СПАСЯВАНЕТО НА НПВУ: „САМО ДА ВНИМАВАМЕ, ДА НЕ СЕ УДАВИМЕ, ХЕЙ!“


ПП „Зелено движение“ изразява загрижеността си по повод поредната „лъжичка“ информация, подадена от заместник министър-председателя и министър на иновациите и растежа г-н Томислав Дончев относно намеренията на правителството за Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). В понеделник на поредния брифинг г-н Дончев сведе до знанието ни нова доза информация относно опитите на правителството да спасят каквото е възможно от НПВУ. Мимоходом отбелязваме, че все още нито г-н Дончев, нито друг негов колега от кабинета са представили дори някаква обща рамка за действие по отношение на Плана – кои негови елементи смятат да спасяват и от кои ще се откажат. Липсва и конкретна информация за съдбата на реформите – разбирайте законодателните и институционалните промени – които са ключови за получаване на парите.
Какво всъщност ни каза г-н Дончев?
Първо, че правителството на ГЕРБ-БСП-ИТН-ДПС (Доган), е решило, че 8 проекта от предвидените в НПВУ са неспасяеми. Второ, че други 22 проекта са под сериозен риск да не се случат и трето, че реформите, необходими за постигането на целите на Плана, ще бъдат пуснати по „бързата писта“, т.е. ще бъдат внасяни за приемане от депутати, а не от Министерския съвет.
В ПП „Зелено движение“ смятаме, че рисковете са много по-сериозни, отколкото се представят.
Най-напред, както и г-н Дончев е забелязал, реформите са по-важното условие и без тях няма да има плащания. Припомняме му, както и на неговите колеги, че горещата и важна тема за засилване на европейската отбрана не отменя двете основни цели на Механизма за възстановяване и устойчивост: зеления преход и дигиталния преход. В българския контекст имаме и трета важна цел: засилване върховенството на закона и правосъдна реформа, която да изчисти огромните проблеми, обхванали съдебната система, а оттам – и цялата държава, включително икономиката. Виждаме обаче, че реформите ще се правят без обществени обсъждания и без възможности за подобряване, там където има необходимост. В същото време рисковете партийният популизъм и корупционните обвързаности да надделеят при тяхното гласуване са огромни. Това, което се случи през септември-октомври 2023 г., когато се приемаха реформите за второто плащане, както и през септември 2024 г., е ясен индикатор за сериозността на подобни рискове.
Що се отнася до инвестициите, ние приветстваме усилията за спасяване на 22-та проекта и за търсене на алтернативно финансиране на 8-те проекта от „черния списък“, но отново трябва да предупредим правителството и крепящата го коалиция за няколко риска:
Прехвърлянето на проекти от НПВУ към други действащи източници – регионалните и кохезионни фондове, оперативните програми, Модернизационния фонд, Националната програма за енергийна ефективност намалява шансовете на други, вероятно не по-малко необходими инвестиции.
Отписването и прехвърлянето на проекти може да създаде измамната илюзия, че по този начин се избягва задължението да се случат определени законодателни промени (реформи).
За да се снижат тези рискове и да се постигне максимална полза от промените в НПВУ, ПП „Зелено движение“ предлага правителството да предприеме следните действия:
Зеленият преход е неотменим. Реиндустриализацията на Европа ще се случва ръка за ръка с него. Засилването на отбранителните способности на Европа ще вървят заедно с него. Правителството трябва да гарантира спазването на този принцип при всички предложения и промени, както за реформите, така и за инвестициите;.
Настояваме за пълна публичност на визията на правителството за общата схема, по която ще се разместват инвестициите от НПВУ в останалите финансови програми, схеми и инструменти, така че да се използват ограничените им ресурси по най-ефективен и ефикасен начин;
Правителството да представи детайлен анализ на проблемите във всяка оперативна програма, към която ще се пренасочват проекти от НПВУ и причините за тези проекти;.
Правителството да даде ясен отговор на въпроса за бъдещето на главата REPowerEU;
Накрая, настояваме правителството да даде ясна информация за бъдещето на Пътната карта за климатична неутралност до 2050 г., от чието приемане зависи бъдещето на НПВУ и на средствата от Фонда за справедлив преход, т.е. бъдещето на засегнатите въглищни региони в България.
ПП „Зелено движение“ ще продължи не само да иска отговори, но и да предлага адекватни решения в областта на европейското финансиране по всички програми и инструменти, за да могат българските граждани да се възползват от зеления и дигиталния преходи на ЕС.