„Зелено движение“ призовава за ВЕИ в урбанизирани и нарушени терени и за спиране на проекта в защитената природа край Маджарово

Поредният проект за голям фотоволтаичен парк (3 МВт) – този път в пролома на река Арда, доведе до нов скандал, който хвърля петно върху развитието на зелената енергетика. Предвижда се паркът да бъде разположен в две защитени зони от европейската мрежа „Натура 2000“ – „Източни Родопи“ и „Маджарово“. С това ще бъдат увредени или заплашени местообитанията на редки птици и други животински видове, както и местният поминък, зависещ от туризъм, свързан с наблюдение и фотография на дива природа. „Зелено движение“ призовава за спиране на проекта и отхвърляна на доклада по оценката му, чието обсъждане тече до 9 февруари, заради премълчаните очаквани вредни въздействия.

Илюстрация на проекта: Инициативен комитет „Маджарово без соларен парк“

Политическа партия „Зелено движение“ отдавна има ясна визия за отношенията между ВЕИ и природата: технологиите за ВЕИ трябва да се развиват ускорено и във всички посоки, за да достигнем 100% въглеродна неутралност, но „постигането на тази цели не трябва да става за сметка на разрушаването на ценни природни територии“[1]. Зелените политики се стремят да постигнат съвместното безконфликтно съществуване на все повече ВЕИ-мощности, които да заменят замърсяващата и опасна енергетика на изкопаеми горива и уран с чистата, опазена от замърсяване и унищожаване природна среда. Развитието на ВЕИ може и трябва да се случва най-напред в урбанизирани и увредени терени, без засягане на екосистемите, чието здраве е ключово за адаптиране към промените в климата.

Длъжни сме да отбележим, че вече станалият перманентен конфликт между ВЕИ и природата е резултат от обединените усилия на партиите от целия политически спектър, които продължават да се облагодетелстват от него, като в същото време обвиняват за всички конфликти Европейския съюз и в частност „Зелената сделка“. Случаят в Маджарово обаче отново води към местни политически лица с бизнес-интереси във ВЕИ.

„Зелено движение“ е единствената партия, която през годините се противопоставя на подобни фалшиви внушения и предлага адекватни решения за прекратяването на конфликта.

„Зелено движение“ припомня, че с приемането на Регламент (ЕС) 2022/2577[2] на Съвета от 22 декември 2022 г., се въвеждат мерки за ускоряване на внедряването на енергия от възобновяеми източници, включително разпоредби, които улесняват по-бързото изграждане на такива проекти в урбанизирани територии, индустриални зони и нарушени терени.

ЕС прилага стратегически подход към избора на терени за изграждането ВЕИ, който цели минимизиране на конфликта с природата и земеделието и местните хора, като дава приоритет на:

  • Нарушени терени – стари кариери, рудници, сметища, изоставени промишлени терени;
  • Индустриални зони – фабрични площадки, логистични паркове, индустриални комплекси;
  • Транспортна инфраструктура – зони по протежение на магистрали, железопътни линии, паркинги;
  • Градска среда – покриви и фасади на сгради, урбанизирани територии.

Регламентът въвежда ключови механизми за ускорено изграждане на ВЕИ, като директно подкрепя приоритизацията на урбанизирани и нарушени терени. По-конкретно:

  • Член 3, параграф 1 – при планирането и издаването на разрешителни за ВЕИ, трябва да се дава приоритет на проекти, разположени в подходящи райони;
  • Член 4, параграф 1 – изисква процедурите за изграждане на слънчеви инсталации върху изкуствени конструкции (не само върху жилищни сгради) да не надвишават 3 месеца;
  • Член 4, параграф 3 – държавите могат да освободят ВЕИ проекти от екологични оценки, ако са разположени в зони, специално определени за възобновяема енергия.

Допълнително, Регламентът изисква и опростяване на разрешителните режими. С цел да се улесни внедряването на ВЕИ, държавите членки трябва да идентифицират приоритетни зони, където административните процедури се опростяват и сроковете за разрешителни се съкращават, което значително облекчава бизнеса и дава възможност за по-бърза възращаемост на инвестициите.

Този подход е очертан в Плана REPowerEU, който призовава държавите членки бързо да определят подходящи сухоземни и морски зони за ВЕИ, като избягват екологично ценни територии и дават приоритет на развитие към площи с влошено качество.

Насоките SWD/2022/0149 final[3] на прилагането на Регламента и постигането на целите на ЕС по Плана REPowerEU, също са пределно ясни и предоставят конкретни насоки за:

  • Определяне на зони за ВЕИ чрез териториално планиране – държавите трябва да набележат райони, които са особено подходящи за развитие на възобновяеми източници, без конфликт с природата;
  • Избягване на конфликти със земеделски земи и природозащитни територии – като се насърчава използването на нарушени терени;
  • Интеграция в градска среда и индустриални територии – особено чрез слънчеви инсталации върху сгради и използване на изоставени промишлени зони.

България за съжаление изостава с прилагането и постигането на цели, които са задължителни за нас, почти от три години.

ПП „Зелено движение“ повдига основния въпрос: кога партиите в Народното събрание ще предприемат правилните действия, които не са в ущърб на хората и околната среда, а ще доведат до устойчиво развитие?

„Зелено движение“ припомня и за несъвършенствата в националната нормативна уредба, която с измененията в Закона за енергията възобновяеми източници през 2003 г., прие несъвместими с реалността законодателни изменения, по конкретно обхванати в чл. 2 и чл.5, в които се опитваме да приложим Регламента за определяне на рамка и ускоряване на внедряването на енергията от възобновяеми източници, но законодателят направи така, че в момента разпоредбите на чл.2 и чл. 5, казват, че ще строим вятърни перки в урбанизирани територии и на покривите на хората, а слънчевата енергия и останалите възобновяеми енергийни източници отсъстват от този фокус, с което и през 2025 г. ставаме свидетели на грешни проекти, като този в Маджарово на р. Арда, а в същото време инвеститорите във вятърна енергия с блокирани от изкуствено създаден политически популизъм и партийни интереси, които блокират развитието на вятърна енергия на правилните места и без конфликт с природата.  

В тази връзка ПП „Зелено движение“ предлагаме:

1. Прекратяване на проекта на „АДД Грийн“ ООД в Маджарово като несъвместим с природозащитните цели на териториите „Източни Родопи“ и „Маджарово“, част от мрежата НАТУРА 2000.

2. При предстоящите за изменения на ЗЕВИ през февруари 2025 г., да се изменят чл. 3, т. 2 и чл. 5, ал. 2 и 4., с която да включат проектите за слънчева енергия в обхвата на приоритетните зони за производство на енергия от ВЕИ. По този начин приоритет (и по-бързо разглеждане) ще имат проекти в тези зони.

3. Ясен краен срок за финализирането на Плана за определяне на приоритетни зони за развитие  за изграждане на ВЕИ, без конфликт с природата от страна на отговорните министерствата. Конкретно министърът на околната среда и водите, съвместно с министъра на енергетиката, министъра на регионалното развитие и благоустройството, министъра на транспорта и съобщенията и министъра на земеделието, които в момента бездействат и почти нищо от задълженията им по закон, не се случват.

4. Спешно въвеждане на необходимото първично и вторично законодателство, т.е. прилагането на последните изисквания на Директивата за насърчаване на ВЕИ (RED III), което да отпуши навлизането на малки ВЕИ-инсталации за собствено ползване и развитието на енергийни общности (сдружения), използващи такива инсталации в урбанизирани територии, както и да се даде реален шанс на хората в България, да могат да започнат да прилагат решения за преодоляване на енергийната бедност. Така ще се даде тласък на децентрализираните малки системи за производство и съхранение на електрическа енергия, с което – освен другите ползи – ще се намали необходимостта от изграждането на големи ВЕИ-паркове в територии с голяма природозащитна ценност.

5. Създаването на енергийна политика, която да припознае като равностойни участници гражданите и техните енергийни общности на базата на ВЕИ.

В заключение, от ПП „Зелено движение“ с настоящето становище заявяваме, че България се намира в критичен момент за развитието на възобновяемата енергия, но вместо да използва европейските механизми и милиардите евро средства за ускорено и устойчиво внедряване на ВЕИ, националното законодателство продължава да допуска стратегически грешки, застрашаващи природата и земеделието, а институциите и Народното събрание, не правят нищо по въпроса.

Въпреки това, Регламент (ЕС) 2022/2577 е директно приложим в България и представлява правен акт с върховенство над националните закони. Всеки инвестиционен проект, който не се съобразява с този регламент и с най-добрите налични европейски практики, е не само морално и екологично укорим, но и юридически незащитим в съда.

ЕС ясно е заявил принципа, че изграждането на възобновяеми енергийни мощности трябва да бъде насочено към индустриални зони, нарушени терени, сметища, кариери и транспортни коридори – а не върху ценни природни територии и плодородни земеделски земи. Българското правителство не може да продължава да заобикаля този задължителен правен императив, нито бизнесът може да се оправдава с неадекватни национални разпоредби, които влизат в противоречие с европейското законодателство.

„Зелено движение“ отправя конкретен призив към грешният бизнес модел и опит за изграждане на соларен парк в Маджарово: поемете отговорност и спазвайте закона.

“Зелено движение“ настоява за незабавно оттегляне на проекта в Маджарово на р. Арда, който не отговаря на изискванията на ЕС и поставя в риск природата и благоденствието на местните хора.

Бизнесът има задължение не само да спазва буквата на закона, но и да следва най-добрите налични европейски практики, които гарантират устойчиво, ефективно и бързо внедряване на ВЕИ без екологични конфликти и с хората в малките населени места.

Нека да не превръщаме защитена и уникална българска природа в източник на доходи само за една компания, унищожавайки бъдещето и поминъка на хората, които живеят в ценните природни територии, които са съумели и през вековете да опазят заобикалящата ги природа.

„Зелено движение“ ясно заявява: Нашата ръка е протегната за реалното и правилно развитие на ВЕИ за всички представители на бизнеса, които искат да инвестират в устойчиви възобновяеми източници. Ние сме готови да бъдем партньори, поставяйки сигурността и възвръщаемостта на инвестициите, благоденствието на хората и опазването на природата по един печеливш за всички страни модел.

Ще работим за бързи, законни и екологично устойчиви решения, които заменят остарялата и губеща конвенционална енергетика, но ще бъдем безкомпромисни към всеки опит за унищожаването на природните ресурси и ценните селскостопански земи от неправомерни съобразно закона проекти.

Бъдещето на българската енергетика е възобновяемо, интелигентно и устойчиво – но само ако се ръководим от закона и добрите европейски практики.


[1]      Програма на ПП „Зелено Движение“, https://zelenodvizhenie.bg/programa/

[2]      https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2022/2577/oj

[3]     https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=CELEX:52022SC0149