Честваме Стотната Седмица на гората!

През 2025 година отбелязваме стогодишнината на две важни събития за българската гора: откриването на Лесовъден отдел към Агрономически факултет на Софийския университет и началото на Седмицата на гората, която се чества ежегодно през първата пълна седмица на април. 

В рамките на стотната Седмица на гората, 7-13 април, партия „Зелено движение” покани за публична лекция в Бургаската библиотека инж. Георги Ербакамов – лесовъд трето поколение, на работа в Горска семеконтролна служба, доктор по генетика и селекция. 

Инж. Ербакамов запозна аудиторията от неспециалисти с основни постулати на лесовъдството, мястото на горското дело в нашето стопанство и климатичните предизвикателства пред него, даде практични съвети и правила как да разпознаваме добре управляваните гори.

Горите у нас покриват около 4.2 милиона хектара, което представлява 33% от територията ни. По този показател България се нарежда на едно от първите места в Европа. 

Фактът, че нашите горски ресурси са големи, не означава, че гората няма нужда от грижи. Напротив, горите трябва да се стопанисват правилно. Но как да стане така, че едновременно да съхраняваме природата и да задоволяваме нуждите на обществото? На този въпрос е призвана да отговори лесовъдската наука.  

Лесовъдството у нас има екологична насоченост – да осигурява добро здравословно състояние на горите.   Науката е категорична, че подходящ инструмент за това са различните видове сечи. В тази връзка инж. Ербакамов шеговито озаглави лекцията си „За сечите с любов”. Средно годишно в България се добиват между 5 и 6 милиона куб. метра дървесина за промишлеността и за огрев. Управлението на горите трябва да търси баланс между прекомерната защита и прекомерния добив. Целта е също българските гори да увеличат площта и запаса си, като се подобри състоянието им. 

Устойчивото управление на горите изисква поддържане на екологичните, икономическите и социалните функции на горските екосистеми. Това са функции за съхраняване на биоразнообразието, подобряване водния баланс на териториите (водоохранна функция), предпазване почвата  от ерозия, както и инфраструктурата  – от срутища и свалачища, създаване на условия за рекреация и туризъм. Гората е също единствен източник на обли дървени материали за строителството, индустрията и местното население, предоставя и недървесни горски продукти като гъби, билки, горски плодове; служи за надеждно убежище на дивеча. 

„Какво е за вас едно парче дърво?”, попита по време на дискусията инж. Ербакамов. „За мен то е батерия“. Той поясни, че гората съхранява слънчевата радиация, фиксира и съхранява дългосрочно въглеродния диоксид, регулира локалния климат и е резервоар на генетично разнообразие. 

Лесовъдът се спря и на някои специфични предизвикателства в управлението на горите. Така например „горското” време е съвсем различно от “политическото” време. За дървото са нужни десетилетия. Най-кратките срокове в лесовъдството са 10-20 години, докато мандатът на едно правителство е четири години. Няма как да се сменят политиките по управление на горите със смяната на всяко правителство, необходима е стратегическа визия и продължителни системни усилия.  

В дискусията д-р Даниела Божинова, съпредседател на „Зелено движение” отбеляза, че точно заради доброто стратегическо и оперативно управление на горите партия „Зелено движение” настоява за структурна реформа, която да  създаде единен самостоятелен орган на горската администрация  с ранг на министерство или държавна агенция; необходимо е също да се възстанови  Държавен фонд „Българска гора“, в който да постъпват приходите от държавните гори.

С опитния лесовъд бяха обсъдени конкретни въпроси за горите на Странджа, за границата и миграционния натиск като фактор за натрупването на битови отпадъци в Странджа, проблемите в ловните стопанства, риска от горски пожари, ролята на гората за предпазване от наводнения, ерозия и др. 

ПП „Зелено движение“ честити стотната Седмица на гората на  професионалистите в горския сектор и всички ценители и защитници на дивата природа!