Тома Белев: Остро се противопоставяме на готвените промени в Закона за опазване на околната среда
Предложението цели да се реализират много бързо големи проекти, в които ДПС на Пеевски и ГЕРБ имат определени икономически интереси
Липсата на кворум в Народното събрание провали гласуването на първо четене на промените в Закона за опазване на околната среда. Те са внесени от депутатите от ГЕРБ и ДПС Делян Добрев и Станислав Анастасов и целят премахване на възможността за обжалване на втора инстанция по дела, свързани с оценката на въздействие върху околната среда (ОВОС) и екологична оценка.
Предложенията на двамата народни представители – решения по ОВОС и екологична оценка по проекти, планове и програми, определени от Народното събрание или Министерски съвет за такива от национално значение или като национални обекти, да подлежат на обжалване пред съда само на една инстанция, е прието на 7 август чрез преходни и заключителни разпоредби на Закона за безопасно използване на ядрената енергетика.
„Зелено движение“ се противопоставя остро на поредния опит на ГЕРБ и ДПС да прокарат тази промяна, която противоречи на редица текстове в Конституцията. Винаги, по отношение на решения на властта, е имало възможност за обжалване на две инстанции, а понякога и на три“. Това каза за Радио Варна съпредеседателят на партията и бивш зам.-министър на околната среда и водите Тома Белев.
Според него „предложението цели да се реализират много бързо големи проекти, в които ДПС на Пеевски и ГЕРБ имат определени икономически интереси. Това е класическо замитане на причините, заради които не се случват големите проекти в България, а тези причини са извън околната среда и извън съдебните обжалвания. Причините са свързани с усвояването на публичен ресурс“.
Тома Белев напомни, че процедурите по ОВОС и екологична оценка са част от приложението на четири европейски директиви и предложението те да бъдат обезсмислени частично, когато държавата реши, нарушава основни принципи на европейското право.
Съпредседателят на Зелено движение предположи, че след като приключи ваканцията на депутатите, ще бъде направен нов опит за гласуване на промените в Закона за околната среда.
В предходното Народно събрание ГЕРБ и ДПС направиха същото предложение, но чрез промени в Закона за насърчаване на инвестициите. Президентът наложи вето и след гласуване на това вето, депутатите отхвърлиха промените, касаещи обжалването на втора инстанция на ОВОС.