„Зелено движение“ възразява остро срещу опитите да се използва заболяване на овце за популистки антиевропейски кампании

Във връзка с установените случаи на чума по дребните преживни животни във Велинград, политическа партия „Зелено движение“ възразява остро срещу опитите да се използва заболяване на овце за популистки антиевропейски кампании. Запазването на поминъка на местните животновъди зависи от здравето на стадата и доверието в качеството на продукцията. За да се постигнат тези цели, са нужни по-добър контрол и превенция от страна на институциите срещу разпространяване на болестта, както и навременни мерки при регистриран проблем. За последващия контрол има ясни международни стандарти и доброто име на българското животновъдство, благоденствието и здравето на животните и запазването на поминъка на фермерите изискват те да бъдат спазвани. Призивите за защита на конкретен фермер няма да решат проблема с регистрираната чума, но биха довели до невъзможност за експорт от района в ущърб на интересите на останалите регионални животновъди и са неуместни и вредни както за здравето на животните, така и за родното производство.

Фактите: На 25 ноември 2024 г., след неуспешни опити за лечение, от експерти от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) в присъствието на собствениците и след подписване на протоколи са взети проби от овцете в стадото на Георги Илиев край Велинград. Дотогава трима различни ветеринарни лекари не са се справили успешно. Резултатите от лабораторията сочат, че има чума по дребните преживни животни. Поради съмнения за грешка, се прави повторен анализ в същата наша лаборатория и едновременно с това се изпращат проби в Солун (Гърция) и Монпелие (Франция). Нашата лаборатория потвърждава заболяването, солунската не го открива. Но на 16 декември от лабораторията в Монпелие – референтна лаборатория на ЕС – дойде потвърждение за чума по дребните преживни животни. Тоест, след двойно потвърждение съмнения не трябва да има. Този вид чума се пренася и от преболедували животни – тоест, няма алтернатива на премахването на заразените животни.

Това поставя ред предизвикателства пред България. На първо място, това е справянето с този проблем в национален мащаб, за да не се разпространи заболяването и в други ферми, да опазим животните, да има сигурност и спокойствие за българските животновъди. На второ място е предизвикателството да спазим ангажимента си пред Световната организация за здраве на животните (СОЗЖ), в която България е съучредител преди повече от 100 години. На трето място, трябва да опазим пазарите на българските преработватели на мляко и месо от дребни преживни животни.

Всичко това може да се случи, само ако бъдат изпълнени препоръките на СОЗЖ, които са залегнали и в нашата нормативна уредба, по която работи Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ). А в случай на откриване на чума по дребни преживни животни, решението на проблема е само едно – евтаназия. 

За съжаление, в случая с велинградското стадо тази процедура дава повод за политически внушения чрез популизъм за сметка на животновъдите и науката. Разбираема е чувствителността на обществото към призивите за запазване на стадото. Аргументите са познати. Ниското обществено доверие в институции като БАБХ и МЗХ задълбочава кризите в селското стопанство, тъй като това затруднява ефективната комуникация и прилагането на мерките, което влияе негативно както върху благосъстоянието и здравето на животните, така и върху интересите на всички засегнати групи.

Не на последно място, съчувствието към животните, които са най-уязвимите в тази и други подобни ситуации, е разбираемо. Подкрепяме и разбирането, че тяхното страдание трябва да бъде минимизирано чрез прилагането на хуманни и професионални методи, които гарантират тяхното благосъстояние.

При всички аргументи за съчувствие, важно е да настояваме за спазване процедурите за безопасност. Тези процедури гарантират както ограничаване на заболяването сред самите животни, така и здравето на потребителите в цялото общество в България и страните, в които нашите производители изнасят. Не на последно място, процедурите дават защита на поминъка на животновъдите, зависещ от качеството и доверието в българското селско стопанство.

Не трябва да позволим като общество собствениците на стадото да бъдат политически употребени. Ако това се случи, те нито ще получат достатъчно обезщетение, нито ще имат стадо, от което да могат да изкарват прехраната си. Защото те вече имат забрана да продават своята продукция. Още по-лошото е, че ЕК вече наложи рестрикции за цялата Пазарджишка област с три зони, в които мерките са различни. Но и за трите важи забрана за износ извън областта на продукти от дребни преживни животни. Рестрикцията не цели унищожаване на нашето животновъдство, а опазване на овцете и козите в останалите области на страната, оттам и в целия ЕС. Това е обратно на ширещите се конспиративни теории. Вярването в тях се крепи на непознаване на всяка тема, в която те могат да избуят. В случая и за дейността на БАБХ, СОЗЖ и ЕК.  

Подобна кризисна ситуация със същото заболяване имахме в няколко села в областите Бургас, Ямбол и Хасково през лятото на 2018 година. Реакцията на ветеринарните власти, както и „спонтанната съпротива на народа“ тогава много прилича на ситуацията във Велинград от преди 2 седмици. Изглежда нито властта, нито фермерите са си взели поуки, мерките за биосигурност, регистрация и движение на животните продължават да се неглижират и от двете страни.      

Политическа партия „Зелено движение“ смята, че с увеличаващите се проявления на глобалното затопляне все повече болести, характерни за тропическите области ще започнат да поразяват и домашните животни в България и южните части на Европа. Вече имаме констатирани огнища на чума, шарка и син език по дребните преживни, нодуларен дерматит по говедата, африканска чума по свинете. Отпадането на граничния контрол и свободата на придвижване допълнително стимулират търговията и транспортирането на живи животни и животински продукти, включително и незаконната търговия. 

Политическа партия „Зелено движение“ призовава държавата да защити интересите на всички животновъди, на преработвателните предприятия, както и на всички българи, които консумират млечни и месни продукти.   Спешно трябва да се предприемат мерки за ограмотяване на земеделските стопани и да се наложи спазването на всички правила за отглеждане, хранене, движение, регистрация и клане на животните.  За развитието на сектора е много важно всички да спазват правилата, за да не се поставя под риск бъдещето на производителите и животните. 

В конкретния нашумял във Велинград случай това означава евтаназия на едно стадо и компенсиране на собствениците, спасявайки от икономически загуби по този начин всички други. Обратното би означавало обричане на фалит на другите животновъди, а може би и на преработвателите. Не е изключено, ако не изпълним препоръките на СОЗЖ, поради рецидив да бъде наложена забрана за износ на живи животни и животински продукти от дребни преживни животни от България. България не може да си позволи да поеме толкова голям риск, поддавайки се на натиск от лица, които са некомпетентни относно ветеринарно-медицинската дейност, националната нормативна уредба и методиките за преодоляване на тези зоонози и препоръките на СОЗЖ. Настояваме БАБХ с подкрепа на органите на МВР да пристъпят към решаване на проблема по най-бързия начин, за да се избегнат негативни последствия както и да се създаде работещ инструмент и правилна комуникация със засегнатите страни, ограничавайки и политическия популизъм.

В бъдеще приоритетни действия за превенция на подобни публични кризи и запазване на здравето на животните са:

  • Контрол на движението и транспорта на животни с цел превенция на зарази
  • Регулярни проверки и навременни действия за лечение и проследяване благосъстоянието на животните
  • Навременна комуникация и подкрепа от държавните институции за производителите в засегнатите райони за подкрепа на всички фермери, чиито продажби и поминък биха могли да бъдат застрашени, ако заразата не бъде ограничена.