 2013 г. е член на Комисията по контрол и професионална етика гр. София към Български ветеринарен съюз, а от 2019 г. и до момента е неин председател.
Основната ѝ мотивация да е член на политическа партия „Зелено движение“ и да участва в предизборната кампания е да стимулира младото поколение да остане в България и активно да участва в изграждането на нейния просперитет.
Нейните приоритети са образование, здравеопазване, опазване на околната среда и природните богатства, разширяване на планинския туризъм с внимателен подход и иновации, които не нарушават екосистемите.
„Всички ние искаме да живеем в по-чиста, по-зелена България и се стремим към интелигентно общуване във всички сфери на обществения живот, дори и на улицата.
Аз лично ще работя активно за опазване на околната среда, чистия въздух, повишаване на културата на обществото в хуманно отношение към хората и животните, и решаване на наболелите проблеми с безстопанствените животни.
Само така ще вървим обединени за справедлива, модерна и европейска България“.
107. Стоян Бешков
107. Стоян Бешков
Стоян Владимиров Бешков е професор по ентомология и заместник-директор на Националния природонаучен музей при БАН.
Учредител на Зелено движение и член на Националния съвет, където е координатор на работната група по околна среда и биоразнообразие.
С родители биолози от малък обикаля из страната и е възпитан в любов към природата, което е предал и на своите деца. Посветил живота си на науката и на природозащитата, проучва пеперудите и някои други групи насекоми на България, Турция, Тунис, Балканския полуостров, Италия и други европейски страни.
Автор е на пет книги и над 150 научни публикации, публикувани у нас и в чужбина, описал е няколко нови вида за науката, други няколко вида и един род са кръстени на него.
Работил е активно по всичките етапи на Натура 2000, по планове за управление на защитени зони и е водещ автор на три плана за действие за опазване на животински видове у нас и на един за Западните Балкани.
Учредител е на няколко национални природозащитни НПО и е участвал в множество природозащитни кампании и протести.
Свободомислещ и непримирим към унищожаването на българската природа, винаги е изказвал и безкомпромисно е защитавал позицията си като природозащитник, за което три пъти е бил арестуван.
Идеалист, чужд на светската суета, години наред живее скромно, за да плаща пътуванията си с любимите си кучета в България и из балканските страни.
Утвърден специалист, уважаван у нас и в чужбина, понастоящем е член е на Националния съвет по биологично разнообразие при Министерството на околната среда и водите, на няколко национални и международни редакционни колегии и на няколко научни форуми.
108. Стефан Радев
108. Стефан Радев
Стефан Радев е роден в Ихтиман, живее в София. Женен, с три деца. Учил е в ХТМУ-София и ТУ-София. Още в гимназията и университета участва в изборни органи, представляващи учениците и студентите.
През 1999 г. основава и управлява до днес собствено микропредприятие – сервиз на касови апарати. Активен член е на браншовата организация БАДФУ (Българска асоциация на дистрибуторите на фискални устройства).
През лятото на 2008 г. става член-учредител на ПП „Зелените“ (днес „Зелено движение”). По-късно инициира учредяването на МО Люлин – София и става неин представител в Националния съвет. Избран е за член на Контролния съвет, като има няколко успешно завършени мандата.
През 2021 г. участва в преучредяването на МО Лозенец – София, на която е съпредседател и към момента.
През 2009-та година се дипломира като планински водач в учебния център на АПХ. Свободното си време обича да прекарва със семейството си, най-вече сред природата. „Живеем днес, и е най-добре да правим всичко, което можем, за да не съжаляваме по-късно“.
109. Павел Антонов
109. Павел Антонов
Павел Антонов, PhD. Неотдавна прехвърлих 50, а все още вярвам, че има различна политика – предназначена да направи живота ни на тази Земя по-стойностен, вместо да разпределя власт и пари. Роден и израстнал съм в къща на брега на р. Владайска в София, на чиято фасада чичо ми, пловдивчанинът Димитър Киров, е изографисал Владимир Димитров – Майстора и останалите членове на бащиния ми род. Трите ми чудесни деца учат в българското училище в Будапеща. Вече 20 лета прекарваме във възстановената от майка ми възрожденска къща в с. Горица, над съхранения плаж Карадере. Години наред ръководих списанието на Регионалния център за околна среда в Централна и Източна Европа.
Журналистиката е първото ми призвание – открих го още преди Факултета по журналистика в София и го реализирах най-напред при създаването на Нова телевизия. Там, окрилен от младостта и демокрацията, разказвах ежеседмично “Софийски приказки” и репортерствах за президенството на д-р Желю Желев и зората на демокрацията.
Опазването на природата е второто – разбрах го като начинаещ ветроходец, пленен от необятното могъщество на морето. То ме срещна с най-преданите пазители на околната среда, с които създадох и продължавам до ден днешен да управлявам дигиталната мрежа за гражданско действие BlueLink.net и едноименната фондация в обществена полза. В партията им “Зелено движение”, част от Европейските зелени, съм редови член.
Но съм работил рамо до рамо с политици от всички партии, за зелено и чисто бъдеще, работеща европейска демокрация, равенство пред закона, човешки свободи и останалите граждански каузи, на които съм предан. Сред тях и борбата с тютюна и останалите убийствени зависимости, които буквално изцеждат живота на българите заради нечии сребърници. На два пъти бях съветник на министъра на околната среда и водите по въпросите на гражданското общество – последния току-що.
Старая се да изслушвам хората внимателно, дори когато крещят. И да разбирам какво и защо се случва – затова направих докторат във Великобритания по политическата икономика на журналистиката. Свободните гласове на планетата в интернет защитавам като член на Управителния съвет на Асоциацията за прогресивни комуникации – създадена с дарените приходи от концерт на Питър Гейбриъл през 1990 г. Често свиря на китара с приятели – за непокорените върхове на Висоцки и за мечтата на Джон Ленън, в която няма потисничество, рай и ад, нито за какво да се убива или умира.
(Снимка: Кайди Тингас)
110. Жана Иванова – Джейн
110. Жана Иванова – Джейн
Жана Иванова е на 35 години, от София, завършила е Алтернативен туризъм в Лесотехническия унивеститет.
От 2012 г. е симпатизант и съмишленик на Зелено движение и участник във всички автентични природозащитни и демократични протести. Член на Протестна мрежа.
Обича музика, спокойствие, красиви гледки, разходки в планината, природосъобразното развитие на зимните спортове, фотографията като хоби.
„Убедена съм, че България може и трябва да покаже много повече в сферата на туризма. Важното не е броят легла на квадратен метър бетон, а качеството, което може да се постигне с адекватни усилия и минимален ефект върху околната среда.
Отраснала съм в семейство любители на каравани и кемпери, на зареждащата почивка сред природата.
Късметлийка съм, че съм видяла какво е било преди едва 20 години и как се е променило (за жалост не към добро), но и какво може да бъде.
Винаги съм имала домашни любимци, приемани като част от семейството, които остават в сърцата ни завинаги“.
111. Йонко Димитров
111. Йонко Димитров
Йонко Димитров е 34-годишен, известен като най-младият кмет в България.
На 25 г. Йонко става кмет на село Долна Малина, където възражда селото и района чрез културни, спортни и образователни инициативи. През 2016 г. изгражда първото игрище за плажен волейбол в Долна Малина, преди София-град и единственото за тогава в София област, а през 2017 г. основава Долна Малина Оупън Фест. Създава паркови пространства, сцени, облагородява улиците и зелените площи.
2019-2023 г. е общински съветник в община Горна Малина, а в момента отново е кмет на село Долна Малина, избран като независим кандидат, подкрепен от местен инициативен комитет.
Завършил е актьорство за драматичен театър в НАТФИЗ, а след това продуцентство в Лондон.
Има опит както на артистичната, така и на политическата сцена.
112. Симеон Арангелов
112. Симеон Арангелов
Еколог, специалист по консервационни мерки, възстановил идеята за опазване на вековните дървета в България.
Експерт в Асоциацията на парковете в България, като преди това е работил в Дирекцията на Природен парк Витоша и Сдружение за дива природа Балкани.
Интереси: природа, биоразнообразие, пътувания, класическа музика
Хоби: ски трекинг, ски алпийски дисциплини, рафтинг, скално катерене, фрийдайвинг
41-годишен, семеен, с две деца.
113. Стоян Йотов
113. Стоян Йотов
Стоян Йотов роден в гр. София, завършил биология, специалност „Екология и опазване на природната среда” в Биологическия факултет на Софийския университет и „Околна среда и екологична политика” в Централно-европейския университет в Будапеща.
От 2011 г. и понастоящем работи по договор с Европейската Комисия като външен монитор на финансовия инструмент за околна среда LIFE на Европейския Съюз.
Преди това, в продължение на 20 години, от 1990 до 2010 г., работи в неправителствения екологичен сектор, в това число като член и впоследствие председател на Дружеството за защита на хищните птици (от 1990 до 2001 г.) и на Сдружение „Природа назаем” (от 2001 до 2010 г.).
Участва активно в изпълнението и координацията на множество екологични и природозащитни проекти, като през годините установява и развива тесни професионални контакти с почти всички активисти и организации в тази сфера.
Екологията е негова лична кауза, дълбоко убеждение и ключова опора в ценностната му система. В резултат на това през 2008 г. е сред съучредителите на политическа партия „Зелените”, по-късно преименувана на „Зелено движение”. Оттогава членува в партията без прекъсване, като е заемал различни позиции в ръководните и контролните й органи, включително и съпредседател, а в момента е член на Националния съвет.
В свободното си време се занимава с фотография, електроника, филателия, рисуване, моделиране, колекционира интересни и редки книги. Прекарва значително време в семейната селска къща, където обича да се занимава с градинарство и възстановяване на елементи от стария селски бит.
Домашните любимци в дома му са котка, кучета, аквариумни рибки, а отскоро и леопардов гекон. Смята ги за пълноправни членове на семейството и вярва, че те заслужават същите любов и отдаденост, каквито и хората в него.
Не е колоездач, но и не кара автомобил – предпочита да ходи пеша или да се придвижва с обществен транспорт. Запален любител е на влаковете, използва ги откакто се помни и не престава да се вози с влак винаги, когато е възможно.
Искрено вярва, че причинените от човека глобални климатични промени съставляват фундаментален проблем, пред който е изправено цялото човечество и който заплашва с унищожение световната цивилизация. Убеден е, че това огромно предизвикателство изисква всички държави по целия свят да обединят усилията си и по тази причина то е основен фокус в неговата професионална дейност, наред с опазването на природата и биоразнообразието.
114. Иван Андонов
114. Иван Андонов
През 2011 г. завърших магистратура по Ландшафтна архитектура в ЛТУ, София, а през 2021 г. завърших втора магистратура по Градско планиране и дизайн във факултета по планиране на университет номер едно в света за архитектура и градска среда The Bartlett, UCL, Лондон.
Впоследствие съм специализирал въвеждане на принципите на планиране на градската зелена инфраструктура в устройственото планиране на градовете и зелена икономика.
Работя като ландшафтен архитект и урбанист. През 2022 г. бях част от екипа на Софияплан и Столична община като част от задълженията ми бяха работа по съставяне на стратегически документи, а също така и мониторинг на действащи планове и програми свързани с околната среда и годишните доклади на СО към ЕО на ОУП.
Към момента работя като външен експерт за Столична община в сферите на ландшафтното и устройственото планиране, както и по проекти на Узбекистанското правителство и Световната банка за градско възстановяване.
Основните ми интереси са в областта на устойчивото развитие, методите за оценка на екологичния потенциал на определени територии с цел взимане на правилни решения при инвестиционни намерения и осъвременяване на системата за устройствено планира на България, чрез включване на гражданския потенциал и призив за нов и качествен професионализъм.
Страстта ми към природата най-силно си личи по-това, че от 12-годишен се занимавам с алпинизъм, а когато съм сред природата на нормална надморска височина, съм и страстен гъбар.
Цитатът, който най-добре ме охарактеризира е: „Природата ни е дала всички части, необходими за постигане на изключително благосъстояние и здраве, но е оставила на нас да сглобим тези части!“
38-годишен, с две деца и куче.
115. Петко Цветков
115. Петко Цветков
Петко Цветков има дългогодишен опит като експерт в опазването на природата и е едно от лицата на коалиция „За да остане природа в България“. През годините е натрупал богат опит при организирането и провеждането на застъпнически кампании, подготовка на становища по законопроекти, доклади по оценки за съвместимост, екологични оценки и доклади по ОВОС.
Като експерт от Сдружение за дива природа „БАЛКАНИ” и Българска фондация Биоразнообразие е участвал в организацията на редица конференции, срещи с представители на институции, регионални и местни власти, както и различни национални и международни дейности свързани с опазването на природата. Работил е по програмата „Човекът и биосферата“ към ЮНЕСКО, ООН.
Като част от екипа на „Грийнпийс” България и „За Земята” се е занимавал с проблеми, свързани с подземните богатства, въгледобива, добив на електроенергия от ТЕЦ и опазване на чистотата на въздуха.
Той е едно от постоянните лица по протестите против беззаконието към природата. Като еколог той винаги е готов да изясни даден природозащитен проблем и да даде компетентно мнение пред медии, институции, или пред широката публика.
Основател на Зелено движение и бивш съпредседател на партията.
116. Юлия Йорданова
116. Юлия Йорданова
Юлия Йорданова е родена в гр. Добрич и живее в София от 30 години.
Завършила е Езиковата гимназия в Добрич и след това магистратура по биология в Софийски университет. Още като студентка се включва в основаването на най-голямата доброволческа организация в страната – CVS-Bulgaria и активно работи за популяризиране на доброволчеството в България, като форма на гражданска активност.
През годините развива редица проекти насочени към екологично образование на ученици от юго-западна България.
Има богат опит в подготовката и управлението на европейски проекти.
Вече 10 години Юлия работи в социалната сфера, където се занимава с фондонабиране и комуникации.
Темите за младежкото участие, социалното предприемачество и гражданска активност, както и подобряване благосъстоянието на общностите в неравностойно положение чрез дейности за обучение и овластяване, за да бъдат независими граждани на обществото, са в сферите й на интерес.
Повишаване на качеството на образование в България е също приоритет, за който би работила.
Юлия е еврооптимист. Хоби са ѝ книгите и филмите.
Член-учредител на Зелено Движение.
117. Кристина Димитрова
117. Кристина Димитрова
Кристина Димитрова е филолог, природозащитен и граждански активист. Един от основателите на партията. Членувала е в Изпълнителния и Националния съвет.
Освен безброй природозащитни кампании е водила и такива, свързани с градската среда и човешките и гражданските права. Страстен меломан и киноман, почитател на изкуството и културата.
118. Петър Нончев
118. Петър Нончев
Петър Нончев е роден в гр. София, телекомуникационен инженер в Технически университет-София с професионални квалификации в САЩ, Великобритания и Германия
В периода 2003 – 2005 развива частен бизнес, като изгражда над 500-километрова оптична мрежа, осигурявайки алтернативна международна свързаност, която спомага за развитието на цялата IT индустрия в страната.
Смята, че новата технологична революция ще бъде в областта на зелената икономика, където може да приложи богатия си опит и знания от областта на телекомуникациите и интернет революцията.
Привърженик на фотоволтаичните системи с възможност за съхранение на енергията, електромобилите и откриващите се възможности за създаване на енергийни общности.
„Инвестирането в екологично чисти и въглеродно неутрални технологии е най-добрата инвестиция за бъдещето, която пряко рефлектира върху здравето на всички хора“.
25 МИР София-град
Район Банкя, Район Връбница, Район Илинден, Район Красна поляна, Район Люлин, Район Надежда, Район Нови Искър, Район Овча купел
101. Георги Стефанов
101. Георги Стефанов
Георги Стефанов има 25-годишен професионален опит в опазването на околната среда и климатичните и енергийни политики. Един от най-разпознаваемите експерти в България в областта на преодоляването на климатичните промени.
Георги Стефанов е част от инициативния комитет, основал ПП „Зелено движение“, и никога не е спирал да вярва, че активността на гражданите и експертите трябва да се пренесе и на политическата сцена в страната.
През 2022 г. заема позицията на Началник на политическия кабинет на Вицепремиера по климатични политики в Министерски съвет. Понастоящем е и парламентарен експерт. От 15 години преподава устойчиво и регионално развитие, стратегическо управление и политики по изменението на климата в Нов български университет, а от няколко години – и в Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
Основател на Коалиция за климата – България и част от гражданското движение на „Анонимните климатици“. В продължение на 15 години ръководи и развива климатичната и енергийна програма в българския офис на международната природозащитна организация WWF (Световен фонд за природата) за региона на Централна и Източна Европа.
През последните 7 години работи активно за справедливия енергиен преход на въглищните региони, като развива възможностите за създаване на нови устойчиви работни места и насърчава прехода на въглищните региони към модерна икономика.
Георги Стефанов има магистърска степен „Управленски умения“ към Съвета на Европа и е бакалавър по Природни науки и магистър по Международен алтернативен туризъм от Нов български университет.
Роден е и живее в София. Семеен с две деца.
Обича да е сред природата, почивните дни прекарва често в Западна Стара планина със семейството си. Казва за себе си, че се опитва да е хоби фермер и пчелар.
Неговото мото е: „Няма значение колко бавно вървиш, стига да не спираш“Кратка мотивация: Основната ми мотивация да се кандидатирам за участие в следващия парламент е, че откровено вярвам и работя за това политиките за декарбонизация и устойчиво развитие в комбинация с новите финансови инструменти, подпомагащи модернизацията на икономиката, да се превърнат в инструмент за ускорено икономическо развитие на България. Вярвам, че това е начинът да трансформираме и необлагодетелстваните региони като Западна Стара планина. Ще положа усилия да догоним европейските нива на доходи и на БВП, фокусирайки се върху новите икономически възможности и добруването на хората, икономиката и природата в България.
102. Вера Стаевска
102. Вера Стаевска
Доктор по социология от СУ „Св. Климент Охридски“ със специализации във Франция и дисертация в областта на идеологическото конструиране на „младежта” в политическия дискурс. Завършила е курсове към Университета на Вагенинген по „Управление между заинтересовани страни и нива за ландшафта”, „Лидерство за устойчиво развитие на ландшафт” и „Финансиране на устойчиво развитие на ландшафта”. В момента се обучава в магистърска програма по „Право на ЕС” към Софийския университет и Университета на Лотарингия.
Активист-природозащитник с богат опит в неправителствения сектор – изпълнителен директор на фондация „Блулинк”, координатор проекти на сдружение „Асоциация на парковете в България”, председател на Сдружение за изследователски практики. Работила е и в СУ „Св. Климент Охридски” като преподавател по социология и социолог-изследовател.
Инициатор и двигател, както и административен ръководител, на „Зелени закони” – гражданска инициатива за експертен мониторинг и кампании за политиките за биоразнообразие, гори, устройство на територията, селски райони, енергетика и климат. Когато не разработва проекти и анализи, прекарва време с приятели сред природата – с колело и пеш, по скали, планини и диви плажове.
104. Емилия Балчева
104. Емилия Балчева
Завършила е Българска филология и Журналистика в СУ „Св. Климент Охридски“. Има 17-годишен стаж като учител по български език и литература и дълъг опит като редактор и коректор. В момента живее в София и работи в съдебната администрация.
През 2010 г. участва в изследователския проект „Предизвикателства на национализмите” към Академична лига за Югоизточна Европа и СУ „Св. Климент Охридски“, за който допринася със студията си „Има ли националистически нагласи сред ромския етнос в България“.
През пролетта и лятото на 2012 г. организира протести пред институции в София в защита на Морската градина във Варна. През 2014 г. завежда съдебно дело за отмяна на издаденото решение от Министерството на регионалното развитие и благоустройството за започване на строежа на газопровода „Южен поток“ в района на гр. Варна.
Един от създателите на Инициативния граждански комитет срещу добива на шистов газ и на Инициативния комитет на коалиция „Български антиядрени граждани”.
Участва в протестите срещу ГМО, срещу строежа на АЕЦ „Белене”, срещу добива на шистов газ в България, срещу незаконното застрояване по Черноморието и в Национален парк „Пирин”, срещу поправките в Закона за горите, в защита на автентичната българска природа, срещу назначаването на Делян Пеевски за председател на ДАНС, срещу корупцията и за реформи в съдебната система.
Член е на ПП „Зелено движение” от 2012 г.
„Младежките и зрелите ми години преминаха по площадите в битка за европейско развитие на България, срещу корупцията, заграбването на обществени ресурси и унищожаването на природата. Крайно време е гражданската ни активност да придобие политическо представителство. Всички сме отговорни към идните поколения – от нас зависи каква природа и каква държава ще им завещаем. Затова с нови сили продължавам битката за просперираща европейска България“.
105. Живко Богданов
105. Живко Богданов
Живко Богданов е на 54 години, с едно дете.
Роден в Ямбол, завършил Горско стопанство в Лесотехническия Университет.
Сред учредителите на ПП „Зелено движение”, активен участник в протестите от 2009 г. и в кампаниите по разработване и приемане на Закона за горите от 2011 г.
Интересува се от устойчиво управление, хобито му е туризъм.
„Искрено вярва, че отговорното ползване на природните ресурси е възможно и е единственото решение, носещо ползи едновременно и за бизнеса, и за обществото“.
106. Симеон Арангелов
106. Симеон Арангелов
Еколог, специалист по консервационни мерки, възстановил идеята за опазване на вековните дървета в България.
Експерт в Асоциацията на парковете в България, като преди това е работил в Дирекцията на Природен парк Витоша и Сдружение за дива природа Балкани.
Интереси: природа, биоразнообразие, пътувания, класическа музика
Хоби: ски трекинг, ски алпийски дисциплини, рафтинг, скално катерене, фрийдайвинг
41-годишен, семеен, с две деца.
107. Борислав Димитров
107. Борислав Димитров
Художник с множество индивидуални и колективни изложби. Инициатор на платформата „Дигитално Божурище“.
Доктор по Философия и магистър по Право в СУ „Св. Климент Охридски“, магистър по Социология в Университета в Лунд, Швеция.
Адвокат и експерт в областта на авторското право, респ.интелектуалната собственост, търговско и административно право, и вътрешния одит, блокчейн приложения в правото и одита, с практика в Канада, Швеция, Дания и Великобритания.
108. Русислава Захариева
108. Русислава Захариева
Доктор по аероспейс инженерство в Технологичния институт на Джорджия (САЩ) с дисертация върху изследване на ново поколение мултифункционални материали за аероспейс индустрията; бакалавър по инженерни и приложни науки от Калифорнийски технологичен институт-Калтек (САЩ).
Професионална дейност в научноизследователската и образователна област – главен асистент в Институт по механика в БАН и преподавател по физика и математика в гимназиалната програма Международен бакалавриат.
Граждански активист по проблемите със замърсяването на въздуха, презастрояването и гражданските права. Бивш председател на гражданско сдружение „Зелен Младост”. Съпредседател на гражданско сдружение „Дишай, София!”.
С изразен интерес към развитието на гражданското общество в България, към правни казуси от различно естество и към борбата с корупцията в България.
Мото: „Да защитим природата, хората и бъдещето.”
109. Росен Василев
109. Росен Василев
Росен Василев е дипломиран инженер-агроном по растителна защита и агроекология.
Работил е като учител и планински водач.
В периода 1997-2009 г. е изпълнителен директор на българо-швейцарска програма за опазване на биоразнообразието.
Дългогодишен сътрудник на Българска фондация „Биоразнообразие”, експерт по опазване на биоразнообразието и природозащитно образование.
Участвал е в многобройни изследвания на флората и растителността на България, проучвания за развитие на велосипеден и екотуризъм в различни региони на България, автор и съавтор на научни и научно-популярни публикации.
Преподавател по биоразнообразие в Център за професионално обучение на планински водачи. Организира ботанически семинари и велосипедни пътешествия в България и Европа.
Говори френски и английски език.
110. Веселин Дробенов
110. Веселин Дробенов
Веселин Дробенов е на 44 години, от София. Семеен, с едно дете. Има професионален опит от над 16 страни на 3 континента.
Бил е част от структурите на Европейската комисия, Европейския институт за иновации и технологии, Световната банка за развитие. Занимавал се е повече от дванадесет години с международна природозащитна дипломация като част от структурите на Регионалния екологичен център.
По образование е генетик, завършил в Софийски университет „Св. Климент Охридски”, като с годините иновациите в биомедицината остават неговата голяма професионална страст. Има различни специализации в сферата на проектния мениджмънт и стандартизацията.
В момента работи като старши проектен мениджър в голяма международна компания. Подпомага развитието на инициативи в сферата на регенеративната медицина, гериатрията и ДНК анализа.
Веселин е един от първите членове на Зелено движение, инициатор на създаването на партията през 2008 г. и неин учредител през 2009 г. Член е на Контролния съвет на партията.
Активен участник в анти-ГМО кампанията, подпомагайки научната обоснованост на целите ѝ. Заема позиция за контрол над разпространението и търговията на патентовани ГМО продукти и след няколко успешни дебата спомага формирането над 90% обществена подкрепа, която остава непокътната и до днес. С това и последвалото законодателство България става една от първите страни в ЕС, които открито коментират рисковете от неправилното прилагане на научните достижения в полза на частен интерес.
В свободното си време обича всичко, което може да прави заедно със семейството си. Обича природата и простора. Занимава се повече от 20 години със спелеология.
„Живеем в общество зависимо от науката и технологиите, в което почти никой не разбира от наука и технологии” (Карл Сейгън)
111. Стоян Бешков
111. Стоян Бешков
Стоян Владимиров Бешков е професор по ентомология и заместник-директор на Националния природонаучен музей при БАН.
Учредител на Зелено движение и член на Националния съвет, където е координатор на работната група по околна среда и биоразнообразие.
С родители биолози от малък обикаля из страната и е възпитан в любов към природата, което е предал и на своите деца. Посветил живота си на науката и на природозащитата, проучва пеперудите и някои други групи насекоми на България, Турция, Тунис, Балканския полуостров, Италия и други европейски страни.
Автор е на пет книги и над 150 научни публикации, публикувани у нас и в чужбина, описал е няколко нови вида за науката, други няколко вида и един род са кръстени на него.
Работил е активно по всичките етапи на Натура 2000, по планове за управление на защитени зони и е водещ автор на три плана за действие за опазване на животински видове у нас и на един за Западните Балкани.
Учредител е на няколко национални природозащитни НПО и е участвал в множество природозащитни кампании и протести.
Свободомислещ и непримирим към унищожаването на българската природа, винаги е изказвал и безкомпромисно е защитавал позицията си като природозащитник, за което три пъти е бил арестуван.
Идеалист, чужд на светската суета, години наред живее скромно, за да плаща пътуванията си с любимите си кучета в България и из балканските страни.
Утвърден специалист, уважаван у нас и в чужбина, понастоящем е член е на Националния съвет по биологично разнообразие при Министерството на околната среда и водите, на няколко национални и международни редакционни колегии и на няколко научни форуми.
112. Филип Кирилов
112. Филип Кирилов
Роден е 1983 г. Има завършено икономическо образование, след което придобива опит в редица български и чуждестранни компании.
Харесва природата. Споделя мнението, че кучето е най-добрият приятел на човека, защото винаги е искрено и всеотдайно.
Надява се в бъдеще да живеем в един по-зелен и чист свят.
113. Райна Николова
113. Райна Николова
Съучредител на Зелено движение.
Активен гражданин, участвала е във всички природозащитни и демократични протестни кампании от 90-те години до днес.
Магистър по радиоелектроника и инженер-проектант на слаботокови системи и телекомуникации с дългогодишен стаж, проектирала първите метростанции в София.
Майка на две деца и баба на две внучета.